piątek, 12 maja 2017

Zeszyt Historyczny WiN-u nr 43

   W numerze Zeszytu Historycznego WiN nr 43 zostały przedstawione jak zwykle zapomniane, nie do końca znane historie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walczyli w różnych formacjach ideologicznych jak Armia Krajowa, czy Narodowe Siły Zbrojne, ale łączyła ich wspólna walka z okupantem niemieckim i sowieckim ziem polskich.
   Po zakończeniu II wojny światowej w wyniku prześladowań, terroru i zbrodni dokonywanych przez sowietów i ich komunistyczna agenturę w Polsce żołnierze przystąpili do czynnej samoobrony powodowanej ciągłym zagrożeniem ich życia i ludzi ich znających.
Za swoją walkę z komunistami zostali Wyklęci ze świadomości społeczeństwa żyjącego jak się zdawało utopii PRL-u, gdzie mieszkania rozdawano za darmo, praca była dla wszystkich, ale nikt nie wiedział o żołnierzach AK, NSZ, AKO, NZW, NOW, KWP Warszyca, itd. Dopiero od kilku lat dociera do społeczeństwa informacja o nich, tak długo pomijana od 1944r.
  W publikacjach jeżeli takowe się pokazywały zwani byli faszystami, bandytami,zaplutym karłem reakcji
 W zeszycie zawarto m.in. opracowania:
 - Mirosława Surdeja  - Rajd Zgrupowania Partyzanckiego Zrzeszenia WiN pod dowództwem mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” na Rzeszowszczyznę latem 1946r.
- Pawła Sztamy - Komunistyczne organa bezpieczeństwa wobec generała brygady Augusta Emila Fieldorfa w latach 1947–1950
 - Andrzeja Grajewskiego - Ustalenia i pytania bez odpowiedzi. Wokół śledztwa IPN w Katowicach o sygn. S 12/06/Zk w sprawie zamachu na życie Jana Pawła II 13 maja 1981r.


Źródło:
http://zhwin.pl/