piątek, 28 marca 2014

Zaporczycy 1943-1949 - ostatni żołnierz mjr Zapory opuścił więzienie PRL w 1971r.

   Książka poświęcona żołnierzom Kedywu działającym na Lubelszczyźnie w latach 1943 - 49 pod dowództwem cc mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
     Po wkroczeniu Sowietów te tereny Lubelszczyzny w lipcu 1944r. mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora podjął walkę ze starym okupantem ziem kresowej Polski - sowietami i komunistycznym reżimem, w związku z represjami jakich doznawali żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego dotychczas walczący z Niemcami oraz ludność cywilna.
   24 września 1946r. oddział majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora rozbił pod Krężnicą Okrągłą grupę operacyjną KBW i MO jadącą do Bełżyc od strony Chodla. Zadaniem komunistów było opanowanie sytuacji w Bełżycach, gdzie dzień wcześniej żołnierze mjr. Zapory rozbili posterunek MO. KBW jadąc na akcję przeciw partyzantom nie spodziewali się zasadzki. Bolszewicy, jak partyzanci nazywali oddziały UB i KBW ponieśli straty: 16 zabitych i kilkunastu rannych.
  Wśród żołnierzy majora Zapory nikt nie zginął. Niemalże w tym samym miejscu mjr. Zapora urządził zasadzkę na kolumnę niemiecką w 1944r. Mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora dowódca konspiracji antyniemieckiej i antykomunistycznej oddziałów AK, ROAK i WiN został złapany przez UB we wrześniu 1947r. i zamordowany zwyczajowo po bestialskim śledztwie w mokotowskim więzieniu UB w Warszawie 7 marca 1949r. z 6 swoimi oficerami.
   Ostatniego żołnierza mjr Zapory Józefa Franczaka ps Laluś komunistyczna służba PRL-u schwytała i zamordowała w 1963r, ostatni żołnierz mjr Zapory został zwolniony z więzienia w 1971r. Dla komunistycznych władz PRL-u był bandytą, dla Polaków legenda o mjr. Zaporze – cichociemnym, żołnierzu AK, Żołnierzu Wyklętym, bohaterze Lubelszczyzny i jego żołnierzach trwa nadal.


     Książka zawiera relacje żołnierzy Zapory i wspomagającej jego oddziały ludności cywilnej i stała się inspiracją do upamiętnienia walki Zapory i jego oddziałów m.in. poprzez:
- wmurowanie w 1996r. w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym tablicy pamiątkowej poświęconej „Zaporze” i zamordowanym oficerom,
- odsłonięcie w 1999r.symbolicznego grobu w Alei Zasłużonych cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie,
- nadanie w 2000r. imienia Zapory Gimnazjum nr 9 w Lublinie
- wystawienie dwóch pomników „Zapory” i jego żołnierzy na terenie Lublina.
- ufundowanie pomnika zamordowanych żołnierzy mjr. Zapory w Jeleniej Górze



















Źródło:
Nasza wokanda Orzeczenie SNIII-CK-329-02
Ewa Kurek - Zaporczycy 1943-1949
Fakty Interia mjr Hieronim Dekutowski ps Zapora
Żołnierze Wykleci
Fronda Pamietajmy kim byl Zapora
pch24 Tysiac zlotych za zabicie Zapory


artykuły powiązane:
Szlak Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie

Żołnierze Wyklęci mjr "Zapory" - Jerzy Siwecki ps. „Bachus”, Kazimierz Pawłowski ps. „Nerw” upamiętnieni w Jeleniej Górze
Kazimierz Pawłowski ps. Nerw zamordowny wyrokiem przez komunistów 10 lutego 1949r
Antoni Tomiałojć - żołnierz wileńskiej AK i wyklęty oddziału "Zapory" czy możemy już zapomnieć
Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny
Wyniki identyfikacji ofiar terroru komunistycznego