czwartek, 28 sierpnia 2014

Szwadron Zdzisława Badochy ps. Żelaznego 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Łupaszki na Warmii i Mazurach

     Spędzając wakacyjny czas z rodziną staram się poznać okolice, w których przyjdzie mi utrwalać beztroskie chwile. Chwile beztroskie, które dzisiaj mogę zawdzięczać bohaterskim Żołnierzom Wyklętym szwadronu ppor. Zdzisława Badochy ps. Żelaznego z 5 Wileńskiej Brygady AK mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszki w pow. szumskim woj. pomorskiego, gdzie walczył o Wolną i Niezawisłą Polskę przeciw totalitarnemu komunistycznemu systemowi przyniesionemu na sowieckich bagnetach.
     Mogłem na kilka sposobów uczcić Bohaterów Żołnierzy Wyklętych szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK i jego dowódcę ppor. Zdzisława Badochy ps. Żelaznego np. napisać w blogu, zapalić świeczkę, wykonać zdjęcia i także je

niedziela, 24 sierpnia 2014

Kadry Lwowskich Oddziałów Leśnych Warta AK w jeleniogórskim wrzesień 1945

  6 sierpnia 1945r. została rozwiązana Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj. Jej miejsce zajęła nowa organizacja konspiracyjna pod nazwą Ruch Oporu bez Walki i Dywersji "Wolność i Niezawisłość" w skrócie WiN. Organizacja w założeniach miała pełnić tylko funkcję polityczną. Pierwszy podokręg Lwowskiego WiN na terenie ziem odzyskanych stworzyli oficerowie byłego Zgrupowania Lwowskich Oddziałów Leśnych Warta AK na siedzibę wybierając jelenią Górę.
  Główną rolę w walce z sowieckim okupantem i ich komunistyczną agenturą na Dolnym Śląsku podczas Powstania Antykomunistycznego odegrali żołnierze przybyli z Kresów II RP tj.  lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego, wileńskiego i nowogródzkiego.

piątek, 22 sierpnia 2014

Na rozwiązanie Armii Krajowej

Na rozwiązanie Armii Krajowej

Za Dywizję Wołyńską, nie kwiaty i wianki -
Szubienica w Lublinie, Ojczyste Majdanki.

Za sygnał na Północy, bój pod Nowogródkiem -
Długi urlop w więzieniu. Długi i ze skutkiem.

Za bój o naszą Rossę, Ostrą Bramę, Wilno -
Sucha gałąź lub zsyłka na rozpacz bezsilną.

Za dnie i noce śmierci, za lata udręki -
Taniec w kółko: raz w oczy, a drugi raz w szczęki.

środa, 20 sierpnia 2014

23 sierpnia 1944r. największa bitwa Akcji Burza na Podkarpaciu na Kałużówce

" ... i dlatego, wbrew rozumowi i wszelkiej logice, w takich chwilach znów odżywa nadzieja,
że może… nie kończę zdania, żeby nie zapeszyć ... "
 źródło, autor: Lonio17
     Po opanowaniu przez Sowietów 23 sierpnia 1944r. Dębicy i przesunięciu się frontu na linię lasu w wioskach Latoszyn, Gumniska i Braciejowice oddziały 5 Pułk Strzelców Konnych AK pod dowództwem mjr. Adama Lazarowicza ps. Klamra (aresztowany w grudniu 1947 przez UB komunistycznej PPR/PZPR,więziony, torturowany, zamordowany na Mokotowie strzałem katyńskim 1 marca 1951. w procesie IV Zarządy WiN) znalazł się pomiędzy linią piechoty niemieckiej, a stanowiskami

niedziela, 17 sierpnia 2014

21 sierpnia 1944r. ostatnia walka oddziałów Wileńsko Nowogródzkich Armii Krajowej pod Surkontami

     21 sierpnia 1944r. w Surkontach nad Lidą w województwie nowogródzkim II RP 20 km na płn-wsch od Grodna miała miejsce pierwsza regularna bitwa pomiędzy oddziałami Armii Krajowej i Armii Sowieckiej zajmującej tereny Polski.
  źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Lonio17
     Pod koniec czerwca 1944r. oddział AK pod dowództwem mjr Maciej Kalenkiewicz ps. Kotwicza wyruszył znad Niemna na wschód, aby umożliwić oddziałom Zgrupowania Stołpeckiego AK opuścić Puszczę Rudnicką i wziąć udział w Operacji Ostra Brama. Zadanie nie powiodło się, a w czasie walk

piątek, 15 sierpnia 2014

15 sierpnia 1921r. Cud w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

      Na razie tyle zapomnienia musi wystarczyć. Wolność, historia i walka o dobro robotnika dana przez komunistów zakazywała mówić o Polsce walczącej z bolszewikami.

      Mimo prób zapomnienia, zakazania, ograniczenia historii w epoce komunizmu i niedopowiedzenia, Pamięć trwa i będzie zachowana i tego komuniści się obawiają. Jeżeli Pamięć trwa, trwa i Tradycja, która sama walczy ze zniewoleniem.
    Mając takie Tradycje jak można wyznawać komunizm, pracować dla niego, występować przeciwko wartościom budującym Wolność i Niezawisłość.

środa, 13 sierpnia 2014

I Bieg Niezłomnych – PAMIĘCI Żołnierzy Wyklętych 23 sierpnia 2014

     I BIEG NIEZŁOMNYCH – PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH , odbędzie się w Sobótce . Bieg na dystansie 10 km, rozegrany zostanie w dniu 23 sierpnia 2014 roku na ulicach Sobótki i drogach Masywu Ślęży.
Honorowy Patronat nad biegiem objęli:
Pani Lidia Lwow-Eberle – żołnierz V Wileńskiej Brygady AK,
Pani kpt Weronika Sebastianowicz – Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi,
Pan Zbigniew Lazarowicz – żołnierz Zrzeszenia WiN,
Pan Henryk Szost – mistrz świata wojskowych w maratonie, rekordzista Polski w maratonie.
     Bieg rozegrany w międzynarodowej obsadzie biegaczy jest przygotowany przez profesjonalną kadrę. Bieg figuruje na stronach maratonypolskie.pl jako oficjalna impreza biegowa w roku 2014r. Organizację biegu wesprze Wojsko Polskie. Biegowi towarzyszyć będą imprezy sportowe i kulturalne tj. biegi i zawody dla dzieci i młodzieży, koncerty, pikniki, weekendowa impreza plenerowa.
      wiecej: www.biegniezlomnych.pl
Główni organizatorzy wydarzenia: Stowarzyszenie Odra-Niemen oraz Ślężański Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sobótce.
      biuro@odraniemen.org
Stowarzyszenie ODRA - NIEMEN
Prezes Zarządu - Ilona Gosiewska
ul. Kościuszki 35F, 50-011 Wrocław
tel. +48 607 440176

niedziela, 10 sierpnia 2014

Wola i godność i męstwo człowiecze

XXIX

Póki w narodzie myśl swobody żyje,
Wola i godność i męstwo człowiecze,
Póki sam w ręce nie odda się czyje
I praw się swoich do życia nie zrzecze,

To ani łańcuch, co mu ściska szyję,
Ani utkwione w jego piersiach miecze,
Ani go przemoc żadna nie zabije,
I w noc dziejowej hańby nie zawlecze.

Zginąć on może z własnej tylko ręki:
Gdy nim owładnie rozpacz senna, głucha,
Co mu spoczynek wskaże w grobie miękki,

I to zwątpienie, co szepcze do ucha:
Że jednem tylko lekarstwem na męki
Jest dobrowolne samobójstwo ducha.


Adam Asnyk 
(Polski poeta, dramatopisarz, członek Rządu Narodowego w Powstaniu Styczniowym 1863)

piątek, 8 sierpnia 2014

Zgrupowanie Lwowskich Oddziałów Leśnych Warta AK 09.1944 - 09.1945

  31 lipca 1944r. Sowieci rozpoczęli aresztowania żołnierzy AK we Lwowie, których uwięzili m.in. w obozach w Charkowie, Riazaniu, Diagilewie. Z 130 osobowej grupy aresztowanych we Lwowie uciekł ppłk. H. Pohorski i kpt. Dragan Sotirović ps. Draża zastępcy dowódcy oddziałow 14 Pułku Ułanów AK. Aresztowania żołnierzy AK - NIE na całym terenie Obszaru III Południowo-Wschodniego trwały do końca 1948r.
  Po aresztowaniu w lutym 1945r. ppłk Feliksa Janson ps. Rajgras Komendanta Obszaru Lwów AK, ppłk Jan Władyka przejął stanowisko. Komendę Okręgu Lwów objął ppłk Franciszek Rekucki ps.Bąk, a szefem sztabu został mjr/ppłk Bolesław Tomaszewski ps. Warta.

wtorek, 5 sierpnia 2014

700 km szlak bojowym znad Niemna przez Puszczę Kampinoską po lasy nad Pilicą Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie AK por. Adolf Pilch ps. Doliny

  Jeden z największych oddziałów kresowych AK z Okręgu Nowogródzkiego pod dowództwem cichociemnego por. Adolf Pilch ps. Góra, Dolina pokonał 700 km szlak bojowy "Między trzema puszczami" Nalibocką znad Niemna, Kampinosem podczas Powstania Warszawskiego po lasy nad Pilicą ziemi piotrkowsko - opoczyńskiej.
  Żołnierze zgrupowania brali udział łącznie w ponad 200 bitwach z okupantem sowieckim, niemieckim oraz żydowskim oddziałem Tewjego Bielskiego.
   Zgrupowanie Stołpecko - Nalibockie nie brało udziału w Operacji Ostra Brama, czyli walkach o wyzwolenie Wilna, mimo to było jednym z najdłużej działających na terenie okupowanej Polski leśnych oddziałów partyzanckich Armii Krajowej.

niedziela, 3 sierpnia 2014

Niepodległa Rzeczpospolita Kampinoska - największe partyzanckie zgrupowanie AK na Mazowszu 1940 - 1944

  źródło: przedruk http://www.ibprs.pl/ak_obroza_kampinos/43.html
     Zgrupowanie Kampinos AK było to największe zgrupowanie partyzanckie Armii Krajowej na Mazowszu podczas okupacji niemieckiej, które:
- stoczyło jedną z największych partyzanckich bitew podczas II wojny światowej,
- jako jedyne skutecznie wysłało 1150 dobrze uzbrojonych partyzantów na pomoc Powstańcom do Warszawy, którzy w dniach 20 i 21 sierpnia 1944r. walczyli w okolicach Dworca Gdańskiego,
- stoczyło kilkadziesiąt zwycięskich bitew z okupantem niemieckim.

piątek, 1 sierpnia 2014

1 sierpnia 1944 na Rozbrat w Warszawie - czy znasz historię swojej rodziny

godzina "W" na ul. Rozbrat 1 sierpnia 1944r. w Warszawie
   
Nie złamie wolnych żadna klęska,
Nie strwoży śmiałych żaden trud - 
........ .........
.........  .............
Wierzymy, że nam Sprawiedliwy,

Odpłaci za przelaną krew

  Mój dziadek całe życie płacił za brak służalczości wobec komunistów PZPR - u mieszkając w Zgorzelcu, przez co do lat 80 był przez nich inwigilowany. Brak służalczości powodował problemy ze znalezieniem pracy odpowiadającej jego przedwojennemu wykształceniu. |
  Nigdy komunistów o nic nie prosił, nigdy nie pozwolał im zapomnieć, że są grabieżcami tradycji Rzeczpospolitej, w której władzę zdobyli i  utrzymali za pomocą bagnetów sowieckich karabinów, przelewając krew polskich bohaterów. Za udział w Powstaniu Warszawskim w Oddziałał Wojskowych  Powstańczego Pogotowia Socjalistów cała pozostała rodzina w Warszawie odczuwała presję, że strony totalitaryzmu komunistów PZPR.
   Dla lepszego poziomu życia w komunistycznej Polsce mógł zapomnieć historię swojej rodziny, ale tego nie robił, przecież żył w ludowej demokracji zapewniającej równość i wolność robotnikom - tylko on był przedwojennym robotnikiem, nie komunistycznym z PPR/PZPR i nie chciał zapomnieć za lepszą pracę czy płacę.
     Dzisiaj mogą być dumni, że nie muszą się wstydzić i ukrywać swoich decyzji żyjąc w komunizmie do 1989r. - ale, czy można było żyć nie ulegając komunistom PPR/PZPR.

http://www.1944.pl/szukaj/powstancze-biogramy/Trzeci%C5%84ski/
powyższe zdjęcie: link do biogramy żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944

    Wychowany w duchu patriotyzmu oraz poczucia obowiązku jak pokolenia wcześniejsze rodu Trzecińskich (Powstanie Listopadowe, Powstanie Styczniowe, Wojna Polsko-Bolszewicka, Wojna Palikowa na Kaszubach). podczas II Wojny Światowej w Warszawie należał do konspiracji walczącej o wolną Polskę do 21 pp. OW PPS (Oddziałów Wojskowych Pogotowia Powstańczego Socjalistów). 
     Dwaj jego młodsi bracia Mieczysław Trzeciński ps. Skowronek ( - zm.2012) i Jan Trzeciński ps. Słowik (ur. 1927 - zm 2006r.) brali również udział w konspiracji niepodległościowej na terenie V Obwodu (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2. Rejon - I zgrupowanie OW PPS. Od 1 sierpnia 1944r. w sposób jawny walczyli o swoje miejsce na ziemi, o Polskę i jej stolicę Warszawę w Powstaniu Warszawski w V Obwodzie (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - Batalion Oaza, którego jeden z dowódców, cichociemny mjr Andrzej Rudolf Czaykowski został zamordowany przez komunistów PZPR w ludowej Polsce w 1953r. wyrokiem WSR.