wtorek, 15 listopada 2016

Siwecki Jerzy ps. Bachus zamordowany 16 listopada 1948 w Jeleniej Górze

Siwecki Jerzy urodzony 14 listopada 1910r. w Puławach na Lubelszczyźnie. We wrześniu 1939r. walczył w stopniu porucznika i został odznaczony Krzyżem Walecznych.
   Od 1940r. walczył w strukturach wojska Polskiego Państwa Podziemnego ZWZ - AK w Warszawie. Aresztowany przez gestapo, został osadzony w obozie na Majdanku, skąd wykupiono go za kwotę 25 tys.złotych. Z wykształcenia lekarz, został w oddziale Kedywu AK cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.
   Po wkroczeniu Sowietów podjął pracę w szpitalu przy ul.Staszica w Lublinie. Zagrożony aresztowaniem przez komunistów za działalność w konspiracji na rzecz niepodległości Polski w strukturach Armii Krajowej jak większość zagrożonych żołnierzy wrócił do oddziałów samoobrony AK i WiN mjr. Zapory.
   W oddziale pełnił funkcję oficera sanitarnego, ujawnił się dopiero w kwietniu 1947r. Następnie w obawie przed prześladowaniami służby komunistycznej UB wyjechał na ziemie zachodnie, gdzie zamieszkał na Dolnym Śląsku koło Jeleniej Góry w Sobieszowie przy ul. Łąkowej. Tam podjął pracę jako lekarz/felczer. Wiosną 1948r. zorganizował zbrojną grupę konspiracyjną, której celem było zdobycie pieniędzy na wykupienie z rąk służby komunistycznej UB aresztowanego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora. Czas czas przeprowadzenia akcji zamieszkał w Rybnicy k. Jeleniej Góry.
   Jerzy Siwecki został aresztowany 9 sierpnia 1948r. w związku z udziałem w akcji zdobycia pieniędzy z KKO w Szklarskiej Porębie. 30 sierpnia został skazany w trybie doraźnym przez WSR Wrocław na sesji wyjazdowej w Jeleniej Górze pod przewodnictwem kpt.Zygmunta Kubrychta z oskarżenia ppor.Stanisława Michty na karę śmierci.
   16 listopada 1948r. na terenie więzienia w Jeleniej Górze został zamordowany przez służbę komunistyczną.

artykuły powiązane:
Kazimierz Pawłowski ps. Nerw zamordowany wyrokiem przez komunistów 10 lutego 1949r.
Antoni Tomiałojć - żołnierz wileńskiej AK i wyklęty oddziału "Zapory" czy możemy już zapomnieć
Zaporczycy 1943-1949 - ostatni żołnierz mjr Zapory opuścił więzienie PRL w 1971r.


Źródło:
http://www.zaporczycy.pl/