wtorek, 29 listopada 2016

Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a Żołnierze Wyklęci


   Walka z podziemiem antykomunistycznym w latach 1944-1956 autorstwa Lecha Kowalskiego to historia walk Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z oddziałami Żołnierzy Wyklętych, którzy po wojnie stawili opór zbrojny Sowietom przeciwko sowietyzacji kraju i polskim komunistom.
   Żadna z polskich formacji zbrojnych w okresie okupacji II wojny światowej nie toczyła tyle walk, co Żołnierze Wyklęci, którzy niejednokrotni walczyli z okupantem i komunistami, których stosunek siły dochodziły wynosił jak 1: 300. Walczyli z formacji wojskowymi NKWD, sowieckiego kontrwywiadu Smiersz, KBW, LWP, MO, UB, ORMO.

środa, 23 listopada 2016

Dowódca Rzeczpospolitej Iwonickiej stracony przez komunistów we Wrocławiu

  Na przełomie czerwca i lipca 1944r. dziewięciu żołnierzy kresowego oddziału Hanaczów AK po ucieczce z obozu pracy dotarli w okolice Krosna. Tam wstąpili w szeregi miejscowych oddziałów wyzwalając 26 lipca 1944r. w trakcie Akcji Burza obszar zwany Rzeczpospolitą Iwonicką. Rzeczpospolita Iwonicka istniała do września 1944r., kiedy została ponownie "wyzwolona" przez Armię Sowiecką.
  Podczas walk o utrzymanie Rzeczpospolitej Iwonickiej zginęło kilkudziesięciu Niemców i tylko 3 żołnierzy AK. Po wyzwoleniu tego obszaru przez Sowietów oddziały NKWD rozpoczęły aresztowania współpracowników, członków oraz żołnierzy AK, w tym 4 osoby z rodziny Załuskich, mjr dr. Józefa Aleksiewicza oraz Zbigniewa Bartosza, który zmarł na tyfus w łagrze.

niedziela, 20 listopada 2016

Bohater Powstania Iwenieckiego por. Kasper Miłaszewski pochowany we Wrocławiu

Powstanie Iwienieckie było akcją bojową Stołpeckich oddziałów Armii Krajowej na Nowogródczyźnie przeprowadzoną 19 czerwca 1943r., w wyniku której żołnierze AK zdobyli miasteczko Iwieniec w powiecie wołożyńskim.
   17 września 1939r., rozpoczęła się okupacja sowiecka terenów kresowych II RP, po 22 czerwcu 1941r. okupację kontynuowali Niemcy po napaści na Związek Sowiecki dotychczasowego swojego sojusznika podczas napaści na Polskę we wrześniu 1939r.
   W listopadzie 1941r. komenda Okręgu Nowogródzkiego AK wyznaczyła ppor. Aleksandra Warakomskiego ps. Świr na komendanta Obwodu Stołpce kryptonim Słup. Jego współpracownikiem został por. Kacper Miłaszewski ps. Lewald lider miejscowej społeczności Stołpeckiej.

wtorek, 15 listopada 2016

Siwecki Jerzy ps. Bachus zamordowany 16 listopada 1948 w Jeleniej Górze

Siwecki Jerzy urodzony 14 listopada 1910r. w Puławach na Lubelszczyźnie. We wrześniu 1939r. walczył w stopniu porucznika i został odznaczony Krzyżem Walecznych.
   Od 1940r. walczył w strukturach wojska Polskiego Państwa Podziemnego ZWZ - AK w Warszawie. Aresztowany przez gestapo, został osadzony w obozie na Majdanku, skąd wykupiono go za kwotę 25 tys.złotych. Z wykształcenia lekarz, został w oddziale Kedywu AK cichociemnego mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

wtorek, 8 listopada 2016

Sowieckie krety

   W latach 1942 - 44 wszyscy (poza Władysławem Gomułką) członkowie kierownictwa Polskiej Partii Robotniczej (PPR) i Armii Ludowej (AL) byli agentami sowieckiego wywiadu.
   Ci z nich, którzy przeżyli wojnę, zajmowali najwyższe stanowiska państwowe w PRL-u. Działalność agenturalną prowadziły:
- struktury tzw. wywiadu partyjnego,
- siatki Skonieckiego i Karawackiego,
- grupa specjalna Kasmana.
   Szczególne „zasługi” w rozpracowaniu Polskiego Państwa Podziemnego ( Armia Krajowa, Narodowe Siły Zbrojne) mieli: Bierut, Rola-Żymierski, Hrynkiewicz i Ritter-Jastrzębski.