środa, 2 października 2013

por. Ryszard Lazarowicz syn z-cy Prezesa IV ZG WiN "Klamry" zmarł w Zgorzelcu

     2 maja 2013r w Alei Zasłużonych na cmentarzu w Zgorzelcu pochowano por. Ryszarda Lazarowicza syna prezesa WiN komendanta AK obwodu Dębica na Dolnym Śląsku  mjr Adama Lazarowicza ps. Klamry.
     Najmłodszy z trojga dzieci Adama i Jadwigi Lazarowiczów urodził się w Minodze w pow. olkuskim w marcu 1930r. W 1936r. całą rodzina przeprowadziła się do Gumnisk k. Dębicy, gdzie przyszły Komendant AK Dębica otrzymał stanowisko kierownika szkoły.
     W momencie wybuchu II wojny światowej Ryszard Lazarowicz mimo swoich 9 lat został wtajemniczony w konspiracyjną rzeczywistość z racji pełnienia przez ojca funkcji komendanta obwodu Armii Krajowej w pow. dębickim.    Jako dziecko przenosił materiały, prasę, działał jako pomoc sanitarna w partyzanckim szpitalu w Brzezinach. Uczestniczył także w kompletach tajnego nauczania.
     W czasie akcji Burza cała rodzina brała udział w walkach II Zgrupowania 5. Pułku Strzelców Konnych AK. Uczestniczył także w największej bitwie partyzanckiej obecnego woj. podkarpackiego na Kałużówce, gdzie pełnił funkcję członka sekcji kwatermistrzowskiej.
     Po zakończonej wojnie w wyniku prowadzonej działalności konspiracyjnej rodziny przeniósł się na Dolny Śląsk. Z ojcem oraz bratem Zbigniewem uczestniczył w drugiej konspiracyjni 1944 - 1956.

     Pełnił m.in. funkcję łącznika w rzeszowskiej Delegaturze Sił Zbrojnych oraz IV Zarządzie Głównym Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Od 1989 roku był członkiem Związku Żołnierzy AK, później w Środowisku 5 Pułku Strzelców Konnych AK.

  


artykuły powiązane

Żródło:
http://debica24.eu
http://debica24.eu