sobota, 2 listopada 2019

Niemiecki Katyń 1939

  We wrześniu 1939r. na terenach zachodniej Polski tj. Pomorza, północnego Mazowsza, Wielkopolski i Śląska jak i na Kresach Wschodnich dokonywano zbrodni na najbardziej patriotycznej i wiodącej części społeczeństwa.
  Niemcy dokonywali zbrodni natychmiast po zajęciu terenów albo mordowali po kilku, kilkunastu dniach w obozach przejściowych. Niemiecki akt ludobójstwa skierowany został także w propagandzie przeciwko patriotycznej i wiodącej części społeczeństwa na ziemiach włączonych do III Rzeszy. Zaplanowane i metodycznie realizowano rozstrzelanie ok. 80 tys. nauczycieli, księży, ziemian, przedstawicieli wolnych zawodów, działaczy społecznych, emerytowanych wojskowych., powstańców wielkopolskich i śląskich. Kolejnych 50 tys. deportowano do obozów zagłady
  Egzekucje wykonywano od września 1939r. do kwietnia 1940r. Odpowiednikiem tej akcji na terenie Generalnego Gubernatorstwa była Akcja AB (Nadzwyczajna Akcja Pacyfikacyjna) między majem, a lipcem 1940r.
   Tylko naród, którego warstwy kierownicze zostaną zniszczone,
                                               da się zepchnąć do roli niewolników

  Intelligenzaktion była częścią planu germanizacji Polski zwanego Generalplan Ost, żeby przejąć nad nią pełną kontrolę oraz, aby osłabić lub ustrzec się przed działalnością konspiracyjną realizowano eksterminację przywódców, polskiej inteligencji, elity kulturalnej, politycznej, religijnej, ziemian i przedsiębiorców.

  W planie nie zakładano żadnej formy polskiego  rządu satelickiego wobec III Rzeszy, co potwierdzono podczas narady szefów głównych urzędów policyjnych i dowódców operacyjnych 7 września 1939r. Zniszczenie duchowieństwa i szlachty jako polskich warstw przywódczych Hitler potwierdził 12 września  1939r. podczas konferencji w Jełowej k. Opola, gdzie wykluczono powstanie polskiego państwa kolaboracyjnego. Polaków jak i ludność słowiańską niemiecka polityka rasowa oparta na założeniach eugeniki określała jako „niższe rasy słowiańskie – podludzi  (niem. Untermenschen).
  Celem Generalnego Planu Wschodniego było utworzenie Wielkogermańskiej Rzeszy i ustanowienie tzw. Nowego Ładu (niem. Neue Ordnung), którego głównymi założeniami były: hegemonia III Rzeszy, całkowita eksterminacja Żydów oraz większości Słowian, a także germanizacja, przesiedlenia lub fizyczne wyniszczenie innych mniejszych grup ludnościowych. Akcja była realizowana przez Einsatzgrppen - grupy operacyjne policji bezpieczeństwa, Volksdeutscher Selbstschutz - paramilitarne jednostki niemieckiej mniejszości mieszkające w II RP. Aresztowania prowadzano na podstawie imiennych list sporządzonych przed wojną przez współpracujących z niemieckim wywiadem członków mniejszości niemieckiej w Polsce. Duża liczba polskiej inteligencji została wysłana do obozów koncentracyjnych do Hohenbruch i Mauthausen-Gusen.
  Wiosną 1940r. rozbudowano usytuowany ok. 4,5 km od Mauthausen podobóz Gusen, który ujęto w planie niszczenia polskiej inteligencji w ramach akcji Intelligenzaktion. SS-mani nadzorujący budowę tego obozu w Gusen nazywali go „Vernichtungslager fur die polnische Intelligenz” – obóz zagłady dla polskiej inteligencji. W 1940 w Gusen przeważali Polacy, którzy stanowili 97% więźniów. Do końca funkcjonowania tego obozu Polacy stanowili największą część ogółu więźniów. W roku 1944 w obozie tym umieszczono także wielu powstańców warszawskich. 
  Intelligenzaktion na Pomorzu -  między wrześniem 1939, a kwietniem 1940 bojówki paramilitarne Selbstschutztu, formacje SS oraz policja niemiecka zamordowały na Pomorzu 30 do 40 tys. przedstawicieli polskiej elity politycznej, gospodarczej i intelektualnej. Do najbardziej krwawej eksterminacji w okupowanej Polsce w ramach tzw. Intelligenzaktion przyczynił się masowy udział przedstawicieli lokalnej mniejszości niemieckiej w przygotowaniu i dokonaniu ludobójstwa. W sumie zamordowano w Lasach Piaśnickich, Mniszku pod Świeciem i Lesie Szpegawskim pod Starogardem ok. 23 000 Polaków.
  Serie egzekucji przeprowadzono także w tzw. fordońskiej Dolinie Śmierci w Bydgoszczy. Bojówkarze niemieckiego Selbstschutzu i członkowie Einsatzgruppen zamordowali począwszy od 2 październiku do 26 listopada 1939r. do 3 tys. mieszkańców Bydgoszczy i okolic, inteligencji, duchowieństwa oraz Żydów.
- 14 października 1939 zorganizowano obławę na polskich nauczycieli, w trakcie której aresztowano 186 pedagogów
- 19 października w obławie na członków Polskiego Związku Zachodniego aresztowano 91osób
- 20 października zorganizowano wielką łapankę w okolicach ulicy Kujawskiej zatrzymując ok. 1200 osób
- 11 listopada zatrzymano 3800 osób.
 Większość zatrzymanych trafiła do bydgoskiego obozu przy ul. Gdańskiej 147. O ich losie decydowała komisja SS wchodząca w skład Einsatzgruppe IV (grupy operacyjnej SD i Sipo), a później z członków gdańskiej 20-osobowej grupą SS pod kierownictwem radca kryminalny Jacoba Logena. Po denazyfikacji wyszedł na wolność, a w 1947r. powrócił do pracy w niemieckiej policji, awansował na stanowisko szefa policji kryminalnej w Trwirze, w marcu 1957r. przeszedł na emeryturę, po procesie uniewinniony w kwietniu 1966r przez niemiecki wymiar sprawiedliwości. W uzasadnieniu, sąd wskazał, że działał on w stanie wyższej konieczności wywołanej bezprawnym rozkazem. W listopadzie 1966 niemiecki sąd najwyższy utrzymał w mocy ten wyrok. Egzekucje miały miejsce w lesie Gdańskim, w lasach w pobliżu jeziora Borówno, w okolicach Otworowa, w rowach strzeleckich pod wsią tryszczyn. Mordów dokonywali członkowie Selbstschutzu, formacji złożonej z przedstawicieli niemieckiej mniejszości zamieszkującej przed wojną terytorium II RP. Zgodnie z zeznaniami Josefa Meiera, dowódcy Selbstschutzu w powiecie bydgoskim, w skład plutonów egzekucyjnych wchodzili wyłącznie ochotnicy
  Podobną akcję przeprowadzono w chojnickiej Dolinie Śmierci, gdzie zamordowano ok. 2000 mieszkańców Chojnic i okolic. Większość stanowiła miejscowa inteligencja oraz pacjenci szpitala psychiatrycznego w Chojnicach, zamordowani przez niemiecki Selbstschutz między październikiem a listopadem 1939 r. w ramach akcji E-Aktion -eutanazja osób upośledzonych - szerzej zwanej T4.
- 7 listopada 1939r. rozstrzelano na Wzgórzach Morzewskich ok. 42 Polaków.
Intelligenzaktion w Poznaniu - jesienią  wymordowano 2000 intelektualistów, urzędników, duchownych z Poznania.
Intelligenzaktion na Mazowszu - na przełomie 1939/40 zamordowano ok. 6700 osób głównie z miast: Ostrołęka, Wyszków, Ciechanów, Wysokie Mazowieckie, Giełczyn pod Łomżą.
Intelligenzaktion na Śląsku - na przełomie 1939/40r. zamordowano ok 2000 byłych powstańców śląskich, działaczy plebiscytowych, nauczycieli, dziennikarzy, polityków, intelektualistów, urzędników oraz duchownych.
Intelligenzaktion w Łodzkiem - w dniach 9 i 10 listopada 1939r. na obszarze Łodzi i okolicznych miast aresztowanych umieszczono w obozie przejściowym w fabryce Michała Glazera na Radogoszczu, a następnie ok. 500 osób rozstrzelano w lasach lucmierskich. Egzekucje odbywały się do wiosny 1940r. i w sumie rozstrzelano w nich ok. 1500 osób.
Sonderaktion Kraków - 6 listopada 1939r. Niemcy zaprosili krakowskich naukowców na wykład o stosunku III Rzeszy i narodowego socjalizmu do zagadnień nauki i szkolnictwa wyższego. Zebranych 183 uczonych aresztowano i wywieziono do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen,


Zweite Sonderaktion Kraków - 9 listopada 1939r. Niemcy aresztowano łącznie ok. 120 osób, w tym 32 profesorów czterech krakowskich liceów, prawników, posłów, urzędników, przedstawicieli mieszczaństwa i duchowieństwa. Część z nich trafiła do więzienia w Nowym Wiśniczu, a później do Auschwitz.
Sonderaktion w Częstochowie - między 9 a 11 listopada 1939r. Niemcy aresztowali w Częstochowie ok. 60 przedstawicieli miejscowej elity. Celem obławy było zapobieżenie ewentualnym zamieszkom lub demonstracjom w dniu Święta Niepodległości. Była ona elementem większej akcji przeprowadzonej w okupowanej Polsce
Sonderaktion Lublin - 9 listopada 1939r. rozpoczęły się aresztowania duchownych, nauczycieli lubelskich szkół, prawników oraz profesorów KUL. Aresztowania kontynuowano w kolejnych miesiącach w miasta dystryktu lubelskiego Chełm, Hrubieszów, Krasnystaw, Lubartów, Łęczna Zamość. Łączna liczba aresztowanych Polaków jest szacowana na ok. 2000

Źródło: 
https://capitalbook.com.pl/
https://pl.wikipedia.org/