Olivier Messaen
francuski muzyk 15 stycznia 1941r. w Stalagu VIII A w ówczesnym Goerlitz
miał premierę skomponowanego przez siebie
"Kwartetu na koniec świata".
Od sześciu lat w Zgorzelcu na terenie byłego Stalagu VIII A upamiętniając tamtą obozową chwilę, gdzie życie i śmierć miały jednakową wartość dla niemieckich wartowników, odbywa się się koncert upamiętniający pierwsze wykonanie ukończonego w niewoli opus magnum „KWARTET NA KONIEC CZASU” Oliwiera Messiaena.Roman Zgłobicki,
bo to jemu zawdzięczamy pamięć o Stalagu VIII A, nauczyciel Zespołu Szkół ..., nie pozwolił, aby historia uległa zatarciu. Swoją mozolną pracą poświęcając prywatny czas, swoim działaniem, zapałem, uczynnością i dobrocią, takiego go pamiętam doprowadził do chwili obecnej. Do chwili, kiedy możemy przeżywać, doświadczać czas miniony. Zapewne, nigdy do końca nie będziemy rozumiec, dlaczego tak się działo i dzieje.
Obozy i cmentarze wojenne w Zgorzelcu wydane w 1995r. zostały poświęcone nam, jak pisze na wstępie Roman Zgłobicki " .... moim uczniom, którzy zainspirowali mnie ......."
Publikacja zawiera opisy Stalagu VIII A, jego dzieje, warunki życia, szkice oraz cmentarzy jeńców radzieckich, włoskich, żołnierzy II AWP, żydowski. Aneksy zawierają wykazy pochowanych jeńców, znanych więźniów.
W styczniu 1945 r. w obozie było ponad 43 tys. więźniów. 7 maja 1945 staż obozowa uciekła w kierunku Żytawy, w godz. 2.00-4.00 wysadzono mosty na Nysie. 8 maja pierwsze patrole armii radzieckiej pojawił się w mieście.
Źródła:
Roman Zgłobicki. Obozy i cmentarze wojenne w Zgorzelcu. Dolnośląskie Zakłady Graficzne w Jeleniej Górze 1995.