sobota, 5 marca 2016

Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać

     Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać - polski dramat wojenny ukończony w 2015r. Reżyser Jerzy Zalewski przedstawił historię żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), a następnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. Rój, który wiosną 1945r. po wejściu na Mazowsze Armii Sowieckiej został zmobilizowany do „ludowego” Wojska Polskiego do 1 zapasowego pp w Warszawie.
     Nie mogąc pogodzić się ze służbą w formowanej przez komunistów armii ucieka w rodzinne strony, gdzie wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Początkowo działał w patrolu PAS na terenie gminy Sońsk w pow. ciechanowskim. Następnie trafił do oddziału partyzanckiego NZW dowodzonego
    przez ppor. Mariana Kraśniewskiego ps. Burza z KP Orawa – Ostrołęka, gdzie dowodził drużyną. Uczestniczył w akcjach przeciwko posterunkom MO oraz konfidentom UB. Jesienią 1946r. oddział został rozformowany.  sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój pozostał w konspiracji i otrzymał nominację na szefa ochrony kpt. Zbigniewa Kuleszy ps. Młot, komendanta Okręgu Warszawa NZW.
     W odtworzonym wiosną 1947r. XVI Warszawskim Okręgu NZW objął funkcję komendanta Powiatu „Ciężki” – „Wisła” (obejmujący pow. Ciechanów, część pow. Płońsk i Mława) i dowódcy oddziału partyzanckiego na tym terenie. Po rozbiciu Komendy Okręgu  NZW w czerwcu 1948r. kontynuował działalność niepodległościową. Na przełomie 1949/50r. podjął próbę odbudowania struktur XVI Okręgu NZW rozszerzając zasięg działania patroli na pow. Pułtusk, Nowy Dwór Mazowiecki, Wołomin, Mińsk Mazowiecki  oraz Garwolin.
    Do ważniejszych akcji przeprowadzonych przez oddział Roja należą
- rozbrojenie posterunku MO w Barańcach, Gąsocinie i Czernicach Borowych
- opanowanie miasteczka Baranowo
- likwidację szefa PUBP w Ciechanowie
- zatrzymanie pociągów w Gołotczyźnie i Pomiechówku.
   Poległ w walce 13 kwietnia 1951r. z grupą operacyjną UB i KBW w Szyszkach, pow. Pułtusk. W konspiracji walczyli również dwaj bracia Dziemieszkiewicza starszy Adam ps. Adam, Pogoda (komendant pow. Ciechanów NSZ zamordowany przez żołnierzy sowieckich jesienią 1945r ) oraz młodszy Jerzy ps. Żbik, żołnierz NSZ (skazany na 7 lat więzienia).
     Okres zdjęciowy filmu trwał od grudnia 2009 do września 2010 roku. 1 marca 2011 roku miała miejsce prapremiera kopii roboczej filmu. Po wycofaniu się TVP z finansowania filmu sponsorzy zawiesili wpłaty na rzecz filmu. W marcu 2012r. ruszyła społeczna akcja, której celem było zebranie środków na dokończenie filmu. Premiera filmu odbyła się 4 marca 2016r.
 
Źródło:
http://ratujmyroja.pl/
http://wilczetropy.ipn.gov.pl
http://nsz.com.pl
http://nsz.com.pl