niedziela, 18 lipca 2021

Bohaterowie kresów północno-wschodnich Rzeczpospolitej 1794 - 195..

Symbolem Insurekcji Kościuszkowskiej 1794r. na ziemiach północno-wschodnich był gen. Jakub Jasiński, który wyzwolił Wilno z rąk Moskali, a kilka miesięcy później, gdy powstanie gasło, zginął na szańcach Pragi.

Powstanie Listopadowe 1831r. w tej części ziem polskich będzie się kojarzyć z hr Emilią Plater, organizatorką działań partyzanckich.


Powstanie Styczniowe 1863r. związane jest z Ludwikiem Narbuttem, który pierwszy podniósł sztandar powstania na Ziemi Mickiewicza oraz ksiądz Mackiewicz, będący ostatnim, tragicznie schodzących z placu boju. Lata walki o niepodległości 1914-1920 na Kresach kojarzą się Polakom ze słynnym zagończykiem ppłk Jerzym Dąbrowskim „Łupaszką” współtwórców Samoobrony Wileńskiej.

Lata ostatniej wojny 1939 - 1945 i powstania antykomunistycznego 1944 - 1963 powiększyły poczet kresowych bohaterów. Historia każdego oddziału partyzanckiego AK na Nowogródczyźnie, Grodzieńszczyźnie czy Polesiu, każdej brygady wileńskiej AK, wiąże się ze wspaniałymi oficerami i żołnierzami, którzy odnotowali na swym koncie dziesiątki niezwykłych wyczynów bojowych. Kilkadziesiąt lat temu ich pseudonimy, a nierzadko i nazwiska rodowe - znane były powszechnie, nie tylko wśród mieszkańców ziem wschodnich. Dziś można natrafić na nie tylko w specjalistycznych publikacjach naukowych. Jednym z najwybitniejszych dowódców partyzanckich Armii Krajowej w Nowogródzkim Okręgu ZWZ-AK był Jan Borysewicz ps. Krysia.


Źródło:
wikipedia.org/wiki/Kresy Wschodnie