piątek, 7 lutego 2014

Krakowski Mural ku czci i pamięci cichociemnych

    Pomysłodawcą i autorem odbywania skoków do Polski w trakcie trwania okupacji kraju przez Niemców i Sowiety był Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicz zastępca mjr. Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal, autor instrukcji bojowych oraz planu powstania powszechnego, współautor Operacji Ostra Brama, Komendant Okręgu AK Wilno, zabity podczas walki z oddziałami sowieckimi w Surokontach na Wileńszczyźnie w 1944r. (autor programu, w którym postulował,
że miejsce Polski w powojennej Europie zależeć będzie od reprezentowanej przez nią siły militarnej). Do służby w okupowanej Polsce zgłosiło się ochotniczo 2613 kandydatów. Szkolenie ukończyło z pozytywnym wynikiem 606 osób.
     Podczas 82 lotów do kraju przerzucono 344 osoby, w tym 316 żołnierzy-cichociemnych, których nazywano „ptaszkami”.


Ekipę "0" stanowili mjr Stanisław Krzymowski, ps. "Kostka"; rtm. Józef Zabielski, ps. "Żbik" oraz kurier do Delegatury Rządu na Kraj bomb. Czesław Raczkowski, ps. "Orkan".

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-16-lutego-1941-r-pierwszy-skok-do-polski-poczatek-legendy-ci,nId,1106696?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Ekipę "0" stanowili mjr Stanisław Krzymowski, ps. "Kostka"; rtm. Józef Zabielski, ps. "Żbik" oraz kurier do Delegatury Rządu na Kraj bomb. Czesław Raczkowski, ps. "Orkan".

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-16-lutego-1941-r-pierwszy-skok-do-polski-poczatek-legendy-ci,nId,1106696?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
    Pierwszy skok do Polski miał miejsce w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku w Dębowcu k/ Skoczowa w powiecie cieszyńskim. Operacja lotnicza nosiła kryptonim Adolphus. Ekipę pierwszego zrzutu stanowili:
- mjr Stanisław Krzymowski ps. Kostka,
- rtm Józef Zabielski ps. Zbik,
- kurier Rządu na Kraj Czesław Raczkowski ps. Orkan.
     Był to pionierski lot do Polski, który potwierdził możliwość łączności z krajem Rządu na Emigracji i dostarczania drogą lotniczą wyszkolonej kadry, która została zdecydowanie zniszczona podczas trwającej w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej i sowieckiej.
   Pierwszymi poległymi w walce z Niemcami cichociemnymi byli rtm. Marian Jurecki ps. Orawa i por. inż. arch. Andrzej Świątkowski ps. Amurat. Polegli w walce nazajutrz po skoku w miejscowości Brzozów Stary ok. 20 km od Sochaczewa. Zrzut miał miejsce w nocy 27/28 grudnia 1941r. pod kryptonimem Jacket. Podczas zrzutu do Polski zostali przerzuceni:
- rtm. Marian Jurecki ps. Orawa
- mjr dypl. Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicz
- kpt. Alfred Paczkowski ps. Wania
- kpt. Andrzej Świątkowski ps. Amurat
- ppor.Tadeusz Chciuk ps. Celt - kurier Delegatury Rządu na Kraj
- kpr. Wiktor Strzelecki ps. Buka - kurier Delegatury Rządu na Kraj.
   Ostatni zrzutu do Polski cichociemnych odbył się w nocy z26 na 27 grudnia 1944r. W okupowanej Polsce cichociemni wchodzili w skład kierownictwa KG AK, byli żołnierzami Wachlarza, Związku Odwetu, Kedywu, zajmowali się szkoleniem, wywiadem, walczyli w oddziałach partyzanckich, uczestniczyli w sabotażu i działaniach dywersyjnych we wszystkich okręgach AK.
   Żołnierze Cichociemni stanowili trzon kadry podziemia niepodległościowego w okupowanej Polsce, którego zabrakło po Katyniu i innych masowych mordach na inteligencji Polskiej  prowadzonych przez okupantów Niemieckich i Sowieckich.
    Łącznie odbyły się 82 loty do okupowanego kraju.Z trzystu szesnastu przerzuconych do Polski cichociemnych zginęło sto trzech tj. około 30%, w tym:
- dziewięciu podczas lotu lub skoku,
- osiemdziesięciu czterech zginęło w walce lub zostało zamordowanych przez gestapo,
- dziesięciu zażyło truciznę po aresztowaniu,
- dziewięciu zamordowano  na podstawie wyroków komunistycznych sądów PRL-u m. in.:
- mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora (zabity 7 marca 1949r)
-
mjr. Andrzeja Czaykowskiego (zabity 10 października 1953r)
- ....
     Spośród dziewięćdziesięciu jeden cichociemnych tj. ok 27%, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim, osiemnastu zginęło w walce.
     Pomysłodawcami malowidła są małopolscy harcerze ZHR.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org
http://www.muzeum-ak.pl