piątek, 14 lutego 2014

Karpacka Brygada - żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich - ludowiec, endek, socjalista, bezrobotny, były pół-komunista

"Karpacka Brygada"
nie z tej strony wróciliśmy do kraju
melodia i słowa: 
Marian Hemar, poeta z polskiego miasta Lwów, obrońca Lwowa w latach 1918-1920, pochodził z rodziny żydowskiej, kuzyn Stanisława Lema, absolwent medycyny i prawa na Uniwersytecie we Lwowie.
Myśmy tutaj szli z Narwiku,
Wy przez Węgry, a my z Czech.
Nas tu w Syrii jest bez liku,
A nas z Niemiec zwiało trzech!

My przez morza, a wy z Flandrii,
My górami, wy przez las!
Teraz wszyscy do Aleksandrii,
Teraz mu już wszyscy wraz.
Karpacka Brygada, daleki jest świat,
Daleki żołnierza tułaczy jest szlak.
Daleka jest droga w zawiejach i mgłach,
Od śniegów Narwiku w libijski piach.


Byłem w Polsce socjalista!
A ja endek pełnej krwi!
A ja tak ... pół-komunista ...
Ale teraz przeszło mi!
Jam ludowiec był istotny!
Ja w Ozonie cały czas!
A ja byłem bezrobotny!
Teraz my już wszyscy wraz:
Karpacka Brygada! Daleki jest świat,
Daleki żołnierza tułaczy ślad.
Daleka jest droga w zawiejach i mgłach,
Od śniegów Narwiku w libijski piach.

  18 sierpnia 1941r. Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego rozpoczęła heroiczną obronę Tobruku, podczas której żołnierze zyskali sobie miano "Szczurów Tobruku" nadane przez Niemców dowodzonych przez znamienitego niemieckiego dowódcę gen. Rommla. W nocy z 9 na 10 grudnia 1941r. oddziały brygady podczas natarcia zdobyły wzgórze Madauar, kluczową pozycję niemiecką, a wydzielony oddział miejscowość Acroma, gdzie nastąpiło połączenie z oddziałami nacierającej brytyjskiej 8 Armii i właśnie tym atakiem Tobruk został odblokowana. Po zakończeniu oblężeni SBSK brała udział w walkach pościgowych o Gazalę i Bardię.
  17 marca 1942r. Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich została wycofana z linii frontu. Skierowano ją do obozu El Amiriya, a następnie do Palestyny, gdzie 3 maja 1942 została rozformowana. Na bazie jej oddziałów w maju 1942r. powstała 3 Dywizja Strzelców Karpackich, której dowodzenie objął gen. Stanisław Kopański.
  21 kwietnia 1945r. oddziały dywizji wkroczyły do Bolonii, gdzie zakończyły szlak bojowy.


   Marian Hemar brał udział w obronie Tobruku jako żołnierz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i w Afryce napisał słowa i melodię utworu, „Karpacka Brygada”. Od 1942r. pracował w Ministerstwa Informacji i Dokumentacji.
   Prawdziwe imię i nazwisko Mariana Hemara to Jan Marian Hescheles. Urodził się on we Lwowie w 1901r. w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Był kuzynem Stanisława Lema. Jego matka i ojciec Lema byli rodzeństwem. We Lwowie ukończył gimnazjum, kolejno studiował filozofię i medycynę na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Na studiach rozpoczął działalność literacką pisząc do lokalnych teatrzyków rewiowych. W 1924r. przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z grupą poetycką Skamander oraz rewiami Qui pro quo, Banda, Ali Baba. Jego skecze i monologi były wykonywane m.in. przez Ludwika Sempolińskiego, Zulę Pogorzelską, Adolfa Dymszę.


  Był autorem szlagierów "Kiedy znów zakwitną białe bzy", "Czy pani Marta jest grzechu warta", "Nikt, tylko ty", "Jest jedna, jedyna", "Upić się warto". Napisał  ponad 3000 popularnych piosenek, do których komponował muzykę, setki wierszy, kilkanaście sztuk oraz słuchowisk radiowych.
  Po zakończeniu II wojny światowej  nie powrócił do Polski opanowanej prze komunistów, gdzie jego utworu były objęte cenzurą. Pracował m.in. w sekcji polskiej Radia Wolna Europa,  współpracował m.in. z muzą „ Wesołej Lwowskie Fali"” - Władą Majewską.
 Moja gorąca miłość nie może się pogodzić z inną Polską, tylko najlepszą, najszlachetniejszą, najuczciwszą w świecie. Uczyli mnie tej miłości Słowacki, Żeromski i Piłsudski.

Zmarł 11 lutego 1972r. w Dorking.

Źródło:
Józef Dziurgot z Ropczyc na Monte Cassino pdf
http://pl.wikipedia.org
http://bibliotekapiosenki.pl
http://www.kki.pl
http://pl.wikipedia.org