niedziela, 29 maja 2016

Ostatni cichociemny z 77 pułku piechoty Ziemi Nowogródzkiej AK

  Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, ps. Upłaz
Aleksander Tarnawski jako 95 latek jest ostatnim żyjącym z trzystu szesnastu cichociemnych, szkolonym w Wielkiej Brytanii i zrzuconym do kraju.
Do 1939r. był studentem chemii  na Uniwersytecie we Lwowie, w grudniu 1939r. przedziera się do Francji, gdzie trafia najpierw do 1 pp 1 Dywizji Grenadierów, a od kwietnia 1940r. do słynnego wojskowego obozu szkoleniowego tzw. Koczkodan (Camp de Coëtquidan).
   Po klęsce Francji ewakuowany trafia do Szkoci, gdzie w Crawford kończy Szkołę Podchorążych Broni Pancernej. Od października 1941r. do maja 1943r.
pełnił służbę wojskową w 1 Pułku Pancernym 16 Brygady Pancernej, a później w 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Po zwerbowaniu do jednostki SOE (Special Operations Executive) w ramach której przygotowywani byli polscy cichociemni, zgłosił się do służby w Polsce. Po konspiracyjnym przeszkoleniu w dywersji i broni pancernej został zaprzysiężony 23 września 1943r. w Oddziale VI Sztabu Naczelnego Wodza. Zrzucony został do Polski z 16/17 kwietnia 1944r. w ramach operacji  Weller 12, razem z podporucznikami Stefanem Górskim ps. Brzeg, Marianem Kuczyńskim ps. Zwrotnica, Gustawem Heczko ps. Skorpion.
   Zrzut odbył się na placówkę odbiorczą „Kanapa” koło wsi Baniocha niedaleko Góry Kalwarii pod Warszawą. Po aklimatyzacji w Warszawie i Świdrze w maju 1944r. otrzymał przydział organizacyjny do Nowogródzkiego Okręgu AK, gdzie dotarł ok. 22 czerwca 1944r. wraz z cichociemnym ppor. Gustawem Heczko zostaje skierowany jako oficer szkoleniowy 77 Pułku Piechoty Ziemi Nowogródzkiej AK.
   Po zameldowaniu sie u Komendanta Okręgu ppłk. Janusza Prawdzica - Szlaskiego ps. Prawdzic, Borsuk został przydzielony do Zgrupowania Zachód Okręgi Nowogródek AK, którego dowódcą do 16 czerwca 1944r. był  cichociemny kpt. Jan Piwnik ps. Ponury, a następnie ppor. Bojomir Tworzyański ps. Ostoja, który przydzielił go do Obwodu Szczuczyn AK krypt. Łąka, do 3 kompanii Jana Wąsiewicza ps. Lew 7 batalionu 77 pp AK.
   Służbę w 3 kompanii pełnił od 22 czerwca do 19 lipca 1944 roku. W tym czasie objął dowództwo plutonu dyspozycyjnego w tejże kompanii oraz został instruktorem dywersji i sabotażu w I Obwodzie Szczuczyn u ppor. Jana Wasiewicza ps. Lew. 3 kompania 7 batalionu 77 Pułku Piechoty AK nie wzięła udziału w operacji Ostra Brama rozpoczętej 7 lipca 1944r.
   Po zajęciu Okręgu Nowogródek AK przez wojska sowieckie ok. 19 lipca 1944r. Aleksander Tarnawski przedostał się przez Grodno, Białystok i Lublin do Otwocka w grupie ppłk. Janusza Prawdzica-Szlaskiego.

   Kolejno przenosi się do rodzinnego Śląska, gdzie kończy studia, zostając znanym chemikiem. Ukrywa swoją wojenną historię. do latach osiemdziesiątych, kiedy to otwarcie przyznaje, że jest cichociemnym. Zostaje patronem specjalnej jednostki wojskowej GROM.
   Odznaczony został czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

artykuły powiązane:
Żołnierz Wyklęty Nowogródzkiej AK ps. Mały na ziemi zgorzeleckiej
Żołnierz Wyklęty Nowogródzkiej AK ps. Pożeracz z Puszczy Rudnickiej do Zgorzelca

Źródło:
http://dzieje.pl/


https://pl.wikipedia.org/