piątek, 9 listopada 2012

11 listopada 1918r. - obchody Święta Niepodległości w ......

   Święto Niepodległości obchodzone w Polsce 11 listopada na pamiątkę upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Rzeczypospolitej Polskiej niepodległego bytu państwowego w 1918r. po 123 latach zaborów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię.
  Święto Niepodległości obchodzone w Polsce 11 listopada zostało ustanowione w ostatnich latach II Rzeczypospolitej Polskiej, a przywrócone Polsce w roku 1989r. po obaleniu rządzącej dyktatury komunistycznej z nadania Sowietów po 1944r.



Legiony to... : szkice z dziejów Legionów Polskich



   Józef Piłsudski jest twórcą Legionów Polskich, które ostatecznie składały się z III Brygad. 3 sierpnia 1914r. w Krakowie w Oleandrach Piłsudski przed frontem Pierwszej Kompanii Kadrowej tj. 74 drużyniaków i około 100 strzelców powiedział m.in.:

 "Odtąd nie ma ani strzelców, ani drużyniaków.
Wszyscy, co tu jesteście zebrani,  jesteście żołnierzami polskimi .... 
Jedynym waszym znakiem jest odtąd Orzeł Biały ... "

Brygady podlegały austriackiemu dowództwu.


I Brygada
  - powstała po przekształceniu w grudniu 1914 batalionów strzeleckich.
II Brygada  - powstała w maju 1915r. z dwóch pułków, które walczyły na froncie karpackim, potem w Besarabii, na Bukowini.
III Brygada - była tworzona w maju 1915r. na ziemiach oswobodzonych byłego zaboru Rosyjskiego.



   W 1917r. został prezesem utworzonego w Lozannie Polskiego Komitetu Narodowego uznawanego przez państwa zachodnie za oficjalne przedstawicielstwo narodu polskiego.


 We Francji, z jego inicjatywy, została zorganizowana 100 tysięczna Błękitna Armia, która po


  przetransportowaniu do Polski z pełnym wyposażeniem, stała się podstawą odradzającego się Wojska Polskiego okresie walk o granice m.in. wojny polsko-bolszewickiej. Na początku 1919r. został głównym delegatem Polski na konferencję pokojową w Paryżu. 28 czerwca 1919 w Wersalu Dmowski wraz z Paderewskim podpisali Traktat Wersalski przywracający formalnie Polskę na mapę Europy.


Źródło:
 

www.wikipedia.pl
www.youtube.pl