sobota, 13 sierpnia 2016

Władysław Kołaciński ps. Żbik, między młotem a swastyką

   Mjr Władysław Kołaciński ps. Żbik w książce "Między młotem, a swastyką" wydanej w 1961r. w Chicago przedstawia swoje przeżycia, wspomnienia z okresu walk o niepodległość Ojczyzny, które rozpoczął we wrześniu 1939r. w związku z atakiem 1 września wojsk niemieckich i następnie wojsk sowieckich 17 września na Polskę.
   Urodził się 10 marca 1911r. w Piekarach w powiecie piotrkowskim, w wielodzietnej rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu Szkoły Technicznej w Łodzi. w latach 1932-1935 odbywał służbę wojskową w Marynarce Wojennej m.in. na kontrtorpedowcu ORP Burza.
   We wrześniu 1939r. brał udział w walkach na wybrzeżu, gdzie dostał się do niemieckiej niewoli. Po ucieczce z niewoli włączył się w walkę w konspiracji w Narodowej Organizacji Wojskowej w powiecie
piotrkowskim zostając komendantem tamtejszych placówek. Zagrożony aresztowaniem w marcu 1943 r. wyjechał do Częstochowy, gdzie kontynuuję walkę z okupantem w Narodowych Sił Zbrojnych.
   W Okręgu Częstochowa NSZ stanął na czele oddziału Akcji Specjalnej, który stał się jednym z największych oddziałów partyzanckich powiatu włoszczowskiego. Jedną z bardziej spektakularnych akcji w działalności konspiracyjnej Władysława Kołacińskiego ps. Żbik była akcja zdobycia pieniędzy w dniu 20 kwietnia 1943r. w Banku Emisyjnym w Częstochowie.
   Narodowe Siły Zbrojne uznawały Polski Rząd na Emigracji, ale nie otrzymywały finansowania na prowadzoną walkę z okupantem. Pomoc w organizacji akcji NSZ na Bank Emisyjny udzieliła Narodowa Organizacja Wojskowa, grupa byłych hubalczyków, Ochotnicza Brygada Obrońców Ojczyzny ks. Feliksa Kowalika ps. Zagłoba (zm. 3 stycznia 1993r w Otwocku, pochowany na cmentarzu parafialnym w Józefowie.).
   W oddziale dowodzonym przez kpt. Żbika służyli m.in. Maria Kobierzycka ps. Grażyna, dwóch Rosjan, Julian Kamiński - lekarz pochodzenia żydowskiego, lotnik RAF-u Richard V. Tullet ps. Harry.
   W czasie działalności Brygady Świętokrzyskiej NSZ Harry wraz por. Szałwią po przeszkoleniu zostali wysłani z meldunkiem sytuacyjnym oraz danymi do kontaktów z 2 Korpusem Andersa.W utworzonej latem 1944r. Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ został dowódcą 3 kompanii 204 pułku piechoty Ziemi Kieleckiej.
   Po wkroczeniu Armii Czerwonej utworzył na terenie powiatu piotrkowskiego oddział partyzancki, którym dowodził od kwietnia do września 1945r. Po jego rozwiązaniu przedostał się do II Korpusu gen. Andersa, gdzie służył w kompanii komandosów w Macerata, a następnie w kompaniach wartowniczych na terenie amerykańskiej strefy okupacyjnej Niemiec. Od 1950 r. przebywał na stałe w USA. Działał w organizacjach społecznych i charytatywnych na emigracji. Zmarł 8 listopada 1995 r. w Płocku, został pochowany w  rodzinnym grobowcu w Bogdanowie.
   " ... Oddziały Narodowych Sił Zbrojnych miały absolutny zakaz wykonywania akcji tam, gdzie straty mogą być większe, niż cele ....
   ... Ideologia NSZ zakładała, że Polska ma dwóch wrogów. Nigdy nie było tak, że któryś wróg jest ważniejszy ..."
 
" ....Według strategii NSZ w momencie wybuchu powstania powszechnego Akcja Burza oddziały partyzanckie tej formacji mają iść na Zachód i zajmować tereny po Odrę i Nysę Łużycką. AK nie mogła tego zrobić, bo była związana ustaleniami z aliantami. Prawdopodobnie było to uzgodnione między
AK i NSZ. Obie formacje nie rywalizowały. ... Brygada Świętokrzyska współpracowała z radomskim, łódzkim i krakowskim okręgiem AK. 25 pp AK mjr Rudolfa Majewskiego ps. Leśnik miał wejść
w skład Brygady, jednak nie zdążyła z powodu ruszenia frontu.
   Brygada Świętokrzyska w początkowym okresie liczyła 828 żołnierzy, któr powiększała swój stan liczebny w miarę marszu na Zachód.

artykuły powiązane:
Legion. 11 sierpnia utworzono Brygadę Świętokrzyską NSZ - nie poddali się nikomu
W marszu i w boju. Brygada Świętokrzyska NSZ
Brygada Świętokrzyska - 11 sierpnia 1944r.
gen. Stanisław Kasznica ostatni komendant NSZ zamordowany 12 maja 1948r.
Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem


Źródło:
http://ksiegarnia.pwn.p/
http://krakow.ipn.gov.pl/
http://www.solidarni.waw.pl/
http://nsz.com.pl/