sobota, 17 sierpnia 2013

Brygada Świętokrzyska - 11 sierpnia 1944r.

     Brygada Świętokrzyska była największym związkiem taktycznym Narodowych Sił Zbrojnych. Do życia została powołana rozkazem Naczelnego Dowództwa Narodowych Sił Zbrojnych 11 sierpnia 1944r.

     Dowódcą Brygady Świętokrzyskiej był płk. Antoni Szacki ps. Bohun/Dąbrowski. W jej skład wchodziło wiele niewielkich oddziałów w większości należących do Akcji Specjalnej, które nie podporządkowały się rozkazowi scalenia z Armią Krajową.
     W czasie trwających pół roku działań na ziemi kieleckiej żołnierze Brygady NSZ zabili kilkuset Niemców i Sowietów oraz członków podziemia komunistycznego.
     Ze zwalczaniem komunistów Brygada prowadziła działania przeciwko Niemcom,które sprowadzały się do samoobrony oraz ochrony ludności przed represjami, akcjami pacyfikacyjnymi ze strony okupanta. Dowództwo swoimi działaniami starało się nie prowokować Niemców, aby nie narażać zamieszkałej ludność na odwet.
     Twierdzenia komunistycznej historiografii o współpracy Brygady z Niemcami w okresie działalności na ziemi kieleckiej jest propagandowym kłamstwem powodowanym założeniami programowymi Narodowych Sił Zbrojnych.

     Program polityczny Brygady NSZ wskazywał dwóch okupantów ziem polskich tj. Niemców i Sowietów. Takie założenia programowe wywołały trwające barbarzyńskie reperkusje ze strony sowietów i komunistów w PRL-u w stosunku do żołnierzy oddziałów narodowych.
     6 grudnia 1944 roku Brygada Świtokrzyska liczyła 822 żołnierzy, z czego 73 oficerów, 92 podchorążych, 164 podoficerów i 493 szeregowychW styczniu 1945 roku, by uniknąć sowieckich represji, opuściła Świętokrzyskie i przez Śląsk udała się do Czech.
     Był to również jedyny oddział polskiego podziemia niepodległościowego, który dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i umiejętnej dyplomacji dowódców, zdołał pod koniec wojny wydostać się z kraju i połączyć z wojskami amerykańskimi gen. George’a Pattona. Do armii USA dołączył oddział liczący ok. 1200 żołnierzy NSZ

6 maja 1945 roku wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie.
Źródło:
http://www.solidarni.waw.pl
http://www.brygadaswietokrzyska.pl/
http://nsz.com.pl/
http://nsz.pl/
http://www.endecja.pl/
Noty biograficzne oficerów Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Marsz Brygady Swietokrzyskiej NSZ na Zachod