niedziela, 29 maja 2016

Ostatni cichociemny z 77 pułku piechoty Ziemi Nowogródzkiej AK

  Ostatni. Historia cichociemnego Aleksandra Tarnawskiego, ps. Upłaz
Aleksander Tarnawski jako 95 latek jest ostatnim żyjącym z trzystu szesnastu cichociemnych, szkolonym w Wielkiej Brytanii i zrzuconym do kraju.
Do 1939r. był studentem chemii  na Uniwersytecie we Lwowie, w grudniu 1939r. przedziera się do Francji, gdzie trafia najpierw do 1 pp 1 Dywizji Grenadierów, a od kwietnia 1940r. do słynnego wojskowego obozu szkoleniowego tzw. Koczkodan (Camp de Coëtquidan).
   Po klęsce Francji ewakuowany trafia do Szkoci, gdzie w Crawford kończy Szkołę Podchorążych Broni Pancernej. Od października 1941r. do maja 1943r.

sobota, 14 maja 2016

Ośrodek Mobilizacyjny Okręgu Wileńskiego AK 1944 - 1948 cz. 2

    Otrzymany w kwietniu 1945r. rozkaz z Komendy Głównej AK ( Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj) brzmiał: " ... Ewakuować z Wilna wszystkich członków AK, w pierwszej kolejności sztab Komendy Okręgu i Delegaturę Okręgową ..."
  Komendant Okręgu Wileńskiego AK mjr Antoni Olechnowicz ps. Pohorecki po uzgodnieniu z Delegaturą Rządu postanowił w pierwszej kolejności ewakuować żołnierzy, co było zgodne z wytycznymi ostatniego Komendanta AK gen. Leopolda Okulickiego.
  Komórka legalizacyjna Okręgu Wileńskiego AK wystawiała wszystkim żołnierzom dokumenty wyjazdu, a komisje repatriacyjne, gdzie pracowali AK-owcy ułatwiały transport.

środa, 11 maja 2016

Obozy pogardy. Komunistyczne obozy represji w Polsce 1944-1956

    Obozy pogardy to opis okrucieństwa w którym ukazano losy Polaków zesłanych do komunistycznych obozów pracy w Polsce. Przebywały w nich osoby niepełnoletnie, starsze, kobiety w ciąży oraz matki z niemowlętami.
     Organizowane w Polsce obozy komunistyczne były w miejscach niemieckich obozów funkcjonujących podczas II wojny światowej.
      W 1944r. obóz pracy utworzono w poniemieckim obozie na Majdanku, a w 1945r. w Auschwitz. Obozy te nosiły nazwę karnych.
     Sowieckie jednostki NKWD miały nieograniczone prawo aresztowania przeciwników politycznych, których osadzano m.in. w Majdanku, Oświęcimiu,

piątek, 6 maja 2016

W szponach czerwonych - Leszek Żebrowski

   Kres komunizmu, socjalizmu w Polsce? Formalnie tak, ale czy w rzeczywistości struktury z tamtego czasu, grupy wpływów i interesów pozostały. A może zostały one zlikwidowane, czy przestał istnieć samoistnie, bo system przestał istnieć.
    Czy zatem komunizm był, czy go nie było, czy byli ludzie mordujący Żołnierzy Wyklętych, czy to wymysł współczesnych. A jeżeli Żołnierze Wyklęci walczyli o demokrację, wolność i byli mordowani, to kto to czynił?
   A Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - święto obchodzone w jednych miastach, a w innych nie. O co chodzi? Każdy szuka odpowiedź dla siebie, dla swojego serca,wychowania i tradycji. Czy z tej książki można się dowiedzieć:

czwartek, 5 maja 2016

7 maj 1945r. największa zwycięska bitwa oddziałów NOW z Sowietami pod Kuryłówką

  27 grudnia 1943 r. największy oddział NOW - AK na południu Lubelszczyzny Franciszka Przysiężniaka ps. Ojciec Jan został otoczony przez Niemców we wsi Graba. Niemcy zaatakowali podczas świętowania przez żołnierzy NOW AK świąt Bożego Narodzenia i przygotowań do skromnego ślubu dowódcy.
  W potyczce z Niemcami zginęło 9 żołnierzy AK - NOW, w tym 5 pochodzących ze Stalowej Woli. W obławie Niemcy zabili 14 mieszkańców, w tym sześcioro dzieci, a po akcji spalili całą wieś.
  Sowieci pod koniec lipca 1944r. rozpoczęli aresztowania wobec żołnierzy Armii Krajowej i Narodowej Organizacji Wojskowej Polskiego Państwa Podziemia oraz przedstawicieli Delegatury Rządu na Kraj w okolicach Leżajska.

niedziela, 1 maja 2016

Ośrodek Mobilizacyjny Okręgu Wileńskiego AK 1944 - 1948 cz. 1

   Okręg Wileński AK przetrwał najdłużej jako formacja rozwiązanej 19 stycznia 1945r. Armii Krajowej, bo do 1948r. Do 1944r. oddziały Armii Krajowej zajęła prawie całe terytorium przedwojennego województwa wileńskiego. Niemcy kontrolowali tylko największe szlaki komunikacyjne i miasta.
    Za zgodą Komendy Głównej AK do Akcji Burza Okręg Wileński i Nowogródzki AK przystąpił wspólnie dysponując dobrze uzbrojonymi i wyszkolonymi oddziałami liczącymi ok. 15 tys. żołnierzy. Broń, która dysponowali żołnierze oddziałów AK była tylko własnej produkcja lub zdobyta w walce, ponieważ nad tą częścią Polski z powodu odległości zrzuty nie docierały.