piątek, 14 marca 2014

Obok Orła znak Pogoni

   Powstanie Styczniowe 1863r. było ostatnim wspólną walką o niepodległość  na obszarach dawnego państwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, objęty wspólną organizacją struktur Tajemnego Państwa Polskiego kształtujących się w Królestwie Polskim, na Litwie, Rusi oraz w zaborach austriackim i pruskim.
    Jedność terytorialna dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej dążeń politycznych była podkreślana podczas manifestacji patriotycznych przed powstaniem.
     Demonstracje i starcia z wojskiem carskim do których dochodziło w Królestwie Polskim spotkały się z pozytywnym oddźwiękiem w pozostałych ziemiach dawnej Rzeczypospolitej.

      Latem 1862r. w Wilnie utworzono Litewski Komitet Prowincjonalny na jego czele z Konstantym Kalinowskim.
     Od czerwca wydawał on pierwszą gazetę „Murzycka Prauda” w języku białoruskim pisaną czcionką łacińską. Na jej łamach głosił program społeczny mający na celu pociągnięcia białoruskich chłopów do udziału w antyrosyjskim powstaniu, co sie nie udało, ale podjęte działania przyniosły rezultaty.
     Powstanie, które na początku miało szlachecki charakter od przełomu maja/czerwca 1863r. zmienia charakter na powstanie chłopskie z uwagi na fakt odchodzenia szlachty surowo represjonowanej przez carat po przybyciu na Litwę gen. Michała Murawiowa zwanego „wieszatielem”.
     W guberniach kowieńskiej i wileńskiej z przewagą ludność katolicka chłopska wzięła dość liczny udział w walkach, gdzie istniały oddziały czysto chłopskie, złożone z etnicznych Litwinów z komendą w języku litewskim.
     Od jesieni 1863r. partyzantka miała już charakter chłopski a zatem w głównej mierze litewski.
artykuły powiązane:
Powstanie Styczniowe - pamięć, szacunek i tytułem genezy
22 stycznia 1863r. wybuchło Powstanie Styczniowe

Szacunek i Pamięć II Rzeczypospolitej wobec weteranów Powstania Styczniowego 1863r.

MAPA mogił powstańczych

Romuald Traugutt szlak bojowy na Polesiu - "Nie na podboje idziemy, ale na odbiór wydzieranego nam dobra"

2 luty 1863 bitwa pod WĘGROWEM

..... powstanie albo kamasze - program historyczny Polskiego Radia PR 1

23 marca 1863 Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił akt przywracający podział administracyjny Rzeczypospolitej w granicach przedrozbiorowych

ppor. Feliks Bartczuk ostatni żyjący weteran powstania styczniowego zmarł 9 marca 1946

Źródło:
Poczytaj Obok Orła znak Pogoni
Arcana Obok Orła znak Pogoni
Portal Historyczno-Wojskowy Obok Orła znak Pogoni