Służył w oddziale pod dowództwem sierż./gen Stanisława Karlińskiego ps. Burza, który w lipcu 1944r. wszedł w skład 25 Pułku Piechoty AKw Inspektoracie Piotrkowskim AK. Zajmował się ochroną zrzutów z bronią, amunicją i zaopatrzenia w rejonach Bąkowej Góry, Ręczna, Lubienia i Rozprzy. Brał też udział w działaniach sabotażowych i dywersyjnych. 8 lipca 1945r. całe dwa miesiące po zakończeniu II Wojny Światowej w Europie walczył nadal, tym razem
z nowym zagrożeniem sowieckim okupującym Polskę, oraz ich komunistyczną agenturą. Pod dowództwem por./gen. bryg. Stanisława Karlińskiego ps. Burza walczył w szeregach największego oddziału partyzanckiego Ruchu Samoobrony Armii Krajowej na Ziemi Łódzkiej, tym samym walcząc w największej ostatniej bitwie żołnierzy AK tej ziemi rozwiązanej 8 lipca 1945r.
Straty Sowietów w bitwie wyniosły ok. 150 zabitych i drugie tyle rannych i ciężko rannych. Żołnierze por. Burzy stracili 19 zabitych, w tym 18 w zasadzce i jednego w samej bitwie. Oddział Burzy przeszedł następnie w lasy lubieńskie, gdzie ukrył się w bunkrze. Po kilku dniach wszyscy żołnierze mieli wyrobione dokumenty i skierowania na Ziemie Odzyskane. Armii Krajowej przeciwko sowietom pod Majkowicami nad Pilicą. W oddziale tym służył do 1946 roku.
Od kwietnia 1946r. do ujawnienia się w kwietniu 1947r.działał w Konspiracyjnym Wojsku Polskim pod dowództwem kpt./gen Stanisława Sojczyńskiego ps. Warszyc. W KWP przydzielony został do oddziału Nura, w którym brał walczył z komunistami do kwietnia 1947r., kiedy to ujawnił się przed UB żyjąc nadzieją, która żyła krótko.
W aktach UB znajduje się wpis, że w kwietniu podczas zdania broni wydano mu bilet blankietowy do Bolkowa. Na ziemiach zachodnich przebywał już od października 1946r. ukrywając się przed UB do czasu ujawnienia. Po przyjeździe na ziemie zachodnie nie zaprzestał działalności konspiracyjnej. Rozprowadzał materiały i organizował potajemne spotkania wyjazdowe i na miejscu pobytu. Po ujawnieniu się podjął pracę w Bolkowie, ale w końcu UB aresztowała Zorzę i skonfiskowała majątek jego rodziców, czyli był poważnym przestępcą/bandytą w komunistycznym państwie sprawiedliwości dziejowej robotników. Więziony był w ubeckiej katowni na Zamku Piastowski w Jaworze.
Za swoją walkę o wolność i demokrację był wykluczony społecznie i stale inwigilowany. W pracy został zdegradowany z funkcji majstra. Dokumenty Żołnierza Wyklętego ps. Zorza z tego okresu zostały zniszczone przez UB, a z notatek wynika, że władza PRL-u traktowała go jak wroga. Często pojawia się w nich wpis „w obecnym ustroju w Polsce jak również w ZSRR ustosunkowany był wrogo”- np. notatka UB „ściśle tajna” z 8 marca 1951r.
Z akt IPN wynika, że rozpracowywany był od 1948 do 1951r. Polecenia UB brzmiały: „mieć go pod ścisłą obserwacją, z kim się kontaktuje”, „dowiedzieć się kto do w/w przyjeżdża, z kim się kontaktuje na terenach zachodnich”, „sprawę proszę traktować jako bardzo pilną”, „przesłać kompromitujące materiały”. Wielokrotnie był przesłuchiwany. Podczas przesłuchania słyszał, że ma szczęście, że nie wpadł wcześniej, bo na pewno dostałby kulę w łeb, albo, że mu rozwalą głowę o piec kaflowy. Zorza zmarł niecałe dwadzieścia lat temu w 1997r. i dalej mało wiadomo.
artykuły powiązane:
gen. Stanisław Sojczyński ps. Warszyc - chłop z wielodzietnej rodziny
Łącznik oddziału konspiracji antykomunistycznej NSZ mjr "Bartka" i KWP gen. "Warszyca", żołnierz AK w Brennej - nieznany czy zapomniany na Łużycach
Żołnierz Wyklęty lwowskiej AK por. Romuald Baczyński Prezes Zrzeszenia WiN ziemi lubańskiej
Ppłk. Anatol Sawicki "Młot" ostatni komendant Okregu Lwowskiego AK - WiN w Lubaniu Śląskim
Źródło:
https://www.facebook.com
http://www.niedziela.pl/gen-brygady
https://pl.wikipedia.org/wiki/25_Pu%C5%82k_Piechoty_AK