niedziela, 29 września 2013

Łącznik oddziału konspiracji antykomunistycznej NSZ mjr "Bartka" i KWP gen. "Warszyca", żołnierz AK w Brennej - nieznany czy zapomniany na Łużycach

  Na początku kwietnia 1944 r. Brenna została ostatecznie zajętą przez oddziały sowieckie. Po moim powrocie z Czechosłowacji, gdzie byłem przewodnikiem oraz łącznikiem jednostek Armii Czerwonej, które prowadziłem przez rejony górskie Beskidów, mój oddział AK została rozwiązana, nie istniał.
  1 maja 1945 r. w lokalu konspiracyjnym w Katowicach powołano VII Śląski Okręg NSZ. W czerwcu 1945r. w związku z nasilającymi się atakami, aresztowaniami, mordami byłych żołnierzy AK przez komunistów, w obawie przed takim losem wróciłem do konspiracji. Wstąpiłem do Narodowych Sił Zbrojnych, konspiracji działającej pod sowiecką okupacja na naszym terenie.

Król Podbeskidzia - po co, o tym uczyć - Operacja Lawina

    Po wojnie na Podbeskidziu działał 400 osobowy oddział Narodowych Sił Zbrojnych, którym dowodził Henryk Flame ps. "Bartek". W 1946 r. Urząd Bezpieczeństwa wprowadził w szeregi partyzantów kilku swoich agentów, m.in. Henryka Wendrowskiego ps. "Lawina". Ich zadaniem było zorganizowanie przerzutu najpierw na ziemie zachodnie. Akcję rzekomo miało organizować kierownictwo NSZ, a w rzeczywistości kierowało nią UB. Transportów w sumie mogło być pięć. Wywieziono w sumie ok. 200 żołnierzy. Wszyscy zginęli..
 W ostatnią sobotę września jest  odprawiana Msza św.
i odbywa się Apel Poległych
    Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli zarówno z hitlerowcami, jak i z Sowietami. Po wojnie byli więc bezwzględnie zwalczani przez system komunistyczny. W 1946 r. do dowódcy podbeskidzkiego oddziału – Henryka Flame „Bartka” dotarł fikcyjny rozkaz o przeniesieniu oddziału w okolice Baraniej Góry. Podczas transportu żołnierze zostali brutalnie zamordowani. Zwabieni na nocleg do budynku w okolicy polany „Hubertus”, zostali spaleni żywcem. Ci, którzy przeżyli, byli dobijani. Dowódca oddziału „Bartek” ocalał wprawdzie z bestialskiego mordu, ostrzeżony przez jedynego żołnierza, któremu udało się uciec, został jednak zastrzelony po ujawnieniu w 1947r. przez funkcjonariusza MO. Oddział prężnie działał na Śląsku Cieszyńskim walcząc z komunistami i wzbudzając podziw swoją odwagą.

sobota, 28 września 2013

Klamra - mój ojciec

    "Klamra" to jeden ze znanych pseudonimów mjr. Adam Lazarowicza, komendanta pułku Armii Krajowej z Dębicy. W 1944 r. dowodził on największą bitwą partyzancką na Podkarpaciu na Kałużówce. Po wojnie był jednym z twórców antykomunistycznej organizacji "Wolność i Niezawisłość", wiceprezesem jej Zarządu Głównego.
    Po aresztowaniu przeżył trzyletnie mordercze śledztwo i został rozstrzelany w Warszawie w 1951r. z wyroku komunistycznego sądu. Do dziś nie wiadomo, gdzie pogrzebano jego zwłoki, a wielu jego kolegów pochowano na Powązkach i Osobowicach.

     Książka przedstawia historię mjr Armii Krajowej, twórcę Zrzeszenia WiN, żołnierzy AK, WIN, tragedię pokolenia odważnych, dumnych Polaków wybierających własną możliwą śmierć jako cenę w walce z komunistycznym i hitlerowskim okupantem.
     Bez ich wytrwałej walki o przetrwanie nie byłoby Polski i nas. Oni wzięli odpowiedzialność za swoje życie, rodzinę, ojczyznę, wbrew otaczającemu wygodnictwu i egoizmowi. To stanowi o naszym człowieczeństwie. Nie zawsze wyraża się to w formie walki zbrojnej, dotyczy również uczciwości w życiu publicznym.

http://www.poczytaj.pl/

piątek, 27 września 2013

UB, a działalność wywiadowcza podziemia antykomunistycznego 44 - 56

     W wyniku działalności wywiadowczej podziemia antykomunistycznego, głównie WiN i siatek informacyjnych podporządkowanych polskim ośrodkom na Zachodzie w okresie największego nasilenia terroru i rozbudowy struktur aparatu represji uzyskiwano dane o trudnej do przecenienia wartości. Zawdzięczano je operatywności osób realizujących zadania wywiadowcze, a także umiejętnemu zatrudnianiu w UB członków podziemia antykomunistycznego.
     Cennym źródłem wiedzy były relacje osób, które nielegalnie opuściły Polskę. Dzięki nim sztab Wydziału Informacji 2. Korpusu WP w 1946r. sporządził trafną ocenę polskiej komunistycznej policji politycznej:
„W miarę "uwalniania" terenów państwa polskiego, obszary te były obsadzone przez sowieckie placówki NKWD i NKGB.

      Równocześnie delegowano na ten teren Radkiewicza, który w oparciu o sowiecką sieć i jej ścisłe wytyczne tworzył polskie jej odpowiedniki (Radkiewicz na tym etapie figurantem, poprzez którego pracują generałowie NKGB). W późniejszej fazie placówki sowieckie zaczęły przybierać polskie szyldy, dokooptowując »pewnych « dla tej pracy Polaków lub zlały się z placówkami Radkiewicza, a całość przyjęła nazwę Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, nie wychodząc w gruncie rzeczy
dotychczas z ogólnej sieci sowieckiej bezpieczeństwa i wywiadu.
    Jest to w pierwszym rzędzie policja polityczna, rekrutowana w 1945r. spośród członków PPR, a obecnie z ludzi przydzielanych ze szkół wojskowych specjalnych lub wprost z oddziałów wojskowych Żymierskiego.
    Rzeczywistym przełomem w ujawnianiu informacji o MBP i UB stała się dopiero ucieczka z kraju 5 grudnia 1953 r. ppłk. Józefa Światły, którego zeznania nagłośniono poprzez emitowane zza granicy audycje radiowe RWE Radia Wolna Europa, a później także broszury zrzucane nad Polską w tzw. akcji balonowej.
     Relacje Światły wstrząsnęły społeczeństwem oraz państwowym aparatem bezpieczeństwa. Podjęte próby zdyskredytowania nadchodzących z Zachodu wiadomości o polskiej bezpiece i samego ich autora, zostały po raz pierwszy przełamane w szczelnym systemie jak się dotąd wydawało.
    Przełom systemowy w Polsce końca lat osiemdziesiątych stworzył po raz pierwszy od półwiecza szansę na podjęcie gruntownych i rzetelnych badań nad polską bezpieką. Dość długo panowało złudne przekonanie o mającym niebawem nastąpić szerokim dostępie do nieznanych wcześniej źródeł, głównie tajnych dokumentów UB/SB.
    Nadzieje historyków i badaczy zajmujących się tą problematyką mogły się jednak spełnić dopiero kilkanaście lat później, z chwilą powstania Instytutu Pamięci Narodowej.


Źródło:
APARAT BEZPIECZEŃSTWA W LATACH 1944–1956
http://ipn.gov.pl 44-56 (pdf)
http://ipn.gov.pl (pdf)

czwartek, 26 września 2013

Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

     Operacja Lawina to przemilczana zbrodnia UB, która miała miejsce we wrześniu 1946 roku.  To wtedy około 200 partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry w drodze na Zachód na Opolszczyźnie zostali bestialsko zamordowani podczas transportu. Zwabieni na nocleg do budynku w okolicy polany „Hubertus”, zostali spaleni żywcem. Ci, którzy przeżyli, byli dobijani.Akcja była związana z wyjazdem na Zachód Europy okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa.
    Na Opolszczyźnie jest kilka miejsc pochówku partyzantów. W wolnej Polsce na polanie „Hubertus” usypano kurhan, nad którym wznosi się krzyż. W ostatnią

środa, 25 września 2013

Ostatni „Maczkowiec” Antoni Adamowicz z Pohorełki pow. Wołożyn woj. Nowogródzkie

    Antoni Adamowicz s. Kazimierza i Franciszki zd. Orłowska ur. w 1919 r., w Pohorełce pow. Wołożyn woj. Nowogródek. Po agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939r., na wiosnę 1940 r., został powołany do służby wojskowej tj. do przymusowej pracy w ZSRR. Po agresji Niemiec na ZSRR w 1941r., drogą przez Syberię, następnie z Armią Polską gen. Andersa przez Persję, Palestynę, Egipt i

wtorek, 24 września 2013

Pieńsk - Polscy jeńcy września 1939r.

   Podczas II wojny światowej w budynku, w którym dzisiaj znajduje się szkoła działał szpital, gdzie przebywali polscy żołnierze w niemieckiej niewoli.
W wyniku poniesionych ran i chorób zmarło 42 żołnierzy, którzy zostali pochowani na tutejszym, a obecnie cmentarzu komunalnym.

poniedziałek, 23 września 2013

gen.bryg. Józef Olszyna-Wilczyński zamordowany 22 września 1939

     Był synem murarza Mikołaja Wilczyńskiego oraz Karoliny z Wagnerów.
     Służył w I Brygadzie Legionów, był w niewoli ukraińskiej w 1919 r., walczył podczas wyprawy kijowskiej, gdzie w maju i czerwcu 1920 r. był komendantem zajętego przez Polaków Kijowa, w wojnie 1920 r. oraz zapewniał ochronę III powstania śląskiego.
    Przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia - od baonu po dywizję po wojnie. Powierzano mu funkcje administracyjne, nie wymagające ani specjalnej wiedzy, ani specjalnych talentów wojskowych. Był generałem, jak przedrzeźniał życzliwie marszałek Józef Piłsudski, od "porządeczku, który w wojsku musi być". Generałem został w 1927 r., w 1938 r. objął dowództwo Okręgu Korpusu III w Grodnie.

     Gen bryg. Józef Olszyna-Wilczyński we wrześniu 1939 dowodził Grupą Operacyjną "Grodno". 17 września jadąc z Pińska do Grodna zetknął się z oddziałami sowieckimi oraz dywersantami komunistycznymi. Po otrzymaniu rozkazu rozwiązania oddziałów przebywa w Sopoćkiniach pod Grodnem.

niedziela, 22 września 2013

Grodno - 22 września 1939 obrona przed sowiecką agresją

     W nocy 21/22 września sowieci wycofali z miasta wszystkie wozy bojowe w związku z brakiem paliwa, gdyż byłyby łatwym celem, natomiast piechota została na swoich stanowiskach. W związku z tym duża część polskich obrońców ewakuowała się z miasta.   
     Nad ranem 22 września z Grodna wydostali się dwaj faktyczni dowódcy polskiej obrony tj.wiceprezydent R. Sawicki i mjr B. Serafin wraz z ostatnią częścią obrońców. Do południa do miasta weszły wszystkie sowieckie jednostki, które zebrały się na przedmieściu, a więc: XV Korpus Pancerny, 4 Dywizja Kawalerii, 101 i 119 Pułki Strzeleckie, grupa zmechanizowana XVI Korpusu Strzeleckiego. Doszło jeszcze do drobnych walk z resztkami obrońców, w których 7 żołnierzy sowieckich zostało rannych. Wg źródeł sowieckich do niewoli wzięto ok. 1 tys. jeńców.   
Kilkuset obrońców zostało rozjechanych czołgami we wschodniej cz. miasta.   
Oficerowie byli rozstrzeliwani na miejscu.
Ludność cywilna była zabijana głównie na Psiej Górce i "Krzyżówce".

sobota, 21 września 2013

Sabaton - 40:1

Zawsze pamiętaj o poległych Żołnierzach

 .... opowiem wam krótka historię 40:1,
co roku we wrześniu 1939 
tu spotykam się z przeznaczeniem
... żołnierze polscy jedni z najlepszych
ochrzczeni w boju duchem spartan
śmierć i chwała - walczcie o swoje ziemie


(Live At Wacken 2008) (Polskie Napisy)

Grodno - 21 września 1939 obrona przed sowiecką agresją

     O świcie 21 września 1939r. po przygotowaniu artyleryjskim, 1 i 2 Batalion z 119 Pułku Strzeleckiego ruszyły do natarcia na polskie pozycje zajmowane przez bataliony ppłk. Blumskiego.
     Po początkowych sukcesach kontratakowały dwie polskie kompanie, przenikając na tyły sowieckich wojsk. Przed pogromem nieprzyjacielskich batalionów, a także dowództwa 119 PStrz., uchroniło Sowietów przybycie od wschodu grupy zmechanizowanej z XVI Korpusu Strzelców, która przesądziła o wyniku walki.
     Zdziesiątkowane polskie oddziały były zmuszone wycofać się na swoje pozycje. W godzinach przedpołudniowych sowieckie natarcie wzmocniła grupa zmechanizowana z VI Korpusu Kawalerii Andrieja Jeriemienki w sile 28 i 31 Pułków Czołgów oraz dwóch plutonów przeciwlotniczych karabinów maszynowych, atakując przez mosty w kierunku fabryki tytoniu.

środa, 18 września 2013

Grodno - 20 września 1939 obrona przed sowiecką agresją

    W 1413r. Grodno zostało włączone do woj. trockiego jako miasto powiatowe I RP. Kazimierz Jagiellończyk, Król Korony, Wielki Książę Litewski rozszerzył w 1444r. prawa miejskie miasta nadając mu herb w postaci jelenia św. Huberta z krzyżem pomiędzy rogami. W tym czasie radą miejską kierowało na zmianę dwóch burmistrzów prawosławny i katolicki.
  Miasto uzyskało też prawo organizowania trzech tygodniowych jarmarków w dniu 3 maja, 13 lipca i 30 listopada. Na zamku w Grodnie, Kazimierz Jagiellończyk zgodził się przyjąć koronę polską od rycerstwa małopolskiego. Na tym samym zamku zmarł w 1492. Na zamku w Grodnie mieszkał i zmarł w 1483 syn króla Kazimierza - św. Kazimierz.

wtorek, 17 września 2013

17 września 1939 IV rozbiór Polski

  Pierwsze uderzenie spadło o trzeciej nad ranem na Podwołoczyska, Czortków, Skałę i Husiatyń. Pułk Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP Czortków) najdalej na wschód wysuniętą placówką obronną II Rzeczypospolitej. Nieliczni żołnierze dowodzeni przez ppłk Marcelego Kotarbę podjęli pełną determinacji walkę.
  Stawili czoło korpusowi sowieckiemu złożonemu z czołgów i kawalerii. Bohaterstwo kilkuset żołnierzy KOP ppłk Kotarby porównywalne jest z

niedziela, 15 września 2013

Konspiracyjne Wojsko Polskie

     Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP) – polska organizacja niepodległościowa działająca od kwietnia 1945r., głównie na terenie woj. łódzkiego, śląskiego, poznańskiego i kieleckiego. 3 kwietnia 1945r. gen/kpt. Stanisław Sojczyśnki wydał rozkaz do podwładnych trzech kompanii I batalionu27 pp AK , który był zaczątkiem powołania Zgrupowania Manewr przekształconego kolejno w KWP.
    Działania niepodległościowe Konspiracyjnego Wojska Polskiego obejmowały m.in.: samoobronę oraz walkę z bandytyzmem powojennym, ochronę społeczeństwa przed "wyzwoleńczą" Armią Czerwoną , likwidację najbardziej aktywnych urzędników władzy komunistycznej PPR i UB, a także rekwizycje niezbędnych środków do dalszej walki z okupantem Sowieckim

wtorek, 10 września 2013

Żołnierze generała Maczka. Doświadczenie i pamięć wojny

Czarne diabły gen Maczka.
     Kontynuując ukazywanie historii Polskich Sił Zbrojnych na zachodzie w dalszym ciągu przedstawię kolejną pozycję wydawnicza Żołnierze generała Maczka. Generała, który stworzył pierwszą jednostkę pancerną Wojska Polskiego w XX-lecia międzywojennego oraz kontynuował jej chwałę na zachodzie Europy po wybuchu II wojny światowej.
     Żołnierze i ich czyny pokazywane w sposób mało wyczerpujący w naszej historii, natomiast na szlaku ich walk na Zachodzie Europy do dzisiaj mieszkańcy oddają hołd i szacunek w pamięci za Wolność i Niepodległość .

     Książka przedstawia doświadczenia wojenne grupy maczkowców, czyli żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka w bezpośredniej narracji biograficznej o okresie wojny, uzupełnione o dalsze losy powojenne w dużej mierze naznaczone wojenną fazą biografii.
http://kresy24.pl

niedziela, 8 września 2013

Stanisław Sojczyński i Konspiracyjne Wojsko Polskie

    Jestem w trakcie zakupu z uwagi na ciekawe zdarzenie, które historię szykuję i przedstawię jeszcze w tym roku, a zawierającą epizody związane z "Bartkiem" i "Warszycem". Pozdrawiam.
   Przedstawia dziejów największej organizacji podziemia antykomunistycznego w centralnej Polsce po II wojnie światowej. Ukazuje profil ideowy oraz losu założyciela i dowódcy - kpt. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca".
   Nawet na tle wybitnych dowódców I i II konspiracji jawi się on jako postać nietuzinkowa, w pełni zasługująca na szerszą prezentację, zwłaszcza że w okresie PRL jego dokonania były ..... . W pracy omówiono działalność trzech Komend KWP, dokonano charakterystyki ich aktywności zbrojnej, wywiadowczej i politycznej oraz kontakty z innymi strukturami podziemia niepodległościowego.

  Kto mieczem wojuje, od miecza ginie. 
To przysłowie sprawdziło się w przypadku agenta Kapitana Z 24, 
który przyczynił się do rozbicia oddziałów Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Agent prowokator, sam zginął wskutek prowokacji,
przygotowanej przez swoich mocodawców z Informacji Wojskowej.
http://www.ipn.poczytaj.pl

środa, 4 września 2013

gen. Stanisław Sojczyński ps. Warszyc - chłop z wielodzietnej rodziny

Konspiracyjne Wojsko Polskie
najsilniejsze zgrupowanie antykomunistycznego podziemia
w centralnej Polsce
  Czy znamy i wiemy o dowódcach i żołnierzach podziemia antykomunistycznego walczących w latach 1944 - 1956 którzy niejednokrotnie nie ujawniali się do końca lat 80. Żołnierze, którzy nie uklękli przez sowieckim reżimem, a walkę swoją rozpoczęli w 1939r. z niemieckim faszyzmem.
  Gen. Stanisław Sojczyński ps. Warszyc pochodził on z wielodzietnej chłopskiej rodziny, urodził się 30 marca 1910r. w Rzejowicach. Miał pięcioro rodzeństwa, ale to jego rodzice postanowili posłać do szkoły, bo był najzdolniejszy.

Cela śmierci. Seria. Bez retuszu

    Pamięci tych wszystkich, którzy zginęli z rąk "komunistycznej sprawiedliwości ", skazani na karę śmierci. okresie tzw. stalinizmu w Polsce, nazwanego przez władze komunistyczne okresem błędów i wypaczeń.
Przedstawiciele PRL-u, prokuratorzy, funkcjonariusze UB, sędziowie, którzy w majestacie prawa wydawali wyroki skazujące akowców, oficerów WP na śmierć nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności.   
    Sfingowane procesy oparte o zeznania wymuszane pod bestialską presją fizyczną i psychiczną, w myśl teorii "Do skazania wystarczy przyznanie się skazanego, ale warunki ku temu, by się przyznał, należy mu stworzyć ". Metody opracowane za czasów rewolucji bolszewickiej, udoskonalone, przeniesione na grunt polski i stosowane przez polskich komunistów, którzy mienili się Polakami i utrwalali zdobycze sowieckiego socjalizmu.
    Hańbą okrywa ich mord popełniony na polskich patriotach, najlepszych polskich synach, którzy w okresie okupacji walczyli z niemieckim okupantem.
"... pamiętajcie o zbrodniach dokonywanych na polskim narodzie w imię tzw. socjalizmu. Zbrodnie ludobójstwa popełnione przez tych, którzy mieli rzekomo nieść wyzwolenie narodom, nigdy nie mogą być zapomniane i przyjdzie czas, że przez wolne społeczeństwa zostaną właściwie osądzone.


http://www.poczytaj.pl

wtorek, 3 września 2013

Biuletyn IPN nr 9–10 2010r.

Artykuły omawiają:
- przyczyny i przebieg strajków w lipcu i sierpniu 1980r.,
- powstanie NSZZ „Solidarność”
- wydarzenia społeczne i polityczne w latach 1980–1981 w różnych regionach kraju.
Ukazują głównych bohaterów wydarzeń, mówią o wsparciu Kościoła katolickiego dla wielomilionowego ruchu wolnościowego w Polsce, ale także o działaniach komunistycznych władz i bezpieki, które doprowadziły do stanu wojennego.
Artykuły poświęcone działaczom solidarnościowym, którzy zginęli pod Smoleńskiem w drodze do Katynia: prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Arkadiuszowi Rybickiemu i Annie Walentynowicz.


Do „Biuletynu” dołączony jest bezpłatna płyta DVD z filmem „Robotnicy 80”. 
WARTO


http://ipn.gov.pl

poniedziałek, 2 września 2013

Atlas polskiego podziemia niepodległościowego 1944–1956

Mam i polecam. Cóż więcej można dodać ...
2 września 1945
powołana została nowa organizacja walcząca z sowiecki i komunistycznym okupantem ziem polskich
Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość
Przedstawia struktury organizacji niepodległościowych walczących o wolna Polskę I niezależną od narzuconego przez sowietów i polskich komunistów systemu zniewalającego naród. a dającego awans ludziom bez zasad. 
   Atlas prezentuje zasięg i struktury organizacji konspiracyjnych oraz zbrojną aktywność polskiej partyzantki powojennej. Za początkowy moment kształtowania się tej konspiracji uznano styczeń 1944 r. – początek ofensywy sowieckiej, której skutkiem było wkroczenie Armii Czerwonej na ziemie II RP. Data końcowa to grudzień 1956 r., symboliczny moment „wyjścia z lasu” – pod wpływem przemian październikowych – ukrywających się żołnierzy podziemia
   W styczniu 1945 r., po rozwiązaniu AK, polskie podziemie w Galicji Wschodniej zaczęło działać pod nazwą „Niepodległość” („NIE”). Na początku 1945 r. organizacja „NIE” zrzeszała 5–7 tys. ludzi. Na skutek wyjazdu ludności do Polski centralnej, kadra ta zmniejszała się. Konferencja poczdamska  potwierdziła aneksję ziem wschodnich II RP przez ZSRR i spowodowała, że dowództwo „NIE” wydało rozkaz ewakuacji kadr woj. tarnopolskiego, lwowskiego, stanisławowskiego. Do października 1945r.większość kadry przedostała się do nowej Polski. Ostatni dowódcy, w tym komendanci okręgów, wyjechali ze Lwowa w grudniu 1945 r. Znaczna część konspiratorów kontynuowała działalność w Polsce zachodniej i centralnej w nadziei i wierze na zmiany. W 1946r. na kresach podziemie polskie już nie istniało.
Źródło:

niedziela, 1 września 2013

Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie

    Już przeczytałem. Polecam, cóż można więcej .....  Autorka przedstawia życiorysy ponad trzydziestu Żołnierzy Wyklętych. Są wśród nich:

Witold PileckiWitold”,
Stanisław Sojczyński ps. Warszyc,
Antoni Heda ps. Szary,
Jan Borysewicz ps. Krysia ,
Mieczysław Niedziński ps. Men,
Anatol Radziwonik ps.Olech,
Łukasz Ciepliński ps.Pług,