czwartek, 25 sierpnia 2016

Ośrodek Mobilizacyjny Okręgu Wileńskiego AK 1944 - 1948 cz. 4 - Akcja X

   Od początku 1948r. żołnierze Okręgu Wileńskiego AK zajęli się wywiadem, który w następnych miesiącach przyczynił się do jego likwidacji przez UB. Operacja mającą na celu zlikwidowanie siatki Okręgu Wileńskiego UB zaczęła organizować pod koniec 1947r. po zebraniu informacji uzyskanych podczas tzw. amnestii Akcja X. Ogólnopolska akcja UB przeprowadzona w okresie czerwiec - listopad 1948r. była jedną z największych akcji służb komunistycznych,.
   Akcja swoim zasięgiem obejmowała wszystkich repatriantów z Wileńszczyzny i Nowogródczyzny. Najbardziej niebezpieczne osoby były aresztowane, reszta ewidencjonowana i poddana wnikliwej inwigilacji. Działania UB doprowadziły do

sobota, 13 sierpnia 2016

Władysław Kołaciński ps. Żbik, między młotem a swastyką

   Mjr Władysław Kołaciński ps. Żbik w książce "Między młotem, a swastyką" wydanej w 1961r. w Chicago przedstawia swoje przeżycia, wspomnienia z okresu walk o niepodległość Ojczyzny, które rozpoczął we wrześniu 1939r. w związku z atakiem 1 września wojsk niemieckich i następnie wojsk sowieckich 17 września na Polskę.
   Urodził się 10 marca 1911r. w Piekarach w powiecie piotrkowskim, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu Szkoły Technicznej w Łodzi. w latach 1932-1935 odbywał służbę wojskową w Marynarce Wojennej m.in. na kontrtorpedowcu ORP Burza.
   We wrześniu 1939r. brał udział w walkach na wybrzeżu, gdzie dostał się do niemieckiej niewoli. Po ucieczce z niewoli włączył się w walkę w konspiracji w Narodowej Organizacji Wojskowej w powiecie

wtorek, 9 sierpnia 2016

23 Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego

   23 Okręg Narodowego Zjednoczenia Wojskowego utworzony został latem 1946r. przez byłych żołnierzy Kedywu Inspektoratu Płocko - Sierpeckiego Armii Krajowej i 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych. W pierwszym okresie działalności obejmował swoim zasięgiem pogranicze województwa warszawskiego i bydgoskiego (pow. sierpecki, mławski, lipnowski i rypiński), a także powiaty włocławski, płocki, płoński, działdowski i ciechanowski.
   Komendantem Okręgu był por. Stefan Bronarski, ps. Liść, Roman, członkami sztabu: por. Jan Przybyłowski ps. Onufry – szef wywiadu,

środa, 3 sierpnia 2016

Kwartalnik Wyklęci nr 3 - ogólnopolski kwartalnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym

   Numer 3 ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. To czasopismo historii Polski będące hołdem pamięci żołnierzom podziemia antykomunistycznego 1943 - 1963 zwanymi w połowie lat 90 XXw. Żołnierzami Wyklętymi. Wyklętymi, czyli celowym zakazem mówienia o udziale setek tysięcy Polaków w walce o niepodległą Polskę z sowieckim  i komunistycznym terrorem.
   Magazyn przedstawia losy polskich bohaterów, którzy kontynuowali walkę z okupantem sowieckim oraz komunistyczna agenturą po 1944r. w Polsce.
W trzecim numerze poruszane są historie m.in. żołnierzy Narodowych Sił