" ... Dzieci płaczą chleba, ja sam od dwóch dni go nie jadłem, a wy robicie wielkie przyjęcia i bale za nasze ciężko zapracowane pieniądze ..."
Publikacja zawiera wybór listów dotyczących Poznańskiego Czerwca 1956r., opublikowanych w Biuletynach Biura Listów Komitetu do Spraw Radiofonii Polskie Radio.
" ... U nas każdy by poszedł na taki bój, jak w Poznaniu, bo mamy dosyć tej biedy ...".
Prezentowane źródła oddają stosunek Polaków zarówno do wystąpienia robotników w Poznaniu, jak i władz PRL. Są odpowiedzią społeczeństwa na propagowany przez rządzących obraz Poznańskiego Czerwca 1956 r.
" ... po co mówiono tyle, że sanacja strzelała do robotników, kiedy obecnie robotnik strzela do robotnika ..."
Do redakcji Polskiego Radia nadchodziły listy z całego kraju, pisane przez przedstawicieli różnych zawodów i grup społecznych. Dlatego też to chyba właśnie je można dziś uznać za najlepszy probierz stosunku Polaków do Poznańskiego Czerwca 1956 r. W niniejszym wydawnictwie po raz pierwszy publikowane są całe biuletyny, a nie pojedyncze listy.
Źródło:
http://www.polska1918-89.pl/
https://www.poczytaj.pl/
http://rcin.org.pl/
Armia Krajowa Zgorzelec (AK - NSZ - ROAK - AKO - NZW - WiN) - Wirtualne Muzeum Historii Wy(za)klętej
Za dywizję wołyńską .. szubienica w Lublinie, ojczyste Majdanki. Za ... bój pod Nowogródkiem długi urlop w więzieniu. Za bój o .. Rossę, Ostrą Bramę, Wilno – sucha gałąź lub zsyłka .. Za dnie i noce śmierci, za lata udręki .. raz w oczy a drugi w szczęki. Za wsie spalone, bitwy, gdzie chłopska szła czeladź – list gończy .. dopaść i rozstrzelać!... Za wyroki na katów, za celny strzał .. Jeden wyrok, do tiurmy ..Za Warszawę, .. powstańcze zachcianki - specjalny oddział śledczy ...