sobota, 28 września 2013

Klamra - mój ojciec

    "Klamra" to jeden ze znanych pseudonimów mjr. Adam Lazarowicza, komendanta pułku Armii Krajowej z Dębicy. W 1944 r. dowodził on największą bitwą partyzancką na Podkarpaciu na Kałużówce. Po wojnie był jednym z twórców antykomunistycznej organizacji "Wolność i Niezawisłość", wiceprezesem jej Zarządu Głównego.
    Po aresztowaniu przeżył trzyletnie mordercze śledztwo i został rozstrzelany w Warszawie w 1951r. z wyroku komunistycznego sądu. Do dziś nie wiadomo, gdzie pogrzebano jego zwłoki, a wielu jego kolegów pochowano na Powązkach i Osobowicach.

     Książka przedstawia historię mjr Armii Krajowej, twórcę Zrzeszenia WiN, żołnierzy AK, WIN, tragedię pokolenia odważnych, dumnych Polaków wybierających własną możliwą śmierć jako cenę w walce z komunistycznym i hitlerowskim okupantem.
     Bez ich wytrwałej walki o przetrwanie nie byłoby Polski i nas. Oni wzięli odpowiedzialność za swoje życie, rodzinę, ojczyznę, wbrew otaczającemu wygodnictwu i egoizmowi. To stanowi o naszym człowieczeństwie. Nie zawsze wyraża się to w formie walki zbrojnej, dotyczy również uczciwości w życiu publicznym.

http://www.poczytaj.pl/