sobota, 16 kwietnia 2016

Panna Wyklęta ps. Wanda samborskiej AK na ziemi zgorzeleckiej

    "Wanda" urodziła się w Samborze na kresach południowo-wschodnich II RP w woj. lwowskim. Po ukończeniu szkoły podstawowej uczęszczała do szkoły zawodowej, którą ukończyła w 1939r. W lutym 1944r. bandy UPA rozpoczęły na terenie woj. lwowskiego niszczenie i mordowanie
ludności wsi polskich. W marcu 1944r. rozpoczęła działalność konspiracyjną w Armii Krajowej na terenie Sambora. Zaprzysiężona została przez Barbarę Baszak ps. Brzezina oraz Romualda Arskiego ps. Pirat, Duce, a następnie ukończyła kurs dla sanitariuszek oraz służby wartowniczej.
  W związku z całkowitym zniszczeniem wielu wsi oraz prowadzonym przez Sowietów poborem do sowieckiej armii po wyzwoleniu z pod niemieckiej okupacji terenów, oddziały AK utrzymały się tylko w zachodniej części Okręgu Tarnopol AK, w Okręgu Lwów AK w pasie od Lwowa po Przemyśl, w Okręgu Stanisławów AK w Zagłębiu Naftowym, na Samborszczyźnie, oraz w rejonie Stryja i Nadwornej.   Były to ziemie pozostające jeszcze pod okupacją niemiecką i tylko one zostały objęte Akcją Burza na Podolu w lipcu 1944r. Zacięte walki w połowie lipca 1944r. w Samborze, pomiędzy siłami Niemców, a oddziałami kpt. Witolda Szredzkiego ps. Sulima Obwodu Gródek Jagieloński AK spowodowały duże straty osobowe oraz w wyposażeniu AK jednoczesnie odcinając je całkowicie w rejonie Sambora.
  Po wkroczeniu Armii Sowieckiej na ziemie lwowskie i zajęciu przez raz kolejny ziem II RP "Wanda" kontynuowała działalność konspiracyjną w Okręgu Lwów AK - NIE.
  31 lipca 1944r. na zaproszenie Sowietów wyjechali do Żytomierza na rozmowy z gen. Michałem Rolą - Żymierskim, Komendant Obszaru Lwów AK gen. Władysław Filipkowsk (zmarł w Pieńsku na Dolnym ląsku) z grupą oficerów, gdzie zostali aresztowani w nocy z 2 na 3 sierpnia. Komendantem Obszaru Lwów już w nowej organizacji NIE został dotychczasowy szef sztabu Komendy Obszaru AK ppłk dypl. Feliks Janson, który nie ujawnił się podczas Akcji Burza i przyjął ps. Rajgras. Komendę Okręgu Lwów po wyjedzie ppłk. dypl. Stefana Czerwińskiego
do Żytomierza objął jego zastępca ppłk Franciszek Rekucki ps. Bak, który w organizacji NIE  przyjął ps. Topór, a szefem sztabu został mjr Bolesław Tomaszewski ps. Warta (aresztowany przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji UB w Karpaczu na Dolnym Śląsku).
  Obaj w porozumieniu z ppłk. Jansonem wyjechali w ostatnich dniach sierpnia 1944r. na Rzeszowszczyznę tworząc nowy ośrodek dowodzenia Zgrupowaniem Lwowskich Oddziałów Leśnych Warta.
  Następnie wyznaczono mjr. Anatola Sawickiego ps. Młot (aresztowany przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji UB w Lubaniu na Dolnym Śląsku) na funkcję pełniącego obowiązki Komendanta Okręgu Lwów AK.
  W styczniu 1945r. we Lwowie, a nieco wcześniej w powiatach drohobyckim, samborskim i gródeckim Sowieci przeprowadzili masowe aresztowania w ramach akcji „państwowej weryfikacji” pod względem politycznym lojalności osób, które przeżyły okupację niemiecką. Aresztowano kilka tysięcy podejrzanych, w tym wielu żołnierzy AK i NIE, jednak z powodu braku dowodów, byli tylko podejrzani o działalność konspiracyjną.
  Aresztowanych we Lwowie wywieziono do obozu sprawdzająco - filtracyjnego w Krasnodonie, a aresztowanych poza Lwowem do Kamieńska i Szacht w Donbasie.
  Były to najgorsze z obozów, gdzie praca w prymitywnych, mokrych kopalniach węgla kamiennego przy prowadzonych śledztwach spowodowała w ciągu ok. pół roku śmierć do 20% więźniów.
  W lutym 1945r. został aresztowany Komendant Obszaru, ppłk Feliks Janson i jego miejsce zajął ppłk Jan Władysław Władyka.
  14 maja 1945r. "Wanda" została aresztowana przez NKGB i sądzona w procesie 40 żołnierzy AK z Sambora w dniach 20 – 23 sierpnia 1945r. we Lwowie. Za przynależność do Armii Krajowej - polskiej organizacji niepodległościowej, została skazana na 6 lat pobytu w Sowieckich Obozach Pracy tzw. Łagrach i następnie na zesłanie.
  24 grudnia 1945r. została zesłana na Ural do m. Perm (ponad 2,5 tys. km od Lwowa), gdzie był zlokalizowany łagier Perm- 35 oraz Perm-36, który funkcjonował do 1987r.
  Po 5 latach przeniesiona została do obwodu Komi, gdzie w miejscowości Inta spędziła kolejne 1,5 roku wyroku. Po zakończeniu  wyroku została zmuszona do pobytu na zesłaniu w Krasnojarskim Kraju w rejonie osiedla Iszymba, gdzie pracowała przy budowie magistrali bajkalsko - amurskiej. Po śmierci Stalina, udało jej się wrócić z rodziną w maju 1957r. do Polski. Ostatecznie zamieszkała jak większość żołnierzy ziem kresowych w nowym miejscu, z dala od swojej macierzy na Dolnym Śląsku w Zgorzelcu.

artykuły powiązane:
Panna Wyklęta Lwowskiej AK ps. Zośka na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierze Wyklęci, których połączyła ziemia zgorzelecka
Żołnierze Wyklęci, których połączyła ziemia zgorzelecka
Żołnierz Wyklęty Wileńskiej AK ps. Józef na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty Lwowskiej AK ps. Gabryś na ziemi zgorzeleckiej

Żołnierz Wyklęty oddziału AKO-WiN obwodu Zambrów ps. Sokół na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty oddziału AK - WiN ps. Huragan inspektoratu Puławy mjr. Mariana Bernaciaka ps. Orlika na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty Nowogródzkiej AK ps. Mały na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty Nowogródzkiej AK ps. Pożeracz z Puszczy Rudnickiej do Zgorzelca
Żołnierz Wyklęty ps. Głóg z Hanaczowa do Radzimowa (Rejon Lubań-Zgorzelec-Kłodzko WiN)
 
ppłk Bolesław Tomaszewski Prezes Okręgu Jelenia Góra - Zachód WiN

Źródło:
http://www.lwow.home.pl
http://www.muzeum-ak.pl
http://ipn.gov.pl 
http://www.dws-xip.pl