piątek, 13 grudnia 2013

sierż. Józef Franczak "Lalek" ostatni zabity 21 października 1963r. żołnierz ZW-AK-WiN sprzedany za 5 tys. zł komunistycznej SB

  W komunistycznym PRL w latach 1944–1956 śmierć poniosło ponad 50 tys. osób walczących z komunistami, w tym wielu żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych. W większości przypadków nie są znane miejsca ich pochówku. Dla tysięcy Polaków 1 listopada "Święto Zmarłych" nadal jest dniem, w którym nie mogą pójść na cmentarz na groby swoich bliskich, bo takich miejsc nadal nie mają.
  Józef Franczak urodził się 25 maja 1918r. w Kozicach Górnych, niedaleko Piasków na Lubelszczyźnie. Był chłopem z dziada, pradziada i nie wierzył w dobrodziejstwa reżimu robotniczo - chłopskiego niesionego przez komunistów z Związku Sowieckiego pod nazwą PPR, na bagnetach Armii Sowieckiej.
  źródło wikipedia autor Stefs   Był kolejnym chłopskim bohaterem, którego chcieli spod ucisku burżuazyjnego Panów polskich wyzwolić komuniści. Walczył z komunistycznym i sowieckim zniewoleniem, jak inni znani chłopi dowódcy oddziałów Armii Krajowej :
- cichociemny mjr Jan Piwnik ps. Ponury
- por Jan Borysewicz ps. Krysia - za życia nowogródzka legenda kresowych oddziałów
- gen. Stanisław Sojczyński ps.Warszyc - chłop spod Częstochowy, twórca KWP
- cichociemny kpt. Władysława Ważnego ps. Tygrys, bohater Francji
 Wybrał życie wolnego człowieka, któremu niewola komunistyczna przeszkadzała, ale nie zamierzał wyjeżdżać, bo to była jego Ojczyzna i walczył. W 1939 r., był żołnierzem plutonu żandarmerii w Równem na Kresach, skąd trafił do sowieckiej niewoli. Po ucieczce ukrywał się do swej śmierci 21 października 1963r. Dowodził plutonem w III Rejonie Obwodu Lublin - Powiat ZWZ-AK.
  Wcielony do 2 AWP dowodzonej przez gen. Karola Świerczewskiego widział zbrodnie popełniane przez komunistów na żołnierzach podziemia, dokonywane na uroczysku „Baran” w Kąkolewnicy koło Radzynia,  tzw. Małym Katyniem. Podczas obławy na ppor.Antoniego Kopaczewskiego ps. Lwa, schwytany ucieka z  partyzantami.
  Ta akcja czyni, że dla komunistów stał się „kadrowym bandytą”, aby żyć, pozostał w konspiracji.
Wyjechał do Sopotu, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem - Józef Bagiński. Mimo ogłoszonej lutym 1947 r. przez  komunistów amnestii nie ujawnił. Powrócił na Lubelszczyznę i wstąpił do oddziału żołnierzy WiN kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. „Uskok” zginął w maju 1949 r. – popełnił samobójstwo otoczony przez funkcjonariuszy UB we wsi Dąbrówka pod Łęczną.
 Amnestii ogłoszona w kwietniu 1956r. przez komunistów zmniejszała wymiary kar dla „przestępców politycznych”. Ale czy można być przestępcą walcząc o Wolności i Niezawisłość ojczyzny. Franczak
nie ujawnił się i nadal ukrywał w rodzinnych stronach.
     Stanisław Mazur ps. operacyjny "Michał" ze wsi Wygnanowice za 5 tys. zł przekazał SB informacje, które pozwoliły ustalić dokładnego miejsca ukrywania się „Lalka”. Jak widać, pieniądz może wszystko, nawet w rodzinie.
 UCHWAŁA
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

z dnia 23 października 2013 r.
w sprawie uczczenia sierżanta Józefa Franczaka, pseudonim Lalek,
ostatniego żołnierza antykomunistycznego podziemia, w 50. rocznicę śmierci

21 października 1963 r. pod Piaskami koło Lublina w obławie SB i ZOMO zginął z bronią w ręku Józef Franczak, ps. Lalek, sierżant WP, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r., dowódca drużyny i plutonu w III Rejonie Obwodu Lublin-Powiat ZWZ-AK, żołnierz WiN z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego, ps. Uskok. Wytrwał w walce 24 lata. „Lalek” był ostatnim poległym w boju partyzantem polskiego podziemia niepodległościowego. Napis na jego grobie brzmi: „Poświęcił życie za wolność Ojczyzny, której nie doczekał”. 17 marca 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w uznaniu zasług w walce o niepodległą Polskę nadał pośmiertnie Józefowi Franczakowi, ps. Lalek, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając cześć sierżantowi Józefowi Franczakowi, ostatniemu Żołnierzowi Wyklętemu, przypomina tragiczną i bohaterską ofiarę polskiej krwi złożoną na ołtarzu Niepodległej w walce z sowiecką agresją i komunistycznym zniewoleniem.

Źródło:
http://www.udskior.gov.pl
http://ipn.gov.pl
http://pl.wikipedia.org
http://isap.sejm.gov.pl