środa, 24 lutego 2016

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    W latach 1944 - 56, wg niepełnych danych z rąk polskich komunistów i sowietów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia antykomunistycznego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci na polskich patriotach.
    Do biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Dolnym Śląsku zgłosiły się już następujące miasta: - Lubin - Legnica - Strzegom - Oleśnica
- Jaworzyna Śląska - Świebodzice - Głuszyca - Wałbrzych - Kowary
- Jelenia Góra  - Świdnica - Dzierżoniów - Wrocław - Oława
- Walibórz - Szczytna  - Ząbkowice Śląskie - Kłodzko - Duszniki Zdrój - Kudowa Zdrój - Bystrzyca Kłodzka
    Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Podczas imprezy są zorganizowane dodatkowe atrakcje jak: pokazy grup rekonstrukcyjnych, rodzinna gra terenowa. Idea i wartości, o które walczyli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj dla wielu Polaków aktualne. Żołnierze Wyklęci powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowej postawie w kwestii współpracy z komunistami.
    Propaganda PRL określała Żołnierzy Wyklętych mianem faszystów oraz bandytów. Byli oni pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. 
    Ci, którzy przeżyli byli inwigilowani, zwalniani z pracy, musieli zmieniać miejsca pobytu, zamieszkania. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. Walczyli nie tylko na terenach Polski pojałtańskiej, ale również na Kresach Wschodnich II RP zagarniętych przez Sowietów już w 1939r, a ostatecznie po konferencji koalicji państw zwycięskich w II wojnie światowej w Jałcie na Krymie
    Ostatni znany z imienia oficer, dowódca oddziału walczącego na Kresach por. Anatol Radziwonik ps. Olech poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach dzisiejszej Białorusi. 
    Ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek zginął walce zastrzelony podczas obławy w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w dawnym woj. lubelskim 21 października 1963 roku. Wszyscy Żołnierze Wyklęci, a szczególnie dowódcy ponieśli ofiarę życia lub zdrowia.

Źródło: