niedziela, 3 lutego 2013

70 lat po zwycięskiej Bitwie pod Zaborecznem 1 lutego 1943

     Zbrojne wystąpienie oddziałów BCh i AK na Zamojszczyźnie spowodowało zaprzestanie na kilka miesięcy akcji wysiedleńczej. Opór ludności polskiej i partyzantów spowodował spowolnienie planowanych działań niemieckich w zakresie kolonizacji Zamojszczyzny. Komendant niemieckiej ekspedycji która miała rozbić zgrupowania partyzanckie BCh i AK w raporcie ocenił to starcie jako początek Powstania na Zamojszczyźnie.
     Napisał po bitwie, że jednostki niemieckie zostały zaatakowane przez
700-800 osobowy oddział, podczas gdy partyzantów było zaledwie 250. Bitwa pod Zaborecznem zakończyła się porażką Niemców. Straty niemieckie wyniosły około 100 zabitych i prawie 200 rannych.
Szkic bitwy pod Zaborecznem


     " .... Echa strzałów pod Zaborecznem i Różą dotarły błyskawicznie do Józefowa, gdzie w tym samym czasie, w dniu 2 lutego 1943 roku odbywała się narada dowództwa rejonu AK z udziałem dowódcy obwodu ppor. Józefa Gniewkowskiego ps. ”Orsza” . Postanowiono natychmiast wysłać w rejon walk z pomocą miejscowe oddziały partyzanckie. Po dokonaniu szybkiej mobilizacji z rejonu Józefowa wyruszył silny i dobrze uzbrojony, liczący ponad 200 żołnierzy oddział. Pomoc była jednak spóźniona. Partyzanci wobec powyższego skierowali swoje uderzenie na pobliski Krasnobród, gdzie po wkroczeniu do miasteczka dokonano zniszczenia dokumentacji kontyngentowej urzędu gminnego oraz rozbito centrale telefoniczną na poczcie. Następnego dnia dowódca rejony józefowskiego AK por. Konrad Bartoszewski ps. "Wir" , po odebraniu meldunków wywiadowczych o koncentracji dużych niemieckich sił na stacjach kolejowych w Zwierzyńcu, Długim Kącie, Suścu i Bełżcu i możliwości ich użycia w rejonie Józefowa, zarządził koncentrację całości podległych mu sił partyzanckich. Na wyznaczone miejsce koncentracji pod Józefowem w rejonie tzw. Winiarczykowej Góry, pomimo zimy i nocnej pory, stawiło się około 400 ludzi. Było to w owym czasie wydarzenie bez precedensu. W jednym miejscu zebrali się po raz pierwszy niemal wszyscy uczestnicy ruchu oporu z rejonu józefowskiego...."

artykuły powiązane:
Pierwsze starcie partyzanckie o charakterze bitwy podczas II wojny światowej - minęło 70 lat

Źródło:
http://www.wojsko-polskie.pl
http://przewodnikzamosc.pl
http://rzeczpospolitajozefowska.wordpress.com
http://www.polskiekrajobrazy.pl
http://pl.wikipedia.org/
http://www.dws-xip.pl