niedziela, 15 września 2013

Konspiracyjne Wojsko Polskie

     Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP) – polska organizacja niepodległościowa działająca od kwietnia 1945r., głównie na terenie woj. łódzkiego, śląskiego, poznańskiego i kieleckiego. 3 kwietnia 1945r. gen/kpt. Stanisław Sojczyśnki wydał rozkaz do podwładnych trzech kompanii I batalionu27 pp AK , który był zaczątkiem powołania Zgrupowania Manewr przekształconego kolejno w KWP.
    Działania niepodległościowe Konspiracyjnego Wojska Polskiego obejmowały m.in.: samoobronę oraz walkę z bandytyzmem powojennym, ochronę społeczeństwa przed "wyzwoleńczą" Armią Czerwoną , likwidację najbardziej aktywnych urzędników władzy komunistycznej PPR i UB, a także rekwizycje niezbędnych środków do dalszej walki z okupantem Sowieckim
oraz komunistami. KWP była od samego początku główną organizacją niepodległościową na terenie woj. łódzkiego, a po amnestii w sierpniu 1945r. jej szeregi zasiliło wielu byłych żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni i nadal byli prześladowani, więzieni i mordowani przez komunistów W szczytowym okresie KWP liczyło ok. 3 tys. członków.
    Walkę zbrojną prowadziły oddziały leśne. Do bardziej znanych należały oddziały Jana Małolepszego ps. Murat oraz Henryka Glapińskiego ps. Klinga. KWP wydawało pismo "W świetle prawdy".
    Na wiosnę 1946r. nasiliły się walki pomiędzy podziemnymi oddziałami antykomunistycznymi w tym KWP, a rosnącą w siłę bezpieką.
     W nocy z 19/20 kwietnia 1946r. oddziały pod dowództwem por. Jana Rogółki ps. Grot (Komendant pow. piotrkowskiego KWP) opanowały chwilowo Radomsko i uwolnił 57 aresztowanych z więzienia UB jednocześnie rozbijając oddział KBW.
     Dzień później 200-osobowa grupa pościgowa KBW została rozbita w kompleksie leśnym Graby przez 40-osobowy oddział SOS Warszawa por. Henryka Glapińskiego ps. Klinga.
    Jeszcze w kwietniu 1946r. funkcjonariusze piotrkowskiego UB aresztowali por. Jana Rogólkę oraz jego 16 podwładnych. Przeszli brutalne śledztwo w PUBP w Piotrkowie Trybunalskim. Proces żołnierzy KWP odbył się 7 maja 1946 r. w Radomsku. Sąd Okręgowy w Częstochowie na sesji wyjazdowej w ciągu dnia orzekł dla 12 oskarżonych karę śmierci,
- por. Jan Rogólka ps. Grot - dowódca batalionu Żniwiarka
- Benedykt Ratajski
- Ryszard Chmielewski
- Ryszard Nurkowski
- sierż. Józef Kapczyński ps. Szary
- Czesław Turlejski
- Stanisław Wersal
- Karol Wieloch
- Piotr Proszowski
- Józef Koniarski
- Leopold Słomczyński
  a 5 karę 15 lat pozbawienia wolności;
- Adam Lasoń Józef Zięba Kazimierz Matuszczyk Stanisław Śliwiński Tadeusz Gala
Podprokurator Wojskowej Prokuratury KBW kpt. Tadeusz Garlicki przyjął w akcie oskarżenia zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

   
    W nocy z 9/10 maja 1946 r. prawdopodobnie w piwnicach PUBP Radomsko zamordowano 12
żołnierzy KWP, a ciała zakopano w bunkrze koło Bąkowej Góry. Mieszkańcy wsi wraz z rodzinami zamordowanych urządzili pogrzeb na miejscowym cmentarzu. We wspólnej mogile pochowano 10
żołnierzy KWP, por. Jana Rogólkę pochowano w Woli Rożkowej, a najmłodszego z zabitych Leopold Słomczyński w Radomsku.
     27 czerwca 1946r. na skutek zdrady jednego z podkomendnych kpt./gen Stanisław Sojczyński ps. Warszyc został aresztowany oraz sekretarka Halina Pikulska ps. Ewunia przez UB  w Częstochowie na posesji przy ul. Wręczyckiej 11. Następnego dnia aresztowano adiutanta por. Ksawerego Błasiaka ps. Alberta, szefa wywiadu Stanisława Żelanowskiego ps. Nałęcza. Po przejęciu archiwum aresztowano także innych żołnierzy KWP. Wkrótce po tym rozbite zostały struktury KWP w województwie śląskim.
     Organizacja nie zaprzestała jednak działalności, ale nie odzyskała już pierwotnego zasięgu. Szefem II Komendy został Jerzy Jasiński ps. Janusz dowódca batalionu Motor. Komenda miała wpływy w okolicach Częstochowy, Piotrkowa i Radomska. W dniach 9 - 14 grudnia 1946 r. odbył się pokazowy proces kpt. Warszyca i 11 podkomendnych kpt. Henryka Glapińskiego, por. Ksawerego Błasiaka, por. Czesława Kijaka , por. Antoniego Bartolika, sierż. Władysława Bobrowskiego, sierż. Mariana Knopa, Albina Ciesielskiego, Stanisława Żelanowskiego, ks. Mieczysława Krzemińskiego, Zygmunta Łęskiego, Andrzeja Zbierskiego. Kpt. Stanisław Sojczyński wziął na siebie odpowiedzialność za wszystkie działania KWP.
     17 grudnia 1946 r. wyrok wydany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi w składzie ppłk Bronisław Ochnio - przewodniczący, kpt. Piotr Adamowski - członek, mjr Leonard Kroze - ławnik, por. Roman Dyhdalewicz - sekretarz skazał ośmiu oskarżonych na karę śmierci, czterech na kary pozbawienia wolności.
     Na początku 1947r. UB aresztowało część dowództwa Komendy II KWP, w marcu z amnestii
     skorzystał Wiesław Janusiak ps. Prawdzic - szef pionu SOS odpowiedzialnego za ochronę społeczeństwa, a z nim wyszło z podziemia paruset żołnierzy KWP.
    19 lutego 1947 r. wykonano wyrok śmierci na 6 skazanych żołnierzach Komendy I KWP. Do dzisiaj nie udało się ustali miejsca pochówku kpt./gen Warszyca.
     Na czele Komendy III KWP stanął aresztowany 9 listopada 1947 r. sierż. Jan Małolepszy ps. Murat z Komendy Powiatowej KWP w Wieluniu i niedługo po tym zamordowany w więzieniu.
     Resztki organizacji pozostały w podziemiu aż do 1954r., ale poza sporadycznymi niewielkimi zasadzkami na UB nie były już zdolne do prowadzenia aktywnej walki zbrojnej.
     26 września 2010 roku w Radomsku odsłonięto pomnik poświęcony pamięci KWP i Stanisława Sojczyńskiego oraz 230 żołnierzy "Warszyca" poległych i zamordowanych w latach 1945-1955.
     Budowę pomnika objął patronatem honorowym Prezydent RP Lech Kaczyński, który na kilka dni przed katastrofą smoleńska potwierdził swą obecność na uroczystościach.


artykuły powiązane:
gen. Stanisław Sojczyński ps. Warszyc
Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie
Łącznik oddziału konspiracji antykomunistycznej NSZ mjr "Bartka" i KWP gen. "Warszyca", żołnierz AK w Brennej - nieznany czy zapomniany na Łużycach
Zbrojna grupa antykomunistyczna Trojanowskiego w pow. zgorzeleckim 1950 - 1952 na terenie Węglińca


Żródło:
http://pl.wikipedia.org
http://www.kwp-warszyc.fc.pl/
http://pl.wikipedia.org
http://www.noworadomsk.pl
www.senat.gov.pl
ipn.gov.pl