czwartek, 26 września 2013

Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

     Operacja Lawina to przemilczana zbrodnia UB, która miała miejsce we wrześniu 1946 roku.  To wtedy około 200 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry w drodze na Zachód na Opolszczyźnie zostali bestialsko zamordowani podczas transportu. Zwabieni na nocleg do budynku w okolicy polany „Hubertus”, zostali spaleni żywcem. Ci, którzy przeżyli, byli dobijani.Akcja była związana z wyjazdem na Zachód Europy okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa.
    Na Opolszczyźnie jest kilka miejsc pochówku partyzantów. W wolnej Polsce na polanie „Hubertus” usypano kurhan, nad którym wznosi się krzyż. W ostatnią
sobotę września jest tam odprawiana Msza św. i odbywa się Apel Poległych. Jest to historia, dokument zapomnianych w Polsce ostatnich dni legendarnego oddziału NSZ Henryka Flamego ps. Bartek, dowódcy znanego jako król Podbeskidzia.
   To właśnie on 3 maja 1946 roku przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem dla uczczenia zakazanego przez komunistyczną władzę święta narodowego nie bacząc na milicję i ubeków.
   Książka hołd złożony pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawia jak komuniści umacniali władzę ludową, czasy, gdy prawda była niebezpieczna.
   Śląski Katyń - wioska Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni siepaczy UB i NKWD starannie zacierających ślady pokazuje jakimi metodami cel osiągali w Polsce komuniści.


Źródło:

http://www.poczytaj.pl
http://fakty.interia.pl
http://www.ngopole.pl