czwartek, 31 marca 2016

Komendant Główny NZW płk Bronisław Banasik ps. Stefan mieszkaniec Przemkowa w Lubuskiem

   Płk Bronisław Banasik ps. Stefan ur. 2 sierpnia 1894 r. (8 września 1894r.) w Będzinie na Górnym Śląsku w rodzinie robotniczej. W czasie I wojny światowej walczył w armii rosyjskiej. Od 1918r. walczył jako dowódca plutonu 5 Dywizji Strzelców Polskich (Dywizja Syberyjska) z bolszewikami.
   W styczniu 1920r. dostał się do niewoli bolszewickiej, z której do Polski wrócił w lutym 1922r. W maju 1922r. wstąpił do WP i służył jako oficer zawodowy m.in. w 70 pp w Pleszewie. Od 1933r. służył w pułku radiotelegraficznym, w którym walczył w 1939r.
   Po rozbiciu pułk przez Wehrmacht w okolicach Janowa Lubelskiego uniknął niewoli. Po przedostaniu się do Warszawy w grudniu 1939r. podjął działalność w

wtorek, 29 marca 2016

Polska dla Polaków

   „Polska dla Polaków!” to najnowsza książka prof. Marka J. Chodakiewicza, dr. Jolanty Mysiakowskiej-Muszyńskiej oraz dr. Wojciecha J. Muszyńskiego.
    Jest to opowieść o historii nie bardzo Polakom poznanej, bo ani czasu na to nie było, ani wiedzy nie było, to może i tej historii nie było, historii już pięciu pokoleń Ruchu Narodowego.
    Od jego początków w ostatnich dekadach XIX w., kiedy Polska istniała tylko w sercach i umysłach byłych obywateli I RP oraz przez dwie wojny światowe aż do czasów nam współczesnych.
    Wiele miejsca poświecono najmniej znanemu okresowi historii endecji, czyli

środa, 23 marca 2016

26 marca 1945r. żołnierze AK por. Bartoszewskiego ps. Wir rozbili obóz NKWD w Błudku na Roztoczu


  Na terenie Zamojszczyzny na Roztoczu w gminie Susiec w lesie między Hamernią a Oseredkiem w Błudku, w pobliżu kamieniołomów w Nowinach od września 1944r. do końca marca 1945r. działał katorżniczy obóz pracy dla żołnierzy Armii Krajowej wzorowany na sowieckich gułagach. 
     Obóz ten został rozbity 26 marca 1945r. przez oddział AK por. Konrad Bartoszewskiego ps. Wir

poniedziałek, 21 marca 2016

Kwartalnik Wyklęci nr 2 - ogólnopolski kwartalnik poświęcony Żołnierzom Wyklętym

 Numer 2 ogólnopolskiego kwartalnika poświęconego Żołnierzom Wyklętym. To czasopismo historii Polski będące hołd pamięci żołnierzom podziemia antykomunistycznego 1943 - 1963. Magazyn przedstawia losy polskich bohaterów, krórzy kontynuowali walkę z okupantem sowieckim oraz komunistyczna agenturą po 1944r. w Polsce.
   W drugim numerze poruszane są historie m.in. żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW).
   Przedstawiane są wątki dotyczące żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którym udało się przeżyć komunistyczne więzienia i jak ich życie wtedy się

sobota, 19 marca 2016

28 stycznia 1945r. oddział por. Konrada Bartoszewskiego ps. Wir bohatera spod Osuch zdobył więzienie UB w Biłgoraju

    9 sierpnia 1944r. sowieckie oddziały NKWD aresztowały biłgorajską Delegaturę Rządu Polskiego oraz członków Korpusu Bezpieczeństwa AK, a w październiku zorganizowali agenturalny Urząd Bezpieczeństwa, którego szefem został kpt. Mikołaj Gorynow. Tym samym rozpoczął się okres aresztowań żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Biłgoraj AK.
   Uwięziony  płatnik Obwodu AK Tadeusz Iwanowski ps. Ney, uczestnik walk pod Osuchami nawiązał kontakt ze strażnikiem, który doręczał list do matki. Po upewnieniu się, że nie przechodzą one przez ręce szefa UB kpt. Mikołaja Gorynowa, więziony szef Biura Informacji i Propagandy Obwodu AK Biłgoraj Tadeusz Gumiński ps. Mruk, Szyszka, Magnus

wtorek, 15 marca 2016

Polski ruch oporu na Polesiu w latach 1939-1941

   Polesie to kraina geograficzna i historyczna, leżąca głównie na terytorium obecnej Białorusi i Ukrainy.
   Polski ruch oporu na Polesiu w latach 1939-1941 jeżeli był i istniał, to o nim już dużo wiemy.
    Ale co, jeżeli nic o nim nie wiemy, czy zatem istnieli nasi dziadkowie, wujkowie, babcie, którzy walczyli o swoją ziemię, o wolność swoją i swoich sąsiadów, czy ich też nie było.
   Polecam ciekawe artykuły dla osób zainteresowanych podziemiem niepodległościowym na terenach Polesia,

sobota, 12 marca 2016

Żołnierz Wyklęty lwowskiej AK por. Romuald Baczyński Prezes Zrzeszenia WiN ziemi lubańskiej

  Romuald Baczyński urodził się 12 września 1893 r. w Osowcu k. Buczacza w woj. tarnopolskim II RP, jako syn Ludwika, miejskiego pisarz i Marii z d. Karpińska. Szkołę powszechną ukończył w Podhajcach, a maturę zdał w Tarnopolu. następnie podjął studia prawnicze, które przerwał z powodu wybuchu I wojny światowej.
  Podczas I wojny światowej zaangażował się w walkę w Polskiej Organizacji Wojskowej. Działał jako łącznik POW na trasie Kraków – Kielce, następnie walczył w 1 pułku piechoty 1 Brygady Legionów

piątek, 11 marca 2016

Zeszyt Historyczny WiN (Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość) nr 41 z 2015

   W numerze Zeszyt Historyczny WiN (Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość) nr 41 z 2015 m.in.
- artykuł Wojciecha Kujawy o „wyklętych” siostrach Chełmickich,
- historia współpracowników niepodległościowego podziemia zatrudnionych w rzeszowskim UB autorstwa Janusza Borowca (Funkcjonariusze rzeszowskiego UB represjonowani za współpracę z podziemiem poakowskim),
- działalność sowieckiego wymiaru sprawiedliwości na okupowanych terenach Kresów Wschodnich II RP
- uwagi Marka Szymaniaka na marginesie książki „Szary”, „Ryś”, „Mściciel”…

wtorek, 8 marca 2016

XVI Okręg Warszawski NZW Orzeł

   W 1945r. na terenie Północnego Mazowsza został na bazie struktur NOW, NSZ, lokalnych struktur poakowskich utworzony XVI Okręg Warszawski NZW o kryptonimie Orzeł, Mazowsze. Składał się on z siedmiu komend powiatowych, które obejmowały zasięgiem powiaty:
- przasnyski, - ciechanowski, - ostrołęcki, - makowski, - części łomżyńskiego i szczytnieńskiego.
    Do tzw.amnestii lutowej 1947r. ogłoszonej przez komunistów, którzy bezprawnie z pomocą Sowietów zawładnęli Polską po 1944r. dla żołnierzy Powstania Antykomunistycznego, XVI Okręg Warszawski NZW skupiał kilka tysięcy żołnierzy. Komendantami Okręgu kolejno byli:

sobota, 5 marca 2016

Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać

     Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać - polski dramat wojenny ukończony w 2015r. Reżyser Jerzy Zalewski przedstawił historię żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), a następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, który wiosną 1945r. po wejściu na Mazowsze Armii Sowieckiej został zmobilizowany do „ludowego” Wojska Polskiego do 1 zapasowego pp w Warszawie.
     Nie mogąc pogodzić się ze służbą w formowanej przez komunistów armii ucieka w rodzinne strony, gdzie wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Początkowo działał w patrolu PAS na terenie gminy Sońsk w pow. ciechanowskim. Następnie trafił do oddziału partyzanckiego NZW dowodzonego

czwartek, 3 marca 2016

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lubaniu 1 marca 2016r.

   Święto Państwowe ustanowione w lutym 2011r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lubaniu 1 marca 2016r. został zorganizowany i przeprowadzone przez społeczeństwo ziemi lubańskiej tj stowarzyszenia pod tablicą pamięci poświęconą ppłk Anatolowi Sawickiemu ps. Młot -  ostatniemu Komendantowi Okręgu Lwowskiego AK, Komendantowi Eksterytorialnego Okręgu Lwów AK-WiN oraz Prezesowi Zrzeszenia WiN w Lubaniu Śląskim.