środa, 2 października 2013

Antoni Tomiałojć - żołnierz wileńskiej AK i wyklęty oddziału "Zapory" czy możemy już zapomnieć

     Antoni Tomiałojć w czasie okupacji był żołnierzem żołnierzem wileńskiej Armii Krajowej, a następnie Oddziału Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w okręgu lubelskim AK-WiN. Urodził się 22 września 1923r. w Wiszykańcach, pow. Oszmiana w rejonie podwileńskich Solecznik.
     W 1944r. został wcielony do "odrodzonego", ale już "ludowego" Wojska Polskiego Został przydzielony do 1. pp. , a następnie skierowany do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Chełmnie, z której uciekł.
     W 1946r.wstąpił na Lubelszczyźnie do oddziałów partyzanckich WiN mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. 18 kwietnia 1947r. ujawnił się przed komisją amnestyjną w WUBP Warszawia, po czym wyjechał na Dolny Śląsk,
gdzie otrzymał posadę administratora domu wypoczynkowego dla studentów ASP w Polanicy Zdrój. Następnie był zatrudniony w Sokółce pow. Kłodzki.
    Od października 1948r. brał udział w akcjach zbrojnych na kasy spółdzielcze i instytucje państwowe w woj. dolnośląskim.
    4 grudnia 1948r. został aresztowany w Polanicy Zdroju po ulicznej strzelaninie i przewieziony do WUBP Wrocław. Sankcje podpisał 7 grudnia mjr Jan Orliński (Unterweiser).
    27 grudnia Antoni Tomiałojć został oskarżony o nielegalne posiadanie broni i udział w napadach rabunkowych.
   11 lutego 1949r. Antoni Tomiałojć Żołnierz Wyklęty Wileńskiej Brygady AK i oddziału mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora został skazany trybie doraźnym na trzykrotną karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy. Oskarżał ppor. Stefan Michta, Składowi orzekającemu przewodniczył mjr Roman Abramowicz. 
    7 marca 1949r. Antoni Tomiałojć został rozstrzelany w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

 artykuły powiązane:
Żołnierze Wyklęci mjr "Zapory" - Jerzy Siwecki ps. „Bachus”, Kazimierz Pawłowski ps. „Nerw” upamiętnieni w Jeleniej Górze
Kazimierz Pawłowski ps. Nerw zamordowany wyrokiem przez komunistów 10 lutego 1949r
Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny
Wyniki identyfikacji ofiar terroru komunistycznego
Zaporczycy 1943-1949 - ostatni żołnierz mjr Zapory opuścił więzienie PRL w 1971r.