środa, 23 stycznia 2013

MAPA mogił powstańczych

Polecam strony gdzie, można znaleźć mogiły poległych, weteranów i miejsc pamięci narodowej

 zestawienie obejmuje ponad 600 mogił i miejsc pamięci powstania styczniowego na terenie Polski,
w tym równie zespoły indywidualnych mogił weteranów na cmentarzach parafialnych oraz

wtorek, 22 stycznia 2013

POWSTAŃCY Styczniowi 1863 - 1864 - lista uczestników

     Polecam bardzo ciekawy portal genealogiczny
http://www.genealogia.okiem.pl
zawierający listę powstańców styczniowych.
Może zaciekawi on osoby szukające i niezapominające o swojej historii - historii naszych praprapra dziadków walczących o Wolną Polskę.

Maksymilian Gierymski - Wymarsz powstańców

sobota, 19 stycznia 2013

22 stycznia 1863r. wybuchło Powstanie Styczniowe

    Powstanie zostało ogłoszone manifestem 22 stycznia w Królestwie Polskim, a 1 lutego 1863r. w byłym Wielkim Księstwie Litewskimi i trwało do jesieni 1864. Objęło tereny Królestwa Polskiego, Litwy, Białorusi i w mniejszym stopniu Ukrainy.
   Poparte zostało przez ludność polską z zaborów pruskiego i austriackiego. Miało charakter wojny partyzanckiej, podczas której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Powstanie styczniowe zostało zakończone militarną klęską Polaków.
   Walka od samego początku była nierówna, ponieważ była ogromna dysproporcja sił między oddziałami powstańców a wojskiem rosyjskim. Niewielkie polskie oddziały partyzanckie były skoncentrowane w 40 ośrodkach, w których odsetek walczących żołnierzy był wyszkolony i uzbrojony.

piątek, 18 stycznia 2013

18 stycznia 1943 - 70 lat temu odbito więźniów w Pińsku

     18 stycznia 1943r. w Pińsku pod dowództwem por. Jana Piwnika "Ponurego" w śmiałym i zdecydowanym ataku odbito z więzienia oficerów AK i kilkudziesięciu więźniów.


............. - Jasio był to człowiek odważny do szaleństwa, a ponadto mający szczęśliwą rękę. Trudno było wybrać lepszego kandydata do przeprowadzenia takiej akcji - wspominał kolega "Ponurego”, mjr Tadeusz Klimowski ..........


........... "Ponury” na czele kilku żołnierzy wpadł do budynku więzienia i otwierał cele, a w tych, których nie można było otworzyć wyłamywano drzwi. Więźniowie wybiegali na korytarz i kierowali się na podwórze. W niedługim czasie znaleziono dwóch oficerów AK i odprowadzono ich do czekającego samochodu .... Za organizację akcji "Ponury” został oznaczony orderem Virtuti Militari. Dekoracji dokonał gen. Stefan Grot-Rowecki.

         Jan Piwnik zginął walce z Niemcami pod wsią Jewłasze na Nowogródczyźnie 16 czerwca 1944 roku. W październiku 2010 roku Bronisław Komorowski odznaczył "Ponurego" Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia.


31 października 2012 został on pośmiertnie awansowany na stopień pułkownika Wojska Polskiego.


Źródła:
www.polskieradio.pl
http://ponury.republika.pl
http://www.ponury.com/

 

czwartek, 17 stycznia 2013

Znalazłem nowy periodyk "Głos Polonii"

          Znalazłem nowy periodyk na stronach i nie dziwi mnie to jakoś, że powraca temat Powstania Styczniowego. Mam nadzieję, że spełni on oczekiwania czytelników i moje pod względem treści, ponieważ już okładka zachęca.
      Trudno jest poprzestać na informacjach dostępnych tylko w TV, jeżeli więcej jest tam kreskówek. Zarazem cieszy fakt, że jest tyle publikacji, w których mogę odnajdywać własną tożsamość.
      Dla wielu osób mogą być takie stwierdzenia dziwne, niezrozumiałe. Ale jak mogą czuć się osoby, którym na przestrzeni lat zamazywano, palono, odbierano historię rodziny.







artykuły powiązane:
Powstanie Styczniowe - pamięć, szacunek i tytułem genezy
22 stycznia 1863r. wybuchło Powstanie Styczniowe

Szacunek i Pamięć II Rzeczypospolitej wobec weteranów Powstania Styczniowego 1863r.

MAPA mogił powstańczych

Romuald Traugutt szlak bojowy na Polesiu - "Nie na podboje idziemy, ale na odbiór wydzieranego nam dobra"

Obok Orła znak Pogoni

2 luty 1863 bitwa pod WĘGROWEM

..... powstanie albo kamasze - program historyczny Polskiego Radia PR 1

23 marca 1863 Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił akt przywracający podział administracyjny Rzeczypospolitej w granicach przedrozbiorowych

ppor. Feliks Bartczuk ostatni żyjący weteran powstania styczniowego zmarł 9 marca 1946

Powstanie Styczniowe - pamięc, szacunek i tytułem genezy

  Po przegranej przez Rosję carską wojny krymskiej w latach 1853- 56, Polacy zobaczyli, że imperium ma słabości. Właśnie wtedy od początku 1856r. zaczęły się organizować organizacje spiskowe na tzw. "ziemiach zabranych". Przygotowania do powstania rozpoczęły:
- Związek Trojnicki utworzony na Uniwersytecie Kijowski,
- polskie organizacje konspiracyjne w Petersburgu, gdzie najważniejszą

wtorek, 15 stycznia 2013

15 stycznia 1941 w Stalagu VIII A "Kwartet na koniec świata"

Olivier Messaen
francuski muzyk 15 stycznia 1941r. w Stalagu VIII A w ówczesnym Goerlitz
miał premierę skomponowanego przez siebie
"Kwartetu na koniec świata".
     Od sześciu lat w Zgorzelcu na terenie byłego Stalagu VIII A upamiętniając tamtą obozową chwilę, gdzie życie i śmierć miały jednakową wartość dla niemieckich wartowników, odbywa się się koncert upamiętniający pierwsze wykonanie ukończonego w niewoli opus magnum „KWARTET NA KONIEC CZASU” Oliwiera Messiaena.
Roman Zgłobicki,
bo to jemu zawdzięczamy pamięć o Stalagu VIII A, nauczyciel Zespołu Szkół ..., nie pozwolił, aby historia uległa zatarciu. Swoją mozolną pracą poświęcając prywatny czas, swoim działaniem, zapałem, uczynnością i dobrocią, takiego go pamiętam doprowadził do chwili obecnej. Do chwili, kiedy możemy przeżywać, doświadczać czas miniony. Zapewne, nigdy do końca nie będziemy rozumiec, dlaczego tak się działo i dzieje.
Obozy i cmentarze wojenne w Zgorzelcu wydane w 1995r. zostały poświęcone nam, jak pisze na wstępie Roman Zgłobicki " .... moim uczniom, którzy zainspirowali mnie ......."
Publikacja zawiera opisy Stalagu VIII A, jego dzieje, warunki życia, szkice oraz cmentarzy jeńców radzieckich, włoskich, żołnierzy II AWP, żydowski. Aneksy zawierają wykazy pochowanych jeńców, znanych więźniów.
W styczniu 1945 r. w obozie było ponad 43 tys. więźniów. 7 maja 1945 staż obozowa uciekła w kierunku Żytawy, w godz. 2.00-4.00 wysadzono mosty na Nysie. 8 maja pierwsze patrole armii radzieckiej pojawił się w mieście.

Źródła:
Roman Zgłobicki. Obozy i cmentarze wojenne w Zgorzelcu. Dolnośląskie Zakłady Graficzne w Jeleniej Górze 1995.

piątek, 11 stycznia 2013

Kresowa Atlantyda - Kresowa Baśń

Dla mnie kolejna Baśń Kresowa autorstwa znakomitego profesora Stanisława Sławomira Nicieja. Takie książki zawsze muszę mieć w swoim zbiorze. Mam pewność, że zawarte opisy miast są pełne wdzięku i najlepszych barw kresowych. Oddają w nostalgicznym nastroju codzienne życie naszych dziadków, którzy mieli zakazane opowiadać o krainie swych ojców.
 
Opowieści o 200 miastach i miasteczkach na kresach II RP południowo-wschodniej, 275 fotografii, indeks ponad 1300 nazwisk, a w spisie treści:
Lwów - stolica Galicji i Lodomerii
Stanisławów - trzecie miasto Galicji
Tarnopol - stolica Podola
Brzeżany - hetmańskie miasto
Borysław - galicyjska Pensylwania
Epitafium dla Adama Hanuszkiewicza

 
Panie profesorze wspaniałego dzieła się Pan podjął - DZIĘKUJĘ

środa, 9 stycznia 2013

..... powstanie albo kamasze - program historyczny Polskiego Radia PR 1


     Jakie było wyjście w styczniu 1863r. wyjechać ze zniewolonego kraju jako carski żołnierz, wyjechać przed branką, czy podjąć walkę.
      O podjętej decyzji naród dowiedział się 22 stycznia. A kto chce być wolny we własnym kraju, a nie bał się walki z zaborcą podjął walkę. Wkrótce mija 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego.
     Z tą myślą Polskie Radio zwane Jedynka przygotowało audycje poświęcone najdłuższemu narodowemu powstaniu w dziejach Rzeczpospolitej Polski. Chcesz wiedzieć więcej i posłuchać naciśnij

artykuły powiązane:
Powstanie Styczniowe - pamięć, szacunek i tytułem genezy
22 stycznia 1863r. wybuchło Powstanie Styczniowe

Szacunek i Pamięć II Rzeczypospolitej wobec weteranów Powstania Styczniowego 1863r.

MAPA mogił powstańczych

Romuald Traugutt szlak bojowy na Polesiu - "Nie na podboje idziemy, ale na odbiór wydzieranego nam dobra"

Obok Orła znak Pogoni

2 luty 1863 bitwa pod WĘGROWEM

23 marca 1863 Tymczasowy Rząd Narodowy ogłosił akt przywracający podział administracyjny Rzeczypospolitej w granicach przedrozbiorowych

ppor. Feliks Bartczuk ostatni żyjący weteran powstania styczniowego zmarł 9 marca 1946

źródła:
www.wikipedia.pl
www.polskieradio.pl/

niedziela, 6 stycznia 2013

Dom nad Nysą - Zgorzelec i Goerlitz

      Już kupiłem "Dom nad Nysą", który stał się domem moich dziadków. Wracali z obozu pracy przymusowej z Niemiec i nie dane było im powrócić w rodzinne strony. Babcia prawie nigdy nie opowiadała o miejscu swego dzieciństwa i młodości Tarnopolu, Stanisławowie. Gdy to się zdarzało, to tylko płakała. Dziadek wspominał Warszawę, opowiadał o braciach walczących w Powstaniu Warszawskim, a było ich czterech i mieli po kilkanaście lat. Dziadka i babcię Niemcy zabrali podczas łapanki ..... I potem żyli tutaj .. i nigdy nie było dane im wrócić. Czy się z tym pogodzili, już minie powiedzą.
     Czemu nie mówili, bo się bali, że ża dużo powiemy poza domem. Trwoga był kiedy przez przypadek wieczorem słyszałem audycje których słuchał dziadek. Było to "RADIO WOLNA EUROPA" - RWE. Babcia rodziny z kresów już nigdy nie odnalazła. Może mi się kiedyś uda ...., ale jak, kiedy nawet jeszcze teraz do końca nie ustalono co się tam stało ...


 artykuły powiązane: 

czwartek, 3 stycznia 2013

4 stycznia - Armia Czerwona wkroczyła na terytorium II RP w okolicach Sarn na Wołyniu

     Z 3 na 4 stycznia 1944r. po raz drugi podczas II wojny światowej Armia Sowiecka przekroczyła granicę II Rzeczypospolitej na Wołyniu w okolicach Rokitna koło Sarn. Sowieckim oddziałom frontowym towarzyszyły formacje sił bezpieczeństwa NKWD oraz Smiersz, które były przygotowywane do rozpracowania i likwidacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz całej konspiracji niepodległościowej.
    Przekroczenie granic II RP przez Armię Sowiecką było sygnałem do rozpoczęcia Akcji Burza na  ziemiach kresowych II RP.  Tym razem Sowieci wkraczali na ziemie polskie jako sprzymierzeniec naszych aliantów. Niemniej Armia Sowiecka zachowywała się podobnie jak we wrześniu 1939r. Rozbrajali

70 lat temu 30 grudnia 1942r. bitwę pod Wojdą uznano za początek Powstania Zamojskiego - utworzenie I Kompanii Kadrowej Batalionów Chłopskich

   Bitwa pod Wojdą była początkiem powstania zamojskiego, w którym do wyzwolenia Polski na tym obszarze czyli Zamojszczyzny walczyło ponad 22 tys. żołnierzy. W wyniku wysiedleń i represji wobec ludności polskiej Komendant Główny Batalionów Chłopskich (BCh) Franciszek Kamiński pod koniec 1942r. wydał rozkaz komendantom obwodów tomaszowskiego i zamojskiego o utworzeniu kompanii BCH.
   26 grudnia 1942r. w okolicach Dzierążni na polecenie komendanta obwodu tomaszowskiego  przeprowadzono koncentrację żołnierzy BCh, tworząc dwa plutony żołnierzy w sile 96 ludzi pochodzących ze wsi, które wcześniej wysiedlono.