poniedziałek, 23 września 2013

gen.bryg. Józef Olszyna-Wilczyński zamordowany 22 września 1939

     Był synem murarza Mikołaja Wilczyńskiego oraz Karoliny z Wagnerów.
     Służył w I Brygadzie Legionów, był w niewoli ukraińskiej w 1919 r., walczył podczas wyprawy kijowskiej, gdzie w maju i czerwcu 1920 r. był komendantem zajętego przez Polaków Kijowa, w wojnie 1920 r. oraz zapewniał ochronę III powstania śląskiego.
    Przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia - od baonu po dywizję po wojnie. Powierzano mu funkcje administracyjne, nie wymagające ani specjalnej wiedzy, ani specjalnych talentów wojskowych. Był generałem, jak przedrzeźniał życzliwie marszałek Józef Piłsudski, od "porządeczku, który w wojsku musi być". Generałem został w 1927 r., w 1938 r. objął dowództwo Okręgu Korpusu III w Grodnie.

     Gen bryg. Józef Olszyna-Wilczyński we wrześniu 1939 dowodził Grupą Operacyjną "Grodno". 17 września jadąc z Pińska do Grodna zetknął się z oddziałami sowieckimi oraz dywersantami komunistycznymi. Po otrzymaniu rozkazu rozwiązania oddziałów przebywa w Sopoćkiniach pod Grodnem.
    22 września nad ranem wyruszył autem z szoferem, żoną – Alfredą Olszyną-Wilczyńską, adiutantem – kpt. artylerii Mieczysławem Strzemeskim i jeszcze jednym mężczyzną do granicy litewskiej. Samochód został zatrzymany przez sowiecki czołgi w Nowikach, nastepnie pasażerów samochodu rozdzielono – żonę generała zamknięto w stodole, a gen. Olszynę-Wilczyńskiego i kpt. Strzemeskiego zamordowano tzw. strzałem katyńskim. Z relacji żony generała wiadomo, że ciała obu mężczyzn były zmasakrowane. Mogiła gen. Wilczyńskiego znajduje się w miejscowości Sopoćkinie, parafia Teolin, koło Grodna, a symboliczna na cmentarzu salwatorskim w Krakowie.

artykuły powiązane:
Grodno - 20 września 1939 obrona przed sowiecką agresją
Grodno - 21 września 1939 obrona przed sowiecką agresją
Grodno - 22 września 1939 obrona przed sowiecką agresją


Źródło:

http://www.wprost.pl