poniedziałek, 14 lipca 2014

15 do 30 lipca 1944r. Akcja Burza na Polesiu 30 DP AK

   Okręg Polesie Armii Krajowej kryptonim Kwadra, Twierdza, Żuraw, Rydze w1943r. oraz wiosną 1944r. poniósł duże straty w wyniku działań Niemców, oddziałów partyzantki sowieckiej oraz ukraińskiego terroru oddziałów OUN - UPA.
  W 1943 po raz kolejny dowództwo okręgu zostało aresztowane, tym razem przez Niemców. Odtworzenie struktur realizował cichociemny ppłk Henryk Krajewski ps. Trzaska (skazany na 10 lat więzienia przez polskich komunistów PRL-u za przynależność do Armii Krajowej). Na czele dwóch kadrowych oddziałów partyzanckich w połowie maja ppłk Trzaska przedostał się przez Łuków, Siedlce na Polesie i rozpoczął odtwarzanie jednostek 30 Dywizji Piechoty AK.
   Do grudnia 1943r. Okręg Poleski wchodził w skład Obszaru Białostockiego AK, a następnie został samodzielną jednostką podlegającą KG AK. Okręg Poleski AK obejmował woj. poleskie bez północnego fragmentu przekazanego do Okręgu Nowogródzkiego AK.
   W skład okręgu wchodziły cztery inspektoraty i jedenaście obwodów. Wiosną 1944r. okręg liczył ok. 4300 żołnierzy w większości w konspiracji, posiadał niewystarczającą ilości broni, co spowodowało że oddziały AK nie opanowały terenu. Powyższy stan rzeczy powodował, że dowództwo Okręgu Polesie AK z mianowanym 27 maja 1944r. na Komendanta Okręgu cichociemnym ppłk. Henrykiem Krajewskim ps. Trzaska nie było w stanie przeprowadzić koncentracji podstawowej jednostki bojowej 30 DP AK w składzie 82 pp AK, 83 pp AK i 84 pp AK. Oddziały AK miały rozkaz podjęcia działań w ramach Akcji Burza w rejonach Berezy Kartuskiej, Kobrynia i Brześcia oraz jeżeli będzie to możliwe Pińska.
   Podstawowe siły Okręgu Polesie zbierały się w południowo-wschodniej części Obwodu Bielsk Podlaski AK w Okręgu Białystok AK w rejonie Mielnika w Lasach Nurzeckich, gdzie formował się 82 pp AK cichociemnego mjr Stanisława Juliana Trondowskiego ps. Grzmota (d-ca kompanii pod Tobrukiem, więziony 12 lat w sowieckich łagrach) w skład, którego wszedł jako 5 kompania oddział Bogusława Madejskiego ps. Marka składający się z żołnierzy miejsowych placówek Nurzec, Mielnik, Milejczyce,
   Początkowo jedyną realną siłą bojową stanowił oddział Uderzeniowych Batalionów Kadrowych (oddziały leśne Konfederacji Narodu) z obwodu Sokołów Podlaski kryptonim Proso por. Czesława Grądzkiego ps. Łosoś, Krzemień. Ponadto sformowano I batalion 84 pp AK pod dowództwem por. Zygmunta Szkudelskiego ps. Cezary. 30 DP AK osiągnęła stan  ponad 1o00 żołnierzy w wyniku wcielenia w swoje szeregi miejscowych placówek AK oraz przy wsparciu oddziałów z poza okręgu.
   Zamierzano opanować teren na północ i wschód od Brześcia. Akcja Burza rozpoczęła się 15 lipca 1994r., oddziały 30 DP AK staczały w tym czasie potyczki w pasie nadbużańskim z Niemcami.
   17 lipca oddziały AK urządzili zasadzkę na kolumnę samochodową pod Adampolem, następnie 19 lipca rozbiły transporty na trasie Wysokie Litewskie - Drohiczyn pod Adamowem i w następnych dniach koło Stacji kolejowej Nurzec, pod Ruskowem, k. Boratyńca Ruskiego, pod Boratyńcem Lackim
   W dniach 20 - 21 lipca z oddziałami sowieckimi odparły niemiecki atak w rejonie wsi Wilamowo nieopodal Niemirowa. W kolejnych dniach wspólnie z oddziałami sowieckimi prowadziły rozpoznanie przepraw i pozycji niemieckich nad Bugiem pomiędzy Drohiczynem,a Mielnikiem.
   Przez kilka dni trzymały front wespół z Armią Czerwoną. Przy współudziale z 3 sowieckim korpusem gen. Pijewa oddziały AK zdobyły stację kolejową w Nurcu oraz Lasy Nurzeckie.
   30 lipca dostały od dowództwa sowieckiego rozkaz przejścia do Orzeszkowa koło Hajnówki, aby przyłączyć ich do armii Berlinga.
   4 sierpnia oddziały 30 DP AK przeszły przez Bug mostem kolejowym pod St. Kol. Siemiatycze. Po drodze wyzwoliły m.in. Sarnaki.
   9 sierpnia 30 DP AK wyruszyła do Grabinowa k. Białej Podlaskiej, gdzie podjęto decyzję o marszu na Warszawę. Zgrupowanie zostało podzielone na 7 grup 120-150 żołnierzy. Dowódcami grup marszowych byli m.in.:
- por. Jan Kocoń ps. Bogusław,
- ppor. Bronisław Kamont ps. Mściciel,
- ppor. Jerzy Kazimierski ps. Ludwik.
   30 DP AK w końcowym etapie działań podjęła marsz na pomoc Powstaniu Warszawskiemu wkraczając na przedpola Warszawy. Wyzwoliła ona między innymi: Węgrów, Radzymin, Mińsk Mazowiecki. osiągając rejon Otwocka, gdzie 19 sierpnia w miejscowości Dębe Wielkie została rozbrojona przez Armię Sowiecką.
   Rozbrojonych żołnierzy wywieziono na Majdanek k. Lublina, a oficerów do łagrów, cześć wcielono do ludowego Wojska Polskiego. Żołnierze, którzy zdołali uciec walczyli w podziemiu antykomunistycznym na Lubelszczyźnie i Podlasiu.
   Tym samym kończyły się walki o suwerenność Kresów Wschodnich II RP.

autor Poznaniak źródło: wikipedia podział administracyjny 1939

Gdzie Prypeć szuwarów gra łanem
 Wśród bagien, trzęsawisk i mgieł
Stoimy z sercem oddanym
Żołnierze Kresowi - to My!

Choć płacze z oddali za nami
Warszawa, Kraków i Brześć 
My trwamy z serem w oddali
Żołnierze Kresowi - to My!

Rodacy ni zwodzi was wizja
Odwieczne spełniają się sny
Wśród lasów Trzydziesta Dywizja
 Żołnierze Kresowi - to My!

artykuły powiązane:
Akcja "Burza" rozpoczęła się 15 stycznia 1944r na Wołyniu Kresach II RP,
1 lipca 1944r. początek Akcji BURZA w Okręgach AK Wilno i Nowogródek,
7 - 13 lipca 1944r. w Powstaniu Wileńskim operacja "Ostra Brama" żołnierze AK wyzwolili Wilno z Armią Sowiecką,
13 lipca 1944r. rozpoczęła się Akcja Burza na Podolu,
14 lipca 1944r. wydano rozkaz rozpoczęcia Akcji Burza w Okręgu Lublin,


Źródło:
kresy24.pl/Echa_Polesia-1_2012.pdf
wikipedia.org/wiki/Armia_Krajowa
muzeum-ak.pl
fundacja-ppp.pl
wikipedia.org/wiki/wojewodztwo_poleskie-podzial_administracyjny_1939
dws-xip.pl/PW/formacje
wikipedia.org/wiki/30_Dywizja_Piechoty_AK
cichociemni.ovh.org
62.21.98.212/powstanie/historia.Jacek Garboliński