środa, 18 stycznia 2017

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017

   Żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych po zakończeniu II wojny światowej nadal walczyli. Ich przeciwnikiem byli okupujący ziemię polską sowieci oraz komuniści sprawujący za ich pomocą władzę w Polsce.
   Walcząc w podziemiu antykomunistycznym i antysowieckim zostali wierni przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z komunistami.
   W komunistycznej Polsce propaganda określała ich mianem faszystów, bandytów, zaplutym karłem reakcji. Byli pozbawiani wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej.
    Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych określa się na na 120-180 tys, osób. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.
   Ostatni znany z imienia dowódca poakowskiego oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik ps. Olech poległ w walce z NKWD 12 maja 1949r. na terenach dzisiejszej Białorusi.
   Ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek zginął 21 października 1963r. w walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim.    Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia.


   W latach 1944 - 56, wg niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło ok. 20 tys. żołnierzy Powstania Antykomunistycznego oraz wykonano ponad 5 tys. wyroków śmierci na polskich patriotach.

Tropem Wilczym Bogatynia

Tropem Wilczym Bolesławiec 

Tropem Wilczym Kowary 

Tropem Wilczym Kudowa Zdrój

Tropem Wilczym Milicz 

Tropem Wilczym Oleśnica 

Tropem Wilczym Wałbrzych 

 Tropem Wilczym Wrocław



Źródło:
https://tropemwilczym.pl/