piątek, 19 lutego 2016

Panna Wyklęta Lwowskiej AK ps. Zośka na ziemi zgorzeleckiej

    Panna Wyklęta Lwowskiej AK ps. Zośka. wstąpiła do powstałej na kresowych ziemiach II RP okupowanych przez sowietów Służby Zwycięstwu Polsce w grudniu 1939r. obejmując funkcję łączniczki


   pomiędzy Komendą Rejonu Hanaczów, a Komendą Okręgu Lwów kolejno przekształconej na ZWZ i AK. Zaprzysiężona została przez por. Witolda Ciechanowicz ps Wiktor.
   Od stycznia 1943r. była łączniczką pomiędzy dowództwem oddziału leśnego Kedyw w Hanaczowie 1 kompanii 40 pułku piechoty 5 Dywizji AK, a Komendą Inspektoratu Lwów Południe, którego Komendantem był kpt. Anatol Sawicki ps. Młot (Prezes Eksterytorialnego Okręgu Lwów Zrzeszenia AK WiN aresztowany 16 marca 1948r. w Lubaniu Śląskim na Dolnym Śląsku). Jako łączniczka przenosiła dokumenty, rozkazy, raporty, amunicję oraz broń ze Lwowa do Hanaczowa.
     Podczas ataków ukraińskich band UPA na Hanczów oraz pacyfikacji Hanaczowa przez niemieckie oddziały SS 2 maja 1944r. pełniła również funkcję sanitariuszki. Podczas Akcji Burza była łączniczką pomiędzy Komendą Inspektoratu Lwów Południe, a oddziałami AK walczącymi na Pasiekach.
   Od sierpnia 1944r. była łączniczką w Komendzie Obwodu NIE Przemyślany, a od grudnia 1945r. łączniczką w Eksterytorialnym Lwowskim Górnośląskim Inspektoracie WiN w Gliwicach, a Komendą Okręgu WiN w Krakowie.
   Od grudnia 1944r. była poszukiwana przez NKWD, w tym czasie wraz z mężem ukrywała się we Lwowie i jego okolicach, kiedy wyjechała na zawsze z ojczystej ziemi kresowej w lipcu 1945r. do Polski lubelskiej. Od końca listopada 1947r. była poszukiwana listami gończymi przez Urząd Bezpieczeństwa sowiecką agenturę w komunistycznej Polsce za działalność w AK - NIE - WiN.
   Przez kolejne 10 lat do maja 1956r. ukrywała się wraz z mężem i dwojgiem dzieci na terenie całej Polski, kiedy ujawniła się w Prokuraturze Generalnej.
   Dalsze szykany ze strony komunistycznego aparatu represji UB spowodowały, że przeniosła się na teren ziemi zgorzeleckiej i zamieszkała w okolicach Sulikowa i Zawidowa.
     Odznaczona Krzyżem Walecznych rozkazem z dnia 25 maja 1944r. przez Komendanta Obszaru AK Lwów płk. Władysława Filipkowskiego ps. Cis (zmarł 17 kwietnia 1950r. w Pieńsku na Dolny Śląsku k. Zgorzelca) za udział w walkach przeciwko ukraińskim bandom UPA podczas obrony Hanaczowa 2 lutego i 10 kwietnia 1944r. oraz 5 maja 1944r. przeciwko niemieckim jednostkami SS podczas pacyfikacji Hanaczowa

artykuły powiązane:
Żołnierze AK - WiN, kresowi obrońcy z Hanaczowa na Placówce 02 "Las" w Rudzicy pow. lubańskiego na Dolnym Śląsku.
Żołnierze Wyklęci, których połączyła ziemia zgorzelecka

Żołnierz Wyklęty Wileńskiej AK ps. Józef na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty Lwowskiej AK ps. Gabryś na ziemi zgorzeleckiej
 

Żołnierz Wyklęty oddziału AKO-WiN obwodu Zambrów ps. Sokół na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty oddziału AK - WiN ps. Huragan inspektoratu Puławy mjr. Mariana Bernaciaka ps. Orlika na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty Nowogródzkiej AK ps. Mały na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty Nowogródzkiej AK ps. Pożeracz z Puszczy Rudnickiej do Zgorzelca

Żołnierz Wyklęty ps. Głóg z Hanaczowa do Radzimowa (Rejon Lubań-Zgorzelec-Kłodzko WiN)