
Pod koniec 1943r. przewidzieli konieczność utworzenia tajnej organizacji zwanej Niepodległość w skrócie NIE. Na Komendanta Obszaru III Południowo - Wschodniego wyznaczono ppłk. dypl. Feliksa Jansona, ówczesnego Szefa Sztabu Komendy Obszaru Lwów AK, który nie ujawnił się podczas Akcji Burza, a po objęciu kierownictwa Obszarem AK - NIE przyjął ps. Rajgras. Od komendantów okręgów, inspektoratów, obwodów i szefów komórek odebrano przysięgę, której tekst brzmiał:
„Bogu i Polsce przysięgam walkę z wrogiem na zwycięstwo lub śmierć.
Będę karnym i posłusznym przełożonym, będę ofiarny i koleżeński, tajemnic dochowam”.
„Przyjmuję Cię w szeregi »Nie«, za niedotrzymanie przysięgi śmierć”.

- płk/gen. Władysława Filipkowskiego - komendant Obszaru
- płk Franciszka Studzińskiego - komendant Okręgu AK Tarnopol (od 30 czerwca 1944 z-ca komendanta Obszaru Południowo-Wschodniego)
- ppłk dypl. Stefana Czerwińskiego - komendant Okręgu AK Lwów, wyznaczony na dowódcę 5 Dywizji Piechoty AK
- ppłk dypl. Henryka Pohoskiego - szefa Wywiadu
- ppor. Zygmunt Łanowski po. adiutanta komendanta Obszaru
ppłk Janson wydał rozkazy likwidujące strukturę Komendy Obszaru AK.
Komenda Okręgu Stanisławów NIE działała do aresztowań w lutym 1945r. pod Komendantem kpt. doc. dr inż. Władysławem Hermanem ps. Globus, Kudak oraz Inspektoraty Stryj, Kołomyja z najsilniejszym Drohobycz, a zwłaszcza Obwód Sambor.
Komenda Okręgu Tarnopol NIE istniała do końca 1945r. Komendantami Okręgu byli: mjr Bronisław Zawadzki ps. Soroka aresztowany w grudniu 1944r., a po nim kpt. Bronisław Żeglin ps. Ordon.
Działająca w ramach NIE, Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) posiadała autonomię, a jej Komendant Okręgu Małopolska Wschodnia NOW, por. inż. Bernard Grzywacz ps. Marek pełnił zarazem funkcję kierownika referatu w sztabie Okręgu Lwów NIE. Sztab Komendy Okręgu NOW został rozbity w końcu maja 1943r. Aresztowania uniknął tylko kierownik propagandy mgr Zbigniew Nowosad, który po Akcji Burza wyjechał do Jarosławia celem nawiązania kontaktu z centralnym kierownictwem Stronnictwa Narodowego i NOW. Jego miejsce zajął Jerzy Wojdyła ps. Górniak uruchomiając organ prasowy SN - NOW Słowo Polskie, satyryczny Sowizdrzał, a na początku 1945r. Żołnierza Wielkiej Polski.
W końcu stycznia 1945r. grupa żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej por. B. Grzywacza przeprowadziła akcję na sklep we Lwowie, ale wśród uczestników był agent NKWD i wszyscy zostali aresztowani. Na początku marca 1945r. obława sowiecka otoczyła oddział leśny NOW pod Brzozdowcami na południe od Lwowa. W walce zginęli niemal wszyscy, dwóch ujęto i tylko jeden żołnierz zdołał uniknąć aresztowania.
Żołnierze z Okręgu XIV Południowo-Wschodniego NSZ w maju 1943r. w większości przeszli do AK, a działalność pozostałych oraz losy dowódcy por. mjr NSZ Wojciecha Stefankiewicza ps. Gromski są nieznane.

Od 31 lipca 1944r. do końca 1945r. kontrwywiad aresztował ok. 130 oficerów i szeregowych AK - NIE we Lwowie, którzy byli osadzeni m.in. w Charkowie, Riazaniu, Diagilewie. We Lwowie z tej grupy udało się uciec ppłk. Pohoskiemu i kpt. Sotirovićowi ps. Draża, z-cy dowódcy 14 pułku ułanów AK.

W styczniu 1945r. we Lwowie, a wcześniej w pow. drohobyckim, samborskim i gródeckim NKWD przeprowadziło masowe aresztowania w ramach przeglądu politycznej lojalności osób, które przeżyły okupację niemiecką. Kilka tysięcy osób wywieziono do obozu sprawdzająco - filtrującego w Krasnodonie, a aresztowanych poza Lwowem do Kamieńska i Szacht w Donbasie.

21 stycznia 1945r. odbył się we Lwowie pierwszy proces dwudziestu członków Okręgowej Delegatury Rządu, 20 sierpnia 1945r. odbył się proces kilkunastu żołnierzy Kedywu Okręgu Lwów.
W lutym 1945r. został aresztowany ppłk Feliks Janson Komendant Obszaru NIE, którego miejsce zajął ppłk Jan Władysław Władyka.
W dniach 20 - 23 sierpnia sądzono 40 żołnierzy samborskiej AK, a 22 września 30 żołnierzy aresztowanych w związku z wykryciem radiostacji Komendy Obszaru w czerwcu 1945r. pod Lwowem.
Od połowy maja 1945r. prokuratorzy sowieccy prowadzili rozmowy mające na celu wyselekcjonowanie spośród oskarżonych o udział w AK świadków w procesie „szesnastu" z gen. Leopoldem Okulickim.
25 maja 1945r. kilkanaście osób przewieziono do Moskwy, celem przygotowania do składania zeznań. Za niskie wyroki zgodzili się zeznawać wg sowieckiego scenariusza:
- ppłk Feliks Janson skazany na 5 lat
- kpt. W Herman oraz Komendant Inspektoratu Stryj skazany na3 lata, zwolniony po roku .
- kpt. Zdzisław Kuźmiński (Pacak) skazany na 3 lata, zwolniony po roku .
Ci, którzy odmówili narzuconych im ról, otrzymali aż do kary śmierci jak por. Grzywacz.
Skazani byli przed wywiezieniem do obozów przetrzymywani we Lwowie w obozie przejściowym przy ul. Pełtewnej. 14 listopada 1945r. doszło do ucieczki z obozu przejściowego 16 - 18 przypadkowych więźniów, a trzy dni potem dodatkowo trzech.
Źródło:
http://www.lwow.home.pl/
https://histmag.org/
https://pl.wikipedia.org/
Pamięć i Sprawiedliwość 1/2, 157-177.
"Ostatni kapitanowie": epilog Komendy Obszaru Lwowskiego "Nie" ewakuowanej na ziemie zachodnie Polski.