wtorek, 5 kwietnia 2016

Księga bezprawia. Akta normatywne kierownictwa resortu bezpieczeństwa publicznego 1944 - 56

  Księga bezprawia. Akta normatywne kierownictwa resortu bezpieczeństwa publicznego 1944–1956.
   Wybór opublikowanych źródeł dotyczy represji urzędu bezpieczeństwa w okresie największego komunistycznego terroru w Polsce, w lat 1944 – 56 utrwalania władzy komunistów PZPR.
   W książce zamieszczono akty normatywne szefów komunistycznej bezpieki, dokumentacje bezprawia państwa komunistów. Na załączonej płycie DVD znajduje się 260 dokumentów tj. ok.4 tys. kopii skanów dokumentów.
    Książka zawiera również słownik biograficzny ludzi, którzy przyszli do Polski z
sowieckimi bagnetami i umacniali władzę ludową komunistów. Biogramy przedstawiają okres życia zawodowego, sięgający czasów międzywojennych oraz II wojny światowej. Są one po raz pierwszy publikowane na podstawie materiałów z archiwów IPN.
    Aby zainteresować się i zrozumieć, czym był aparat represji w komunistycznym PRL-u fragment rozkazu ministra Stanisława Radkiewicza z dnia 17 października 1951r. ujmuje to ciekawie „ ... notuje się nadal wypadki zatrzymywania i rewizji furmanek udających się na targi i do miast. W związku z tym podkreślam, że dowóz żywności do miast i osiedli robotniczych, a więc na rynki i targi, jest dozwolony w nieograniczonych ilościach we wszystkich produktach z wyjątkiem mięsa i że dowóz taki leży w interesie państwa .... ”, albo z  marca 1953r. telefonogram do szefów wojewódzkich, w którym poleca „ .... Zwrócić szczególną uwagę, że samo powtarzanie treści komunikatu oficjalnego o stanie zdrowia towarzysza Stalina nie może być traktowane jako wroga robota....”

Źródło:
http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki
http://kruk.prawynurt.pl