środa, 19 marca 2014

Ubecka katownia w Bolesławcu

   „My wszyscy są od pracy fizycznej…Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Bolesławcu 1945-1956 przedstawia wyniki badań nad lokalnymi strukturami komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w Bolesławcu woj. jeleniogórskie oraz działań nielicznych grup antykomunistycznych.
     Praca powstała w wyniku porozumienia zawartego pomiędzy Oddziałem IPN Wrocław oraz Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, sfinansowana przede wszystkim przez Miasto Bolesławiec. Siedziba Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bolesławcu znajdowała się przy ul. Karola Miarki 20.
   
     W czasie wojny znajdowała się tutaj siedziba gestapo, którą w 1945 r. przejął komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, który korzystając z dobrodziejstw pozostawionego inwentarza, wprowadzał słuszny ludowy ustrój z przewodnią rolą PPR/PZPR.
     Część więźniów była ofiarami represji komunistów, jak np. 16 letni członkowie nielegalnej formacji Narodowe Siły Zbrojne grupa nr 5 im. Józefa Piłsudskiego, którzy byli więzieni za wydawanie niepodległościowych ulotek.
     Zawiera m.in następujące informacje:
- powstanie, struktury oraz kadrę PUBP w Bolesławcu
- metody, którymi skutecznie likwidowano niezależność największej, a zarazem niekomunistycznej chłopskiej partii Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz Polskie Partii Socjalistycznej (PPS) po 1945r. w Polsce, a które już nigdy potem nie skupiły w swoich szeregach takiej liczby członków i nie zdobyły tak dużego społecznego zaufania.




artykuły powiązane:
Zgorzelecka bezpieka 1945–1990
 
Brygada Świętokrzyska NSZ komórka Zgorzelec

Źródło:
Muzeum Boleslawiec
Ślady IPN Dawna siedziba PUBP w Boleslawcu
katalog funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa
niedziela.pl
radiomaryja.pl/wydobyc-z-grobu-zapomnienia/