wtorek, 27 grudnia 2016

My głodujemy – my chcemy chleba. Poznański czerwiec 1956

" ... Dzieci płaczą chleba, ja sam od dwóch dni go nie jadłem, a wy robicie wielkie przyjęcia i bale za nasze ciężko zapracowane pieniądze ..."

Publikacja zawiera wybór listów dotyczących Poznańskiego Czerwca 1956r., opublikowanych w Biuletynach Biura Listów Komitetu do Spraw Radiofonii Polskie Radio.

" ... U nas każdy by poszedł na taki bój, jak w Poznaniu, bo mamy dosyć tej biedy ...".

niedziela, 18 grudnia 2016

Rozbicie ubeckiego aresztu w Limanowej, przez Kamienną Górę do oddziału Ognia, wrocławski profesor światowej sławy

    W lutym 1944r. nastoletni góral z pod Nowego Sącza Marian Mordarski został zaprzysiężony na żołnierza placówki AK Nawojowa kryptonim Narcyz liczącej ok. 50 żołnierzy przed komendantem por. hr Józefem Stadnickim ps. Madej, Kazimierz, Kozub otrzymując ps. Orzeł.
   Nawojowska siedziba Stadnickich znajdował się na trasie przerzutów oficerów i osób cywilnych przez słowacką granicę na Węgry, w co zaangażowana była Stefania Stadnicka, która jako przewodniczącą sądeckiego oddziału Rady Głównej Opiekuńczej założyła wiele punktów sanitarnych dla partyzantów, opiekowała się dotkniętymi wojną i prześladowaniami niemieckimi, w tym m.in. żydowska rodzina Rittersteina z Nawojowej.

piątek, 9 grudnia 2016

Opanowanie aresztu Urzędu Bezpieczeństwa w Brzozowie 13 grudnia 1944

  Uwolnić więźniów - akcja na areszt komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa w Brzozowie na Podkarpaciu jeszcze w istniejącym podokręgu rzeszowskim Armii Krajowej miał miejsce 13 grudnia 1944r.
   Komiks przedstawia brawurową akcję odbicia przez oddział żołnierzy okręgu lwowskiego AK z aresztu PUBP w Brzozowie 11 żołnierzy obwodu AK Brzozów (w tym oficerów z komendy).
  Ukazane zdarzenia przedstawiają wiernie okoliczności przygotowań do akcji, jej przebieg, uczestników oraz ich losy i zostały oparte na relacjach świadków, opracowaniach naukowych oraz materiałach archiwalnych zgromadzonych w Oddziale IPN w Rzeszowie.

sobota, 3 grudnia 2016

Pacyfikacja szkoły strażackiej

   Pierwszy raz odbiegam od tematu Żołnierzy Wyklętych, ale chciałbym przypomnieć, chyba przez wielu zapomnianą pacyfikację Wyższej Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie przeprowadzoną 2 grudnia 1981r.