czwartek, 9 kwietnia 2020

Rozbicie dolnośląskiej konspiracji lwowskiego AK-NIE-DSZ-WiN

   Po zakończeniu Akcji Burza na Obszarze Lwów AK, który swym działaniem obejmował podokręg Lwów AK, Tarnopol AK i Stanisławów AK sowieckie represje nie zakończyły kresowej konspiracji.
  Po aresztowaniu podczas rozmów z Sowietami w Żytomierzu płk./gen. Władysława Filipkowskiego Komendanta Obszaru Lwów AK oraz komendantów poszczególnych podokręgów, płk Jan Władyka ps. Janina - ostatni Komendant Obszaru Lwów AK w drugiej połowie 1945r. kończy ewakuację ocalałych żołnierzy i kadr lwowskiej AK - NIE - DSZ przed aresztowaniami NKWD i NKGB.
  Większość z nich dotarła na Dolny Śląsk, gdzie odtworzyła swoje kresowe struktury i zaangażowała się w walkę w nowej antykomunistycznej organizacji będącej kontynuatorem AK - NIE - DSZ pod nazwą Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość "WiN". Sowieckie i komunistyczne służby rozpracowywały kresowe konspiracje obszaru lwowskiego w latach 1947 - 56 prowadząc Operację pod kryptonimem Radwan.
   Pomimo tego nie udało się rozbić Eksterytorialnego Okręgu LWÓW AK - WiN, którego oficerowi i żołnierze ujawniali się w 1956 r. po oficjalnym zakończeniu działalności w porozumieniu z gen. Kopańskim. Ujawnili się tylko żołnierz i oficerowie, którzy działali pod zmienionymi nazwiskami i chcieli wrócić do swoich prawdziwych. Oficerowie i żołnierze nie zdekonspirowani podczas walki nie ujawnili się i wielu z nich nie wykonało tego wstępując po 1990 r. do ŚZ ŻAK, a potem już nie zdążyli.
  Kryptonim Operacji Radwan został przyjęty od to pseudonimu Szefa komórki legalizacyjnej Okręgu Lwów AK -WiN Jana Brodzisza ps. Ścibor, pierwszego z aresztowanych we Wrocławiu w końcu września 1947r. Siatkę Eksterytorialnego Okręgu Lwów AK - WiN rozbito w połowie 1948r., ale nie zlikwidowano.
  26 września 1947r. we Wrocławiu nastąpiły pierwsze aresztowania po tym jak w gruzach domu przy ul. Parkowej szabrownicy Stanisław Kozioł i Jan Ryszka odkryli walizkę z podręcznym archiwum Eksterytorialnego Okręgu Lwów AK. Po próbie szantażu, celem uzyskania pieniędzy od Emilii Olgi Lewandowskiej ps. Marysia i Jana Brodzisza pracowników lwowskiej legalizacji archiwum zostało przekazane UB we Wrocławiu.
  Tego samego dnia do mieszkania  inż. Bolesława Monné ps. Konrad przy ul. Parkowej weszła grupa operacyjna UB, która w ciągu kilku godzin aresztowała kilka osób związanych z legalizacyjną. UB wykorzystało w śledztwie jako zakładników członków rodzin zdekonspirowanych działaczy.
  Aresztowano Bolesława Monné, Marię Krystynę Monné, Jana Brodzisza, Bronisławę Fritz, Jadwigę Fritz, Emilię Olgę Lewandowską, których następnie przewieziono do siedziby Wydziału III WUBP przy ul. Podwale Świdnickie we Wrocławiu.
  29 września w Krakowie aresztowana została w mieszkaniu przez UB kurierka Eksterytorialnego Okręgu LWÓW AK i jednocześnie zastępca szefowej łączności -  Maria Zajączkowska ps. Majewska.
  7 listopada w Krakowie przy ul. Karmelickiej w biurze Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego została aresztowana kolejna kurierka Eksterytorialnego Okręgu LWÓW AK, Jadwiga Zawistowska ps. Helena, która przed aresztowaniem zdołała jeszcze zabezpieczyć konspiracyjne pieniądze.
  8 listopada w Krakowie funkcjonariusze Wydziału III WUBP aresztowali w Domu Ubogich Św. Wincentego à Paulo kolejną łączniczkę, tym razem Agnieszkę Königsman ps. Teresa.
  18 listopada w Gliwicach funkcjonariusze UB aresztowali Bronisława Łamasza ps. Błaz, łącznika prowadzącego jeden z ważniejszych lokali Eksterytorialnego Okręgu Lwów AK oraz żonę Antoninę.
  19 listopada w Zakopanem funkcjonariusze UB aresztowali związanego z komórką legalizacyjną Roberta Sigalina ps. Czaka używającego nazwiska Malinowski.
  3 marca 1948 r. we Wrocławiu została zatrzymana kurierka Okręgu Ludwika Stecura ps. Wisia, u której w mieszkaniu przy ul. Spółdzielczej funkcjonariusze UB znaleźli dokumenty legalizacyjne.
  16 marca UB w Lubaniu posiadając dane ustalone przez lokalnych wywiadowców  na kilka godzin ubecy zablokowali jedną z ulic, wystawili warty i kordony zaporowe, zatrzymywali samochody, furmanki, rowerzystów, a następnie weszli do Banku Gospodarstwa Spółdzielczego przy ul. Magistrackiej.
  Aresztowali głównego księgowego, Dębskiego, starszego pana w garniturze, ostatniego Komendanta Okręgu Lwowskiego AK-WiN ppłk. Anatola Sawickiego ps. Cybulski, człowieka numer jeden na liście ściganych przez bezpiekę działaczy konspiracji lwowskiej.
  17 marca w Zakopanem w pensjonacie Reglanka na Jaszczurówce aresztowano kurierkę Marię Baczyńską ps. Pikuś.
  22 marca z klasztoru sióstr Notre-Dame w Górze Świętej Anny przebrany w habit franciszkański ubek uprowadził szefową łączności konspiracyjnej, współpracownicę mjr. Anatola Sawickiego Komendanta Okręgu ppor. Zofię Orlicz ps. Krystyna, żonę wybitnego polskiego matematyka mieszkającego w Poznaniu, prof. Władysława Orlicza.
  23 marca w Zakopanem został aresztowany mjr Marian Jędrzejewski ps. Macierzanka, człowiek numer dwa podziemnego lwowskiego, posiadający informacje na temat ukrytego w jednej z krakowskich kamienic archiwum organizacyjnego.
  25 marca we Wrocławiu została aresztowana kurierka Maria Kamińska, mieszkająca przy ul. Poznańczyka obecnie Benedykta Polaka, gdzie ukrywano archiwum garnizonu lwowskiego AK.
  31 marca w Krakowie w kamienicy przy ul. Odrowąża podczas powrotu do domu została aresztowana łączniczka komendy okręgu Helena Gawęda ps. Halina.
  5 kwietnia w Krakowie aresztowano czołowego oficera komendy okręgu, kwatermistrza mjr. Leopolda Rudolfa Webera ps. Narutowicza używającego nazwiska Kazanowski.
  7 kwietnia w Krakowie, została aresztowana kolejna łączniczka Okręgu Maria Polak.
  W dniach 7 - 24 maja 1948 r. we Wrocławiu, w Bielawie oraz w kilku miejscowościach Dolnego Śląska funkcjonariusze UB aresztowali kilkunastu powiatowych działaczy podziemia lwowskiego, wśród nich 11 maja we Wrocławiu pod nazwiskiem Żmuda dowódcę Stefana Stebickiego.
  W tym czasie funkcjonariusze UB z Wrocławia ujawnili archiwum szefa garnizonu Lwowa mjr. Mariana Jędrzejewskiego ps. Macierzanka, które było ukryte w piwnicy aresztowanej łączniczki Marii Kamińskiej ps. Ada przez zastępcę Zbigniewa Borzysławskiego  ps. Zygmuntowski zam. we wsi Sztabowce, pow. Żagań, bliski współpracownik mjr. Jędrzejewskiego, aresztowany 28 maja w Sztabowcach.
  29 maja 1948r. w mieszkaniu przy ul. Poznańczyka UB zdobyła archiwum komórki organizacyjnej Okręgu ppłk. Anatola Sawickiego zawierające m.in. sprawozdania dot. ilości członków, uzbrojenia, rozkazy, awanse i odznaczenia, ostrzeżenia oraz instrukcje do końca 1946.
  8 czerwca w klasztorze Franciszkanów w Krakowie został aresztowany archiwista kręgu, zakonnik o. Andrzej Tadeusz Deptuch z dokumentami zawierającymi m.in. wykazy drużyn łącznikowych, osób z dzielnic oraz broni na ich terenie, klucze szyfrowe do magazynów broni, spis kryptonimów Komendy Okręgu, metryki urodzenia, niemieckie kenkarty.
   W lutym 1948 r. w związku z prowadzonym aresztowaniami tylko w Sekcji II Wydziału III WUBP we Wrocławiu prowadzono prawie 400 teczek osobowych założonych na rozpracowywanych ludzi związanych w różny sposób z podziemnym Lwowem, a w połowie 1948 r. było ich już ponad 500.
  W wyniku podjętych przez funkcjonariuszy UB z Wrocławia działań do połowy 1948r. znaczna część oficerów funkcyjnych, łączniczek i osób zaangażowanych w działalność dolnośląskiej konspiracji lwowskiej została zidentyfikowana i aresztowana. Aresztowanych zostało na dłuższy czas co najmniej 50 aktywnych działaczy i współpracowników „podziemnego Lwowa”,a w Polsce zatrzymano co najmniej 100 osób podejrzewanych o związki z konspiracją lwowską.
 5 września 1946 r. został aresztowany na Opolszczyźnie w Suchej Psinie sierż. Aleksander Kassaraba, dowódca samoobrony AK z Kościejowej k. Lwowa, żołnierz Lwowskiego Zgrupowania Warta na Rzeszowszczyźnie kompanii D26 Draży. Po bestialskim śledztwie skatowany przez oprawców komunistycznego reżimu skazany został 24 października 1946 r. przez WSR w Katowicach na karę śmierci, zabity 13 listopada 1946 r. w Sosnowcu i pochowany w nieoznakowanym dole.
  W wyniku prowadzonych śledztw we Wrocławiu zginął Komendant Okręgu ppłk Anatol Sawicki w sierpniu 1948 r. zmasakrowany podczas przesłuchań oraz pracownik legalizacji Bolesław Monné, który w wyniku tortur powiesił się w celi aresztu śledczego w listopadzie 1947 r.
  Podczas uwięzienia w Fordonie zmarła łączniczka Jadwiga Zawistowska  w sierpniu 1951 r., a niedługo po wyjściu na wolność łączniczki: Agnieszka Königsman i Maria Zajączkowska oraz Bronisław Łamasz.
  Ujawnienie siatki ppłk. Anatola Sawickiego nie zakończyło działań rozpracowujących środowiska lwowskie, które w latach 1947 - 56 prowadzone były głównie WUBP we Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Zielonej Górze i Warszawie. 
  Od początku lat 50-tych krąg kresowiaków podejrzewanych przez UB  o konspirowanie rozszerzał się. Rozpracowywano kilkuset zidentyfikowanych żołnierzy lwowskiej AK, a kilka tysięcy mniej ważnych dla funkcjonariuszy bezpieki figurantów z dawnego województwa lwowskiego znalazło się w kartotekach, pojedynczych aktach spraw oraz sporządzanych obszernych wykazach lwowian.
  W 1956 r. rozpracowanie w ramach operacji Radwan zostało rozbite na pojedyncze sprawy ewidencyjno-obserwacyjne. UB inwigilowało w domach, w pracy, oficerów i żołnierzy lwowskiej AK. Operacja Radwan jest symbolem terroru komunistycznej bezpieki, ukierunkowanego na wyniszczenie elit konspiracyjnych oraz spacyfikowanie i dezintegrację lwowskich środowisk AK, które znało, czym jest instalowana w Polsce władza bolszewików.

Źródło:
http://www.polska1918-89.pl/