czwartek, 5 listopada 2015

Żołnierz Wyklęty Lubelskiego AK - WiN ps. Opel na ziemi zgorzeleckiej

   Tym razem pragnę państwu przedstawić kolejną historię, dzieje mieszkańca ziemi zgorzeleckiej, który czas wojny walczył o swoja małą Ojczyznę w udziałach Armii Krajowej, a po zakończeniu okupacji niemieckiej z reżimem komunistycznym instalowanym przez  kolejnego okupanta, przybyłego tym razem ze wschodu, który już 17 września 1939 r. w porozumieniu z Niemcami skutecznie zajął ziemi Polski.
  Pozwolą Państwo, że jak zwykle będą używał wojennego pseudonimu "Opel"naszego bohatera, który urodził się w Lublinie. W październiku 1942r. Opel wstąpił do Armii Krajowej, w której jako zaprzysiężony żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego brał udział w wielu akcjach zbrojnych przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz przeciwko zbrodniczym ukraińskim oddziałom UPA, a po zajęciu ziem Polski przez Armię Sowiecką kontynuował walkę z następującą sowiecką okupacją i instalowaną komunistyczną dyktaturą.
  W szeregach Armii Krajowej Opel walczył do ostatnich dni lipca 1944r., kiedy to w związku z
zajęciem Lubelszczyzny przez Armię Sowiecką nastąpiło zakończenie Akcji Burza na Lubelszczyźnie i podstępne rozbrajanie oddziałów AK przez wyzwoleńcze oddziały sowieckie.
  Opel walczył na pierwszym odcinku niepodległościowej konspiracji to jest w lubelskiej dywersji zwanej powszechnie Kedyw. Był przydzielony do plutonu por. Ferdynanda Gisterka ps. Boruta, z którym brał udział m. in. w pościgu za komunistyczną bandą Bolesława Kaźmiraka vel Bolesława Kowalskiego ps. Cień z Armii Ludowej (pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach 18.08.1966r.).
  Opel w związku z dekonspiracją w Lublinie w 1943 r. został przeniesiony do oddziału leśnego AK  w Poturzynie k. Hrubieszowa, skąd trafił do 3 plutonu Stanisława Komendanckiego ps. Słowik w 8 kompanii Jana Sierleczko ps. Szarfa. W tym okresie posługiwał się nazwiskiem Aleksander Krakusiak. Razem z plutonem Słowika brał udział w walkach w ok. Tomaszowa Lubelskiego z niemieckim okupantem oraz zbrodniczymi ukraińskimi bandami UPA. W 1944r. brał udział w bojach m.in.:
- pod koniec marca z jednostkami niemieckimi w m. Nowosiółki
- 1 kwietnia z jednostkami SS Galizien oraz bandami UPA w m. Nowosiółki
- 5 kwietnia z bandami UPA w m. Żerniki
- 9 kwietnia z bandami UPA w m. Posadów i Steniatycze.
  Kolejno po ponownym przeniesieniu walczył w oddziale OP 4/15 por. Bolesława Frańczaka ps. Argil k. Opola Lubelskiego, które wchodziło w skład zgrupowania będącego w maju 1944r. zalążkiem w Obwodzie Puławy 15 pułku piechoty Wilków AK.
  Uczestniczył m. in. w walkach oddziału w okolicach wsi Antoniówka, Chodlik, Głodno, Godów, Karczmiska, Kraczewice, Krasne, Mazanów, Mała Niedźwiada, Prawno, Puszno, Zgoda.



  Zgrupowanie OP 15 składało się z 4 kompanii na czele których stali:
- mjr. Marian Bernaciak ps. Orlik, u którego służył Huragan, późniejszy mieszkaniec ziemi zgorzeleckiej
- Franciszek Jerzy Jaskulski, ps. Zagończyk, 
- Oddziału Jana Zdzisława Targosińskiego ps. Hektora, Bolesława Kozunia ps. Turnus
- por. Bolesława Frańczaka ps. Argila.
 Cechą wyróżniającą Zgrupowania OP 15 było to, że pochodziło z niego dwóch z najsłynniejszych dowódców ziemi lubelskiej Powstania Antykomunistycznego Zrzeszenia WiN to jest mjr. Marian Bernaciak ps. Orlik oraz Franciszek Jerzy Jaskulski, ps. Zagończyk,
  Oddział por. Bolesława Frańczaka ps. Argil stoczył wiele walk, w tym z komunistyczną bandą Armii Ludowej Bolesława Kaźmiraka vel Bolesław Kowalski ps. Cień.
  31 maja oddział Argila brał udział w brawurowej akcji z BCH zatopienia parowca Tannenberg na Wiśle po pacyfikacji wsi Zastów Polanowski przez Niemców. W wyniku tego starcia Niemcy stracili 60 zabitych i 50 rannych żołnierzy. Oddziały 15 pułku piechoty Wilków AK zgrupowane w okolicach Tomaszowa Lubelskiego podczas Akcji Burza na Lubelszczyźnie weszły w skład batalionu tomaszowskiego dowodzony przez mjr Wilhelma Szczepankiewicza ps. Drugak, które liczyło ponad 700 świetnie uzbrojonych i wyszkolonych żołnierzy.


  Podczas walk w ramach Akcji Burza o Bełżec batalion zdobył trzy czołgi niemieckie, a następnie utrzymał miasto do czasu nadejścia Armii Sowieckiej. Kolejno wraz z sowieckimi wojskami zdobył Tomaszów Lubelski.
  Od października 1945r. do chwili aresztowania 31 stycznia 1946r. Opel przyjmując ps. Tosiek kontynuował walkę z sowieckim okupantem oraz jego agenturą komunistyczną PPR w Polscepod dowództwem swojego pierwszego dowódcy lubelskiego oddziału dywersyjnego Kedywu AK por. Ferdynanda Gisterką ps. Boruta, który obecnie pełnił funkcję oficera wywiadu Obwodu Lublin Zrzeszenia WiN.
  20 marca 1946r. Opel został oskarżony z art. 85 par 1 i 2 i po 3,5 miesięcznym uwięzieniu w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Lublinie przy ul. Krótkiej został osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie. Skazany został w procesie 12 osobowej grupy Komendanta Zrzeszania Wolność i Niezawisłość (WiN) Obwodu Lublin z art. 85 par. 2 KKWP, w którym skazani zostali również:
- kpt. Roman Jezior ps. Jung, Brona – inspektor Inspektoratu Rejonowego DSZ-WiN Lublin (m iasto i powiat Lublin, powiat Lubartów), były Komendant Obwodu AK Lubarów – skazany na karę śmierci,
- Czesław Śpiewakiewicz ps. Miziera – kierownik propagandy Obwodu WiN Lublin Miasto,
- Romana Kot - Niedbalska ps. Ewa - łączniczka Obwodu WiN Lublin między Jeżem, a por. Ferdynandem Gisterką ps. Narbut,
- Zofia Kołodziejczyk ps. Dzidka, łączniczka Obwodu WiN między ps. Jackiem, a ps. Walerym
- Maksym Łukasik – obwód WiN Lublin
- Michał Pacek ps. Larwa – wywiadowca WiN
- Ryszard Ochal
- Zygmunt Gałązka
- Lech Rudzki
- Kazimierz Syroka
- Zenon Jędrusik.
  Opel po zakończeniu wyroku celem uniknięcia dalszych represji ze strony komunistycznego UB w Lublinie wyjechał jak znaczna cześć żołnierzy na Dolny Śląsk. Los skierował go następnie do Zgorzelca, gdzie mieszkał do końca życia i został pochowany na cmentarzu komunalnym w Zgorzelcu.

artykuły powiązane:
14 lipca 1944r. wydano rozkaz rozpoczęcia Akcji Burza w Okręgu Lublin
Żołnierz Wyklęty oddziału AK - WiN ps. Huragan inspektoratu Puławy mjr. Mariana Bernaciaka ps. Orlika na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierze Wyklęci, których połączyła ziemia zgorzelecka
Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie