sobota, 3 stycznia 2015

Golgota wrocławska

     Zapewne większość Dolnoślązaków już poznała wstrząsającą historię - Golgota wrocławska opartą na faktach.
     Niedawno trafiłem na ten film, którego fabuła dotyczy brutalnego śledztwa i sfingowanego procesu w latach 1948-49, podczas okresu największego terroru ówczesnej komunistycznej PRL.
     W 1994 roku młody nauczyciel pisze doktorat. Podczas pracy przez przypadek natrafia w archiwum na niewysłane listy pożegnalne skazanych na śmierć żołnierzy walczących z komunistami PRL-u.
     Jeden z tych listów stał się inspiracją do powstania scenariusza spektaklu. „Golgota Wrocławska”.
       Był to list napisany do żony i córek przez skazanego na śmierć przedwojennego przemysłowca, powstańca śląskiego Henryka Szwejcera.




    Postanawia je wysłać, a o autorach tych listów, zrobić wystawę, co spotyka się z ogromnymi trudnościami i kontrowersjami.
     Jest to o tyle zadziwiające, że sytuacja dzieje się nie w latach 44-89, a po 1989r, czyli po przemianach dokonanych w Polsce, rozwiązaniu PZPR, wyprowadzeniu Armii Czerwonej, uchwaleniu nowej Konstytucji RP.   Film przedstawia równocześnie śledztwo prowadzone w latach 1948-1949 przez komunistycznego oficer Feliksa Rosenbauma, który próbuje wymusić przyznanie się do fikcyjnej winy podejrzanych:
- Henryka Szwejcera
- Heinza Gerlicha,
- Władysława Czarneckiego ps. Luśnia żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych.
       Śledztwo jest dla komunistycznego oficera Rosenbauma trudne, ponieważ przesłuchuje żołnierzy, którzy w imię wolnej i demokratycznej Polski poświęcają swoje życie w walce z okupacją sowiecką i komunistycznym zniewoleniem.
     Wśród korespondencji, której rodziny nigdy nie otrzymały, historyk z Wrocławia znalazł , a następnie przekazał kolejnej rodzinie list zamordowanego harcerza wileńskiej Czarnej 13 Henryka Urbanowicza ps. Zabawa żołnierza 5 Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”, . 
Pola Pamięci we Wrocławiu

      Aktorzy pracowali na autentycznych dokumentach – listach skazanych na karę śmierci. Autentyczny jest również list z pogróżkami, który dostał Krzysztof Szwagrzyk po napisaniu doktoratu. Prawdziwa jest też scena z telefonem od żony prokuratora, który zmarł wskutek wrażeń, jakie wywołała wystawa Krzysztof


artykuły powiązane:
Pola Pamięci. Osobowice 1945–1956
Cmentarz Osobowicki - nekropolia Żołnierzy Powstania Antykomunistycznego 1944 - 1956

Żródło:
wikipedia.org/wiki/Golgota_wroclawska
filmpolski.pl 
teatrtelewizji.tvp.pl/golgota-wroclawska 
teatr-pismo.pl 
iclhr.org/golgota/ 
naszdziennik.pl/pod-prad.html
teatralia.com.pl