piątek, 2 sierpnia 2013

Dywizjon 303

   Wysp Brytyjskich skutecznie broniło zaledwie 250 myśliwców. Niemiecka flota poniosła kolejną klęskę i nie doszło do ostatecznej inwazji hitlerowskiej. Zwycięstwo w Bitwie o Anglię uwolniło ludzkość od złego i przekonało, że hitlerowcy nie są niezwyciężeni. A zapewniła to garstka młodych i mężnych Polaków, skromnych, uśmiechniętych i mocnych, którzy okazali się mistrzami wobec niemieckich asów lotnictwa.
   Winston Churchill oddał im najwyższy honor, wypowiadając znaczące słowa: „Nigdy w dziedzinie ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym”. Ich Dywizjon 303, znany jako Eskadra Kościuszkowska, wszedł do bitwy w ostatniej fazie i walczył przez 43 dni. W jednym miesiącu zestrzelił 108 maszyn niemieckich i zdobył rekord zwycięstw, osiągając najwyższą liczbę strąceń. Swoje zwycięstwa we wrześniu 1940 roku okupił śmiercią pięciu myśliwców.
     Niecałe 10 lat później 7 kwietnia 1950r. w kilkunastominutowym procesie mjr Stanisław Skalski as lotnictwa myśliwskiego został skazany na karę śmierci przez komunistów PRL. Sędzią rozprawy był mjr Mieczysław Widaj.
     Proces zwyczajowo był poprzedzony bestialskim śledztwem na Rakowieckiej w Warszawie. Stanisław Skalski odrzucił propozycję napisania do władz PRL prośby o ułaskawienie. Następnie rzez rok przebywał w celi śmierć. Bierut korzystając z prawa łaski karę śmierci zamienił na karę dożywotniego więzienia co przekazano Skalskiemu w kwietniu 1951 roku.
     Stanisław Skalski był absolwentem Szkoły Orląt - Szkoły Podoficerów Lotnictwa w Dęblinie oraz jednym z najlepszych polskich pilotów w czasie II wojny światowej. We wrześniu 1939r. zestrzelił 5 niemieckich samolotów, następnie walczył w czasie Bitwy o Anglię, w Afryce Północnej, podczas lądowania w Normandii.
    mjr. Skalski dowodził kolejno 601 Dywizjonem RAF, 131 i 133 Skrzydłem Myśliwskim. Zestrzelił samodzielnie 18 samolotów wroga.
  13 lutego 1943r. w Wielkiej Brytanii został utworzony Polski Zespół Myśliwski, znany jako Cyrk Skalskiego, która brał udział w walkach w kampanii w Północnej Afryce.
  20 kwietnia 1943r. zespół odniósł największe sukcesy bojowy. Polacy zaatakowali 20 samolotów niemieckich i włoskich, z których 6 został zestrzelonych, 1 prawdopodobne i 1 uszkodzony.
  21 kwietnia kapitan Wacław Król zestrzelił samolot, a porucznik Bohdan Arct uszkodził. 22 kwietnia Polacy, będąc w osłonie górnej zestrzelili 3 samoloty, a osłona średnia zestrzeliła 6 bombowców. 6 maja 1943r. zespół Skalskiego odniósł ostatnie zwycięstwa (sierż. Kazimierz Sztramko, kpt. Stanisław Skalski).
  Stanisław Skalski za został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie Distinguished Flying Cross.
   Przesłuchania uwięzionego Skalskiego prowadzili m.in. dyrektor Departamentu Śledczego Józef Różański i naczelnik Wydziału II tego departamentu Adam Humer. Skalski był więziony w Rawiczu oraz Wronkach.
   11 kwietnia 1956 roku Naczelny Sąd Wojskowy uchylił ciążący na majorze Skalskim wyrok i zwolnił go z więzienia przywracając stopień wojskowy i przyznając odszkodowanie za niesłuszne uwięzienie.
    Po zwolnieniu z więzienia Stanisław Skalski wrócił do służby wojskowej. W 1988 roku uchwałą Rady Państwa mianowany został generałem brygady.
   Zmarł 12 listopada 2004 roku i został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

artykuły powiązane:
por. obs. Jan Wajda - żołnierz Sił Powietrznych września 1939r.

Źródło:
http://pl.wikipedia.org